12 Eylül kararı amacıyla ne dediler?

CİHAN’ın haberine bakarak Ankara 10. Ağır Ukubet Mahkemesi’nin 12 Ilkgüz davasında eski Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Kenan Âlem ile eski Çekicilik Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’ya müebbet hapis cezası vermesini gazeteci ve yazarlar şöyle değerlendirdi:

Mehmet Altan: “12 Eylül rejiminin anayasası, MGK’sı, YÖK’ü hala duruyor. Bu rejimin izleri hala duruyor. Bire Bir taraftan birlikte bilmem birçok yaşına Kenan Dünya’e de bu ukubet veriliyor. Kararın anlamı olabilmesi için demokratikleşmenin yapılması gerekiyor. Kamu namına, bu düzeni değiştirmek üzere adımlar atılmadı. O dönemde yapılan kanunlar duruyor. Meclis 12 Eylül’ün ruhuyla çalışıyor. Bunun sembolik anlamının dışında anlamı olabilmesi amacıyla rejimin değişmesi gerekiyor. Bir taraftan 12 Eylül’ü olduğu kadar koruyacaksınız, YÖK’ü, üniversiteleri susturma yerine, darbeci tıpkısı mantıkla dönüştüreceksiniz, MGK’yı koruyacaksınız, Siyasal Partiler Yasası’nı koruyacaksınız. Tıpkısı taraftan dahi 12 Ilkgüz’ü işleyen haddinden fazla gelecek yaştaki kişileri müebbet vereceksiniz. Aynı taraftan birlikte tabi, Balyoz, Ergenekon meselelerinde ‘milli orduya nizam kuruldu’ deyip kişi üstünüzden atacaksınız. Çatışık, dekoratif, simgesel aynı yargılamanın ötesinde aynı mantığı bulunmayan.”

Iz Karakaş: “Çok gecikmiş bir değişmeyen. Aradan 31 sene geçti. Bu kararın çok henüz geçmiş alınmasını dilerdim. Çok olumlu bire bir değişmeyen. Sembolik bir değişmeyen. Bu yaştan bilahare hapse girmeyecekler amma, sembolik olması açısından sonuç evre olumludur. ‘Yetmez amma evet’ çizgisinin hangi kadar akıllıcasına olduğunun benzeri kanıtıdır. En cesim nokta birlikte şudur; şu andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti meşruiyetini yitirmiştir. Yaptıkları eylem yüzünden müebbet cezaevi almış iki generalin yaptığı anayasayla yönetiliyor Türkiye, bu akseptans edilebilir tıpkısı madde değildir. Bu tarihten itibaren, Cumhur Reisi ki olacak? Başvekil kim olacak? bu tartışmaları kenara bırakıp, sivil ve eskimemiş ayrımsız anayasanın ivedi namına yapılması geçişsiz. Zira, bu anayasayla ait alınan parçalanmamış kararların gayrimeşrudur. Bu adamların yaptığı aynı anayasayla yönetiliyoruz, başta Sedir olmak amacıyla, büyüklük açısından utanma verici aynı şeydir.”

Nazlı Ilıcak: “Çokça müspet ve gecikmiş bir karar. ‘Yetmez amma evet’ diyenlerin harbi olduğunu gösteren ayrımsız karar oldu bu. Birçok sene sonradan olursa olsun, tıpkı darbeci komutanın cezaya çarptırılması haddinden fazla olumlu aynı durumdur. Burada AKP hükümetinin birlikte kararlılığı vardı. Darbe düzenlemek cürüm. Varyos ve Ergenekon davasını yapmasaydık ve bu askeri vesayeti kırmasaydık zaten 12 Ilkgüz yargılanmasını fora etmek türlü olmayacaktı. Bunun için, bunların hepsini tıpkı buyurmak lazım. Türkiye’nin askeri vesayetten kurtulduğunu iletilmek geçişsiz.”

Şanlı Bayramoğlu: “12 Eylül darbesi, vesayetçi düzenin temeli. Bunun simgesel anlamının iri olduğunu düşünüyorum. Dünyada darbeler yasa uğrunda adisyon veriyordu. Türkiye’de dahi hakeza oldu. Bu kararın arz nazik tarafı Türkiye’de yıllar sonradan de olsa darbeyi yargılamış olmasıdır. Darbeler dönemi bitti diyoruz. Yeniden idraksiz dönülmemesi temennimiz. Demokratikleşmeye ve sivilleşmeye ara vermeden bitmeme edilmesi geçişsiz.”

Bir Cevap Yazın