110 TL desteğe 99 TL kazanç!..

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine bakarak serencam iki aydır tartışılan ve esbak günkü ‘Minimal Ücret Belirleme Komisyonu ’ toplantısıyla gelişigüzel ara kazanan 1300 TL ’lik kullanılmamış minimal ücret üzere, işverene iştirakçi başına aylık 110 TL ’lik bindi verileceği açıklanmıştı.

bahis konusu bindi SGK primleri üzerinden olacak ve Hazne aracılığıyla karşılanacak. Böylecene SGK ’nin prim gelirinin azalmaması ve açığının büyümemesi hedefleniyor. Ancak işverene verilecek aylık 110 TL ’lik desteğe karşın, büyüklük üstelik temas kamer 100 TL ’ye andıran bir kaynağı işçiden alacak olarak kesecek. 2016 yılında gelişigüzel ay 1300 TL ’lik minimum ücretten sağlık vergisi kesilecek, bu miktar de maaş 86,46 TL olacak. Minimal ücretten yüzdelik 07.59 ’luk damga vergisi kesintisi de maaş 12,50 TL olacak. Böylelikle devletin temas işçiden maaş alacağı idrak tutarı 98.96 TL olacak.

ARANJMAN OLMAZSA…

Ekim ayına gelindiğinde ise,  şu anki dizge meri olursa sağlık vergisi dilimi değişecek. Bu tarihten itibaren minimum ücretli yüzdelik 15 namına yüzdelik 20 ’lik dirimlik vergisi dilimine girecek. Bu de minimum ücretten alınan Sağlık Vergisi ’ni 86 TL ’den 156 TL ’ye çıkarırken; minimum ücretin da 70 teklik düşmesine hastalık olacak. Çalışma ve Toplumsal Asayiş Bakanı Süleyman Soylu ise, sağlık vergisi diliminin minimal ücretliler için değişmemesi ve ücretlerde düşüş olmaması için Ekim ayından önce Maliye Bakanı Naci Ağbal ’la görüşüp eş aynı iş yapacaklarını açıkladı. Bu çalışmanın sonucuna göre dirimsel vergisi diliminin değişip değişmeyeceği netleşecek.

KIDEM AMACIYLA ARANJMAN

Ankara Uran Odası Başkanı Nurettin Özdebir ise, minimum ücretteki artışın bayrılık tazminatlarına yansımaması amacıyla aranjman yapılmasını istedi. Hükümetin minimum ücretteki ekstra artıştan kaynaklanan iyon yüzdelik 40 ’ını üstlendiğini belirten Özdebir,  “Ancak işin benzeri eksantrik boyutu var. Asgari ücretteki artım bayrılık tazminatlarına dahi yansıdı ve kıdem tazminatı yükü yüzde 30 düzeyinde arttı. Bu çok tehlikeli tıpkı tazminat yükü anlamına geliyor.  Bu konuda tıpkısı aranjman yapılmasını istiyoruz” diyerek konuştu.

İŞVERENE MALİYETİ

Minimum Ecir: 1.647,00 TL
SGK Primi (Yüzde 15.5) (Teşvikle alay malay işveren payı): 255,29 TL
Işveren Aylakçılık Sigortası Fonu Yüzde 2: 32,94 TL
İşverene mecmu maliyet: 1.935,23 TL

Bir Cevap Yazın