1 milyon öğretmene tetkik kararı!

Vatan’de düzlük kayran habere göre Yükseköğretim Oturmuş (YÖK) eliyle icazet sahteciliğinin önüne geçmek için uygulamaya sokulan ‘Mezun Sorgulama ve Tasdik Sistemi ’ ile Milli Terbiye Bakanlığınca (MEB) gönderilen tahminî benzeri milyon 30 bin diploma bilgisinin sorgulanması için iş yürütülüyor. Kurulun farklı bakanlıklar ile imzalayacağı protokollerin arkası sıra da benzeri sorgulama yekpare amme görevlileri amacıyla yapılabilecek.

Milli Terbiye Bakanı Nabi Orion ’nın ‘düzme diplomalarla öğretmenlik yapanların belirleme edildiğini ’ açıklamasının ardından gündeme mevrut icazetname sahteciliği konusunda, YÖK ve MEB arasındaki işbirliği artırılıyor. MEB, merkez ve dışarılık teşkilatında heterojen kadrolarda vazifeli kısaca tıpkı milyon 30 bin personelinin faziletkâr meslek, lisans, faziletli lisans ve doktora mezuniyeti bulunanların şehadetname bilgilerini doğrulanması amacıyla YÖK ’e gönderdi. YÖK da bu kapsamda faaliyet başlattı.

Bilgiler kontrol ediliyor

Konfirmasyon işlemi, YÖK Başkanı Misilsiz Saraç ’ın yapmacıklı diplomalara ait başlattığı çalışma sonucu, 25 Son Teşrin ’üstelik hizmete verilen “Çıkışlı Belgesi Sorgulama/Konfirmasyon Sistemi” üzerinden yapılıyor. Bu kapsamda YÖK, MEB aracılığıyla gönderilen bilgiler çerçevesinde diplomaların sorgulamalarını yaparak bilgilerin doğruluğunu kontrol ediyor. YÖK, bilgilerin eşleşmemesi veya sorgulanan diplomanın sisteme yüklenmemiş olması halinde, ilişik üniversiteye alfabe göndererek arşivinden kişinin diplomasını bulmasını ve sisteme yüklemesini istiyor. Mesai çerçevesinde iki aylık sürede devlet genelindeki birlik üniversitelerden sisteme yüklenen şehadetname sayısı 6 milyon 398 bin 310 oldu. 2010 sonrası çıkışlı olanların diplomalarının sisteme yüklenmesi sona yaklaşıldı, önceki yılların diplomalarının yüklemesi sürüyor.

63 sevimli yakalandı, atıldı  

63 kişinin bilgileri savcılığa yollandı  MEB yetkilileri, özellikle Kamu Görevlisi Güzel ve Düzen Sınavı akıbet belgesi üstünde saha alan “Lisans” mezuniyeti bilgisinin hangi kısım ve programa ilgilendiren olduğunun yer almamasını vesile bilici sahtecilerin, diplomalar üzerinde tahvil yaparak ikmal bilgilerini değiştirdiğini ve daha bağan puanla muallimlik hakkını elde edebildiğini bildirdi. Bu kapsamda, kendisini hususi yetişek ve rehberlik alanı mezunu kabil gösteren 63 kişinin bilgileri savcılığa yollandı ve bu kişilerin bakanlıkla ilişikleri kesildi.

Bir Cevap Yazın