1954 KIŞINDA İSTANBUL BOĞAZI DONMUŞTU!!

Kışların eskisi büyüklüğünde kırıcı geçmemesini bazıları küresel ısınmaya bağlıyor. Halbuki havalar, 25, 50, 100, 1000 senelik gibi sezon periyodlarına bakarak değişir. Belki 250 yıl önce da kışlar hakeza idi. Kim ne derse desin, bizim çocuk keder kışlara, kayırıcı boyu yağan karlara, insanı ağır buz sarkıtlarına, göz gözü görmeyen tipilere yetişmiştir. Eskiden İstanbul ’de Haliç, üste Derbent donarmış. Evliya Çelebi ayrımsız damdan ötekine atlarken kedilerin üstelik donduğunu anlatıyor. Mecidiyeköy ’e, Uzun ’e kurtların indiği çok ırak beş on değildir.

DERYA DONDU

Sabahleyin kalkarsınız, familya boyu kar yağmıştır. Dışarı geçmek tür değildir. Elinize kürek alıp ocak küreyeceksiniz. Hakeza açılan yolun iki tarafındaki hatır aylarca kaldığı olurdu. Vakit Kaybetmeden yolu değil, çıkıp bacayı bile küremek lâzımdı. Yoksa maazallah evi çökertirdi. Sokaklar günlerce buz hacim, yürümek zorlaşırdı. Ayakkabı konusunda sargaç giyilir; bir da kaymamak için çaput bağlanırdı. Filhakika kışın tutkun olmadıkça dışarıya çıkılmazdı. Kış geceleri evler ahenktar olurdu. Rical selâmlıkta, kadınlar haremde toplanıp dostane ölçü, baziçe oynardı. Mısır patlatılır, kestane közlenir, kahve içilirdi. Çay henüz hayatımıza girmemişti.

Şehriyâr Güre Osman eskiden incitici soğuklar oldu. Boğaz dondu. Şair “Bin otuzda bahir dondu, bendeniz geçtim” diye ruz düşürmüştür. Rumeli ’den İstanbul ’a iaşe getiren gemiler limana yanaşamadı. Enflasyon, ardından kıtlık, padişaha tahtını ve hayatını kaybettirdi. Ayrımsız soğuklar kardeşi Melik İbrahim bir zamanlar da oldu. Bu padişah üstelik tahtını ve hayatını kaybetti. Eski insanlar, başa gelen afetlerden birisini mesul tutardı. Avrupalılar taun salgınını Yahudilerin suçu olduğuna inanırdı. Bizde bile bu soğukları, padişahtan bildiler.

Sokakta hâli beğenilmeyen birine rastlanınca “Gözün kör olsun Mazhar Osman, bittabi görmedin bunu?” denirdi. Bilinen, Mazhar Osman us hastanesinin baştabibi idi. Bunun üzere, havaların ferah gitmemesi birlikte Kandilli Rasathanesi müdürü Fatin Gökmen ’den bilinirdi. Fatih Öğretmen bile, “Bu Boğaz, bu Körfez, bu körfez, bu tepeler az çok, İstanbul ’dahi çekicilik tahmini hayaldir. Aynı günde dört zaman yaşanır” derdi. İstanbul ’un değişebilir havasını kadına benzetirlerdi.

KIŞ ODASI

Kış gelmeden evlerde bire bir hazırlık başlardı. Yün döşekler, yorganlar sökülüp yıkanır, didiklenir, serilir, sonradan yeniden dikilirdi. Pazenler, fitilli cehre hırkalar, pantuf terlikler, kürkler çıkarılırdı. Trikolar yoktu. Pazen, velur, çuha kumaşlar yün ve cehre ile kapitone edilir; hırka, yelek, ceket niyetine giyilirdi. Hızlı Hızlı bütün kürk giyerdi. Kürk boldu, çok da pahalı değildi. Ancak kürk şimdikinin tersine, çuha, velur aut giysinin içine dikilir; elbisenin yakası üstüne devrilirdi. Arz kötü soğuklardan birinin yaşandığı Sultan İbrahim bir zamanlar samur kürke haddinden fazla arzu olmuştu. O çevrim “Samur Devri” adı verilir.

Evler, degaje, faziletli tavanlı, ahşap evlerdi. Herhangi Bir tarafı üfürdüğü üzere, çaputlarla delikler tıkanırdı. Pencere kenarları unlanır, kâğıtlanır; konu önlerine perdeler takılırdı. Cidar ve sedirler halılarla, dayanak noktası hasır gövde kat bitirme sergilerle kaplanırdı. Böylece bilcümle aynı kışın geçirileceği kış odası hazırlanırdı. Soba bu odada yanar; aile halkı burada otururdu. Sair odalar itici olurdu. Onun için hariç çıkarken ayrıca tıpkı yelek yahut hırka giyilirdi. Aş Damı Sibirya gibiydi. Özellikle helâya geçmek benzeri ölümdü.

Kış kileri de mühimdi. Kavurmadan, turşuya, pekmezden, patlıcan, biber, vişne, armut, dut kurusuna kadar kışa ne lâzımsa burada depolanırdı. Kavun, lamba karpuzu, üzüm üstelik asılarak vikaye edilirdi. Aktüel kadar turfanda hoşgörülü değildi. Gezmen vandöz kadrosu da kışın değişirdi. Sabah veya tün simitten ayrıksı, akşamları tahin-pekmez satıcısı; ardından evinde aygın kurmayan veya kuramayanlar üzere “Gözleme biber turşusu, haniya bunun ekşisi” diyerek bağıran turşucu; bilahare “Buuuzaaa” diye niteleyerek bağıran bozacı; evet birlikte sırtında güğümü ile salepçi, öte yandan “Mahir yapar, şakirt satar!” narasıyla darı ve buğday patlağı.

“Korluk başı şita gününün lâlezârıdır”

Geçmiş zamanlar ocaklar vardı. Odun yanardı. Kömür yoktu. Odalar iyi ısınmazdı. “Önünüz kavurga kavurur, arkanız harman savururdu.” Karı başı itibarlıydı, herkese düşmezdi. Yaşlılar öne kurulur; füru yanlarında; gençlerin pisik büyüklüğünde şansı yoktu. Köylük yerlerde tandır yakılır, eş halkı etrafına dizilirdi. Kömür kullanılmaya başlanınca mangal yayıldı. Üstünde aşındırmak pişer, kahve pişer, kestane kavrulurdu. Bazıları elinde cihaz korluk karıştırmayı hisse senedi edinirdi. Korluk başı kardeş kardeş erbabı için bulunmaz mekândı. Onun için şair “Korluk başı şita gününün lâlezârıdır” demişti. Mangal, pirinç, bakır veya sacdan olurdu. Ayaklı pirinç mangal makbuldü. Beden ayrı, içine konduğu ayaklı bölük ayrıydı. Bu kısım odada durur, mangal dışarıda yakılıp getirilirdi. Yeryüzü âdisi topraktan karşıt koni biçiminde peki; gani pişmemiş ise arada bir çatlardı.

Görgüsüz kimseler odunu, kömürü yazdan alınırdı. Çokları güzün alır; kışa bırakana bol gözle bakılmazdı. Birlikte bunlar satıcının insafına kalırdı. Vaktiyle İstanbul ’a develerle Trakya kömürü gelirdi. Odun ise merkeplerle satılırdı. Gemiler Kuruçeşme ’ye Bulgaristan ’dan kömür getirip indirirdi. Kışın sokak aralarında kızakla kömür satan olurdu. Yer makbulü meşe kömürü idi. Bunun elenerek tozu ayrılana eliminasyon denirdi. Elan pahalıydı. Bu kömürün yanarken sesini dinlemek üstelik beğeni verirdi. Adamakıllı yanıp kömürleşmemiş parçalara marsık denirdi. Alınan kömürde bunların olmamasına dikkat edilirdi. Bunlar mangalda kokar ve ser ağrıtırdı. Bazen satıcılar kömürü ıslatıp ağır çekmesini sağlardı. Bu kömür yanarken ıslık kabilinden ses çıkarırdı. Buna sidikli kömür denirdi. Mangala dizilen kömür lamba ile tutuşturulup konusunda borusu konur, açık ağızlı tüyünden yelpazesiyle yelpazelendikten sonra sacayağına oturtulurdu. Konusunda bile kokmasın diye küp şeker konurdu. Korluk sulu zırtlak kabuğu ile ovulurdu. Bozuk ahşap evlerde arz şişman kızdırma mangal devrilmesiydi. Çoğun çocukların ayağı veya kadınların eteği takılır, kömürler etrafa saçılırdı. Mangal, adamı çarpardı. Gani yanmamış korluk, odayı ağılı gazla doldururdu. Gani yansa bile gittikçe odanın oksijenini tüketirdi. Kalbi Kırık bazen âşıklar, yeni tutuşturulmuş mangalı odalarına alır; sigara yakıp uzanarak romantik şekilde acısız ve uykuda intiharı moda hâline getirmişti. Havagazı çıkınca unutuldu.

Sobanın çıkışı yenidir. Soba çıktığında o kadar palas getirdi ki, “Sobayı bulan iman ehli ise Cenabıhak Behişt-i âlâda meydan versin; acımasız ise inan felek etsin” diye yakarış etmişlerdi. Temas odada soba acıtmak zenginlere mahsustu. Aynı odada yanar, akşam ayrıksı odaların havası mangalla kırılırdı. Sobaların dahi korluk gibi haddinden fazla zarifleri vardı. Eskiyen, delinen sobalar bile sac ile yamanırdı. Sonra kuzine imdi. Hem ısınma, hem yemek pişirme üzere ideal idi. Kaloriferin girişi daha üstelik yenidir. Vâkıa kalorifere analog aynı sistemi Romalılar ensesi kalın evlerinde kullanırdı. Doğubayezid ’da 17. asırdan kalma İshakpaşa Sarayı‘nda radyatör tesisatı vardır. Gündeş usulde radyatör 1850 ’lerde İngiltere ’da bulundu. Önceki parçalı radyatör ise 1899 ’üstelik Amerika ’dahi imal edildi.

Osmanlıların sonuç zamanlarında bazen biçimsel binalarda kalorifer tesisatı kurulmuştu. Yayılması 1950 ’lerden sonradır.

Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci /Türkiye gazetesi

Bir Cevap Yazın