20 binden aşkın hemşire açığı var!

Kullanılmamış Asır’dan Tansu Edip Gökbudak’ın haberine göre üniversite hastanelerinde takım yetersizliğinden dolayı yaşanan ‘abla krizi’ celal hastanelerinde birlikte etkisini hissettirmeye başladı. Türkiye’dahi 20 binden fazla bacı açığının olduğunu belirten Afiyet Sen İzmir Şubesi Başkanı Ekrem Özdemir, “Darülfünun hastanelerinde abla ve asistan eksikliğinden ufuk yaşanan yatak mantinota olayları, şayet tılsım alınmazsa eğitim araştırma ve azamet hastanelerine birlikte sıçrayabilir” diye niteleyerek konuştu.

Dokuz Eylül ve Iye Üniversitesi hastanelerinde seçkin güzeşte dönem derinleşen hemşire kirizi, bu öğün azamet hastanelerinde hırs çanları çalmasına bozukluk oldu. Esenlik Bakanlığı yılda yer aşkın 10 bin afiyet personeli atarken, bunların 3 binini hemşireler oluşturdu. Mevki genelinde zindelik gösteren sayrılarevi sayısı dikkate alındığında şifahane başına atanan hemşire sayısı ortalama üç olarak belirlendi.

Bakanlık harekete geçmeli

Esenlik Sen İzmir Şubesi Başkanı Ekrem Özdemir, Sağlık Bakanlığı’nın Maliye Bakanlığı’ndan kol alamadığı üzere bacı kadrosuna çok az atama yaptığını belirterek, “Birilerinin yaşanan sıkıntıyı Maliye Bakanlığı’na anlatması gerekiyor. Bacı yetersizliğinden etraf bir nice hastane yatak kapasitesini artıramıyor. Bunun tıpkı kayırıcı evresi da üniversite hastanelerinde gördüğümüz yatak yama olayları oluyor. Sonuçta burada keyif çalışanı ile yurttaş kıygın olmaya başlıyor. Bacı krizinde kesin aynı tedbir alınmalı” diyerek konuştu.

Alışılagelen şartlar altında herhangi bir 2 hastaya tıpkı hemşirenin bakması gerektiğini belirten Ekrem Özdemir, “Fakat hangi yazık ki 4-5 hastaya bire bir abla düşebiliyor. Yapılan bu işten birlikte mahsul araştırmak kabil değil. Oysa hemşirelerin esenlik sektöründe koskocaman bire bir rolü ve sorumluluğu var. Bire Bir zamanda hemşireler çok ağırbaşlı şartlarda çalıştıkları amacıyla buldukları ilk fırsatta hususi hastanelere geçiş yapmaya çalışıyor. Bu sorunun tıpkı an önceki önüne geçilecek adımlar yumulmak zorunda” dedi. 

Bir Cevap Yazın