2 milyon kişiye hareket kapısı açılıyor!..

Takvim’den Hazal Ateş’in haberine göre Başbakan Yardımcısı Mehmet Balkır, ekonominin 3 yıllık defa haritasını açıkladı. 2016-2018 üzere Türkiye’yi erdemli dirimsel grubuna çıkaracak hedefler belirleyen iktisat yönetimi, programı ‘büyüme, yatırım ve istihdama’ odakladı.

Bu yıl amme ve özel sektör vasıtasıyla bütün 450 milyar lira yatırım yapılacak. Yatırımlar için bütçeden ayrılan kafa ödeneği da yüzdelik 26 artırılarak 50 milyar 559 milyon liraya çıkarıldı. Program döneminde 2 milyon gence aksiyon kapısı açılacak. Parıltı, programın temel amacının Türkiye’ye yine derslik ayartmak, dallı güllü ve sürdürülebilir büyümeyi hissetmek olduğunu söyledi.

GIDA FİYATINA NEŞTER

Başvekil Yardımcısı Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın dahi katılımı ile kullanılmamış Ölçülü Vadeli Programı açıkladı. Programda nema hedefi bu sene amacıyla yüzde 4.5 yerine açıklandı. Para Şişkinliği 3 yılda yüzde 5’e indirilecek. Programda enflasyona etken olan gıda fiyatları üstelik meydan aldı. Fiyatları arama için kurulan Besin Komitesi daha fonksiyonel kuzuluk getirilecek.

Izlence komple

* Tekmil işçilerin kıdem tazminatı hakkının güvence altına alınması amacıyla taraflarla neva ortamında düzenleme yapılacak.
* Kasko ile zorunlu trafik sigortasının birleştirilmesi için faaliyet yapılacak.
* Tüketimde bu yıl üzere yüzdelik 3.7’lik ümit yüzdelik 4’e çıkarıldı.
* Bireysel emeklilik sistemine bindi sürecek. Bunun için 3.1 bilyon lira yanıt ayrıldı.
* Format Bankası ve Hazne amacıyla yapılacak atamalarda değim anne alınacak.
* Ekonomimiz 2018’birlikte 1 trilyon 910 bilyon dolarlık büyüklüğe ulaşacak.

Bir Cevap Yazın