2 milyon birey henüz aksiyon sahibi olacak!

Bakir Asır’dan Hazal Ateş’in haberine göre hükümet, dünyada yaşanan soylu erki sıkıntılara karşın istihdam üstüne sözünü tuttu, 1 milyon gence aksiyon kapısı açtı. Bununla birlikte kalmayacak sıradan ve ölçülü kabile işletmeler marifetiyle üç yılda 3 milyon gence istihdam yaratılacak. Türkiye Iş Kurumu birlikte işe yerleştirmede rekor kırdı. Alım, 2015 yılı amacıyla öngördüğü 850 bin nefis istihdam hedefini aşarak yılın son 11 kocaoğlan itibariyle 950 bine mail kişiyi işgücüne kattı. İşverenin nitelikli personel ihtiyacı karşılanırken hususi sektörde gerçekleştirilen işe sistem sayısı aynı eski yıla göre kısaca yüzde 45 artma gösterdi.

Üretim ve istihdama destek

Hükümet, üretim ve istihdama bindi paketi kapsamında heybetli adımlar atmaya bitmeme ediyor. Işsizlik oranını 2023 yılına kadar yüzde 5’e düşürmeyi hedeflerken, tendürüst başıboşluk oranı genel aylaklık oranına yaklaştırılacak. Sosyal yardım alanlardan çalışabilir olanların tamamına gelişim danışmanlığı hizmeti verilecek. Bunların yüzdelik 25’i dahi ayrımsız sene zarfında işe yerleştirilecek. Temas yıl ayrımsız milyonu fazla gence eğitim bilimi verilerek hisse senedi kapısı açılmaya devam edecek.

Yelpazeyi genişletti

Hükümet, 2016 yılını da istihdam yılı car etti. Türkiye Gelişim Kurumu istihdam yelpazesini genişletiyor. İşsizler için belirtik işleri etkinleştirip ana ve mesleksel becerileri ihya programlarını artırıyor. Önümüzdeki iki yıllık dönemde da yaklaşık 2 milyon istihdam artışı hedefleniyor. Bakir dönemde bile istihdam teşvikleri artırılırken, prim indirimi kabilinden desteklere hamur aktarımı sürecek. Avrupa ülkelerinde olduğu kadar iki üç saatlik işler yaygılaştırılacak. İŞKUR’un işveren havuzu ile işe yerleştirilenlerin sayısı elan birlikte artacak.

3 milyona vesile kapısı

Aksiyon ve envestisman ortamı geliştirilirken, KOBİ desteklerinde güre girişimcilere öncelik veriliyor. Türkiye ekonomisinin büyüme, ihracatta lokomotifi olan adi ve ölçülü kamet işletmeleri birlikte yeryüzü yüce istihdam kapılarından birini oluşturuyor. İşletmeler 2018 yılına kadar kısaca 3 milyon kişiyi istihdam edecek. Buna eşit hükümet dahi ihracata yönelen işletmelerin arsıulusal pazara erişimini kolaylaştıracak, banka kredilerine erişimi kolaylaştıracak.

İŞKUR, darülfünun öğrencilerine dahi birikim kazandırmak, gelir elde etmelerini ulaşmak üzere eskimemiş fırsatlar sunuyor. Hakkari’den Edirne’ye kadar umum illerde aksiyon bulma fırsatı yaratıyor. Gençler tahminî bin lira sağlık elde ederken, çıkışlı olduklarında bile deneyim kazanmış oluyor. Bu programa katılan gençlerin burs, tahsil kredileri da kesilmiyor. Hareket kazası ve iz hastalığı üstüne umumi afiyet sigortası primini dahi azamet ödüyor.

Mesleğe göre sınıflandırma

İşgücüne katılımı tasarruf etmek için istihdam büroları dahi baştan yapılandırılıyor. Mesleklere göre sınıflandırmaya gidilecek. Böylece aranan elemanın bulunması da kolaylaşacak. Part time, kısmi sürekli etkin işçiler üstelik vasıta altına alınacak.  

Bir Cevap Yazın