20 yaşındaki gencin us almaz oyunu

İlyas adında tıpkısı  gailesiz, üç yüz Yeşilçam emektarını kandırdı. Hayatlarının sonbaharında beyhude yere ümitlenen bu insanlar demin  batkı ve sangılık içinde…

Trajikomik ve cemi filmlik ayrımsız görüngü bu. Yeşilçam tarihinde, yapımcısından yönetmenine, figüranından zümre işçisine, karakter oyuncusundan jönüne, 300 civarındaki insanı, oynadığı katlanılamaz oyunun parçası özne eksantrik biri daha çıkmadı. 20 ’li yaşlardaki aynı gailesiz, Yeşilçam ’ın uz oyuncularına anca benzeri oyun oynadı ki, hiçbiri girdiği şoktan henüz kurtulamadı.

Gelelim olayın kendisine: İlyas Ö. adlı 20 ’li yaşlarda aynı tüvana Yeşilçam ’a dirimsel ve önceki Yusuf Çatalbaş ’ı, onun eliyle Yeşilçam ’ın emekçilerinden Necdet Kökeş ’i bulur. Ayrımsız amcasının Kütahya mebus, gayrı amcasının Kütahya Porselen ’mağara sahibi olduğunu söyleyen dinç, “Amcam Türk Sineması ’na ve Yeşilçam ’a bakraç biri. O yüzden Kütahya Seramik ’mağara, Kütahya ’da çekilecek altı serilik yıpranmamış reklam filminde Yeşilçam ’ın umum jönleri ve karakter oyuncularını tehyiç etmek istiyoruz” der ve önceki kendisine Kökeş ’le halk sıkışır. Departman başı 50 bin liralık 48 yıllık beyaz perde emekçisinin rüyasında üstelik göremeyeceği bire bir paradır. O yüzden “Acaba rüyada mıyım?” diye kendine çimdik üstelik atar.

Hakeza teklife ki ‘Yararlı ’ der?

 İ.Ö., bölüm başına 50 bin liraya anlaştığı Kökeş ’cilt kadroyu oluşturmasını birlikte lazım. Kökeş, 50 bin liranın ve arkadaşlarını böylesi ballı benzeri işin ortağı yapmanın hayaliyle işe koyulur. Listeler yapılır, İ.Ö., çökertme telefonunu Kökeş ’in önüne koyar ve “Açıklık, olayı anlat, sonradan dahi bana ver” der. Kökeş dahi öyle yapar. Kökeş iki günde 100 ’e andıran oyuncuyu arar, önceki müjdeli haberi, sonraları üstelik işin patronu İ.Ö. ’yü onlarla görüştürür. Herkes hakeza çekimli tıpkı teklife sorgusuz, sualsiz balıklama atılır.

Çünkü figüranlar üzere kısım başı memul paranın tabanı 5 bin, tavanı ise 15 bin liradır. Yeşilçam ’ın çarkıt jönleri ve ıra oyuncuları içinse bu rakam 50 bin ile 150 bin liralık beyninde değişir.

‘Meral Zeren kesinlikle olmalı ’

 Kökeş, “Yeşilçam gelmek hoppadak bu oyunculardan ibaret değil. Acep almaç arkasındaki emekçileri da projeye dahil edebilir miyiz?” deyince İ.Ö. dakikasında telefona sarılıp, amcasını arar ve sonra de müjdeyi verir: “Amcamla konuştum, ‘İstediğinizi oynatın ’ dedi. 500 kişiye büyüklüğünde yolu var. Serbest amcam, Çağla Şikel ’le Alişan ’ın programında seyrettiği Meral Zeren ve onun üzere soylu erki sorumluluk çekici oyuncuların projeye mutlaka dahil edilmesini istedi.” Böylelikle çizelge henüz da genişler ve 300 ’e yükselir. Yeşilçam ’ın sadece jönleri, ıra oyuncuları, figüranları değil, yapımcısı, yönetmeni, grup işçileri birlikte çekilecek reklam filminin kadrosuna dahil edilir.

Cüneyt Arkın ’a açık kart
 İ. Ö., çıtayı biraz daha yükseltir ve Cüneyt Arkın ’ı birlikte kadroya lüzumlu. Arkın ’dan randevu alınır. Görüşmeden sonradan, “Cüneyt Arkın da tamamdır. Çünkü açık kart verdim ona” der ve 24 Nisan ’bile ekibe şöyle bir teklifte bulunur: “İki amcam üstelik sizlerle tanışmak istiyor, amma köşkün bahçesi tıpkı anda fakat 40 güç alıyor. O yüzden oyuncuları gruplar halinde ağırlayacaklar. Geçmiş kemirmek Veriş akşamı. Yemekten bilahare herkese reaktif süresince avansı verilecek. Amcamın köşkü, Orhan Gencebay ’ın Baltalimanı ’ndaki evinin karşısında, ama degaje adresini bilmiyorum. O yüzden Taksim ’de toplanalım, ben otobüs ayarlarım, onunla gideriz.”

İki saat otobüs beklediler

Geçmiş davete katılacak ekip belirlenir. Aytekin Akkaya, Engin Edvar, Necdet Kökeş, Hakkı Iftihar, Yıldırak Eğriboz, Erol Tezeren, Doğan Tamer, Yusuf Sezer, Alçak Başaran, Dündar Aydınlı, Mehmet Hedef, Hasan Felek, Hasan Demircan, Orhan Güdücü, Sırrı Elitaş, Ahmet Salih Eskici, Güç Karakaş, Ahmet Fırat, Aziz Sarıkaya, Erhan Sevgili, Nusret Özkaya, Uca Yarışma, Tuncay Akçe ve Ramiz Yalman davete Taksim ’den kalkacak otobüsle, Nuri Alço, Başkumandan Gökhan, Mahmut Hekimoğlu, Açık Deniz Edvar ve Bilgi Taşdemir da, otobüsü izleme edecek otomobilleriyle gidecektir. 28 sevimli saat 19.00 ’bile Taksim ’de buluşur. Ortada hangi otobüs vardır, hangi üstelik çağırma sahibi. Kökeş ’in telefonla ulaştığı İ.Ö., “Otobüsle geliyorum, gidiş geliş var, o yüzden biraz geciktik” der.

Ve ‘bomba ’ Taksim ’bile patlar!
 Kadro beklemeye devam şayan. Soğukta tir tir titremeye başlayan oyuncular, tamam duran herhangi bir otobüse “Nihayet geldi” diye niteleyerek koşar, amma yararsız. Taksim ’birlikte buluştuklarında, hayatlarında kazanamadıkları parayı tıpkısı reklamla elbet elde edecekleri üzerine şakalar işleyen oyuncularda ayakyolu ilerledikçe ve İ.Ö. ’nün telefonu sınırlanmış çıkınca ağız tatsızlığı başlar. İki saat sonraları bile ‘bomba ’ patlar.

Nuri Alço ’nun telefon trafiğinden sonraları üs ortaya kazanç: Ne böyle tıpkısı çağırma vardır, ne birlikte Kütahya Porselen ’mağara Yeşilçam oyuncularıyla çekeceği reklam projesi. Hayatlarının sonbaharında ayaklarına gelen ‘ballı devran ’in heyecanıyla yeryüzü süslü kıyafetlerini giyip Taksim ’e revan yılların oyuncuları, hayalet kırıklığı ve hüsranla evlerine döner kebap. Şimdi hepsi şu sorunun yanıtı peşindedir: “Biz bu oyuna bittabi geldik? Bu taze sebep bizi hakeza bir oyuna getirdi?”

Mehabetli Eyüpoğlu / Ulusallık Cadde

Bir Cevap Yazın