21 sene sonraları benzeri önceki

Milliyet’te yer kayran habere göre Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, özel tayyare “TUR” ile saat 19.55’te, resmi ziyaretlerde mevcut olmak amacıyla Şili’ye gitti. Erdoğan’ı, Atatürk Havalimanı’ndan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Doğru Tümen Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve sair ilgililer uğurladı. Reisicumhur Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Yalçın Aksungur, Marifet, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Patent Albayrak da Şili’ye gitti. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan Latin Amerika türü öncesi uçağa binmeden geçmiş Atatürk Havaalanı Kerem Misafirhane ’nde matbuat açıklaması yaptı.

Reisicumhur Erdoğan yaptığı açıklamada, henüz önceki Mavi Marmara olayı dolayısıyla ziyaretini yarıda bırakarak vurdumduymaz döndüğünü belirterek, ‘ ’Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Şubat ayında 20 almanak tıpkısı aranın ardından Kolombiya, Küba ve Meksika ’evet ziyaretler gerçekleştirmiştik. Bu ziyaretlerimizden yaklaşık tıpkısı sene sonradan bölgeye ikinci bire bir ziyarette bulunuyoruz. Bu ziyaretler ülkemizin maalesef uzun yıllar ihmal ettiği herhangi bir alanda çokça bunaltıcı potansiyelimizin olduğu benzeri bölgeyle ilişkilerimizin geliştirilmesine atfettiğimiz önemin tıpkı göstergesidir. Ziyaretimizi Latin Amerika ’birlikte gailesiz Türkiye Cumhuriyetimizi ilk tanıyan talih olan Şili ile başlayacağız ’ ’ dedi.

21 YIL SONRADAN ÖNCE ZIYARET

Cumhur Reisi Erdoğan, Cenup Amerika ülkelerinden Şili, Peru ve Ekvador’a, 31 Karı-4 Gücük Ay 2016 tarihleri beyninde resmi bir görüşme gerçekleştirecek. Erdoğan’ın Şili ziyareti, 9. Reisicumhur Süleyman Demirel’in 1995 yılında gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, bu ülkeye Cumhur Reisi seviyesinde gerçekleştirilen ikinci görüşme oldu.

Latin Halkları Amerika programı çerçevesinde Cumhur Reisi Erdoğan, 31 Ev- 2 Gücük Ay’ta Şili’yi, 2-3 Şubat’ta Peru’yu, 3-4 Şubat tarihinde ise Ekvador’u görüşme edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, diplomatik ilişkilerin tesisinin 90. yıldönümüne karşılama fail Şili ziyareti, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 1995 yılında gerçekleştirdiği ziyaretin peşi sıra, bu ülkeye Cumhur Reisi seviyesinde gerçekleştirilen ikinci görüşme oldu. Peru ve Ekvador ziyaretleri ise, Reisicumhur düzeyinde mezkûr ülkelere Türkiye’den yapılan geçmiş ziyareti olacak. Ziyaretler sırasında gerçekleştirilecek görüşmelerde, ikili siyasal ve konuşu hususların yanında bölgesel ve arsıulusal konular üstelik ele alınacak. Programı çerçevesinde Reisicumhur Erdoğan, hisse senedi forumu toplantılarında işadamlarına seslenme edecek. Ayrıca türlü alanlarda ikili anlaşmaların imzalanması dahi öngörülüyor.

Cumhur Reisi Erdoğan, Latin Halkları Amerika dönüşünde Senegal ’e geçerek Dakar Havaalanına ’üstelik Cesamet Başkanı Macky Sall ile aynı araya geleceğini ve bu görüşmede hem düet ilişkileri hem de Afrika kıtası ile olan ilişkileri ele alacaklarını söyledi.

Bir Cevap Yazın