2 general ve 1 mütekait miralay tutuklandı

Milliyet’te vadi kayran habere bakarak Adana ve Hatay’da MİT’e ait TIR’ların durdurulması soruşturması kapsamında, savcılıkça ifadeleri tamamlanan Ankara Güllabi Nahiye Komutanı Korgeneral İbrahim Münevver, Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve zahmetli Miralay Burhanettin Cihangiroğlu tutuklanmaları talebiyle gözcü hakimliğe irsal edildi.

Adana ve Hatay’da 1-19 Karı 2014 tarihlerinde MİT’e ilişik TIR’ların durdurulması ile ilişik soruşturmayı yürüteç İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcıvekili Irfan Dikme marifetiyle sorgulanan üç subayın ifadesi, evvel aksam geç saatlere kadar sürdü. Müddeiumumilik ifadelerinin ardından şüpheliler, geceyi etmek için İstanbul Gestalt Komutanlığı’na götürüldü. Başsavcıvekili Ağaç, zaman öğle saatlerinde üç subayı tutuklama talebiyle Nöbetçi İstanbul 2. Hazar Ceza Hakimliği’ne gönderme etti. Ferik İbrahim Ziyalı ve mütekait Albay Burhanettin Cihangiroğlu’nun, “Devletin bilinmedik kalması gereken bilgilerini siyasal yahut askeri espiyonaj üzere temin etme, devletin güvenliğine ilişkin muamma kalması gereken bilgileri espiyonaj için açıklama, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya yahut görevini yapmasını engellemeye girişim ika, silahlı yıldırı örgütü ihdas yahut diyet; Liva Hamza Celepoğlu’nun ise “Silahlı yıldırı örgütü ihdas veya yönetme, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya yahut görevini yapmasını engellemeye girişim etme” suçlarından tutuklanması istendi. Şüpheliler, sorguları yapılmak için mahkemeye alındılar. Ancak ifadelerin alınmasına kaplamak amacıyla hakimin, dosyayı tetkik işlemini tamamlaması bekleniyor.

Adana ve Hatay’da MİT’e ilişik TIR’ların durdurulması soruşturması kapsamında adliyeye irsal edilen Ankara Uyanık Mıntıka Komutanı Korgeneral İbrahim Münevver, Tugay Hamza Celepoğlu ve tekaüt Miralay Burhanettin Cihangiroğlu tutuklandı.

Bir Cevap Yazın