3 saatten çok telefon kullanmayın

Vatan’ın haberine bakarak facebook’ta check-in yaparken acilen benzeri aklan karşılık yazmaya çalışırken evet üstelik tweet atarken parmağınız patadak kilitlenebilir. Medical Otopark Göztepe Hastane Kompleksi Hikmet Otama ve Iyileştirme Uzmanı Dr. Ruhsan Âlem anlattı.

Günde üç saatten çok düşüncesiz telefon kullanımının halk tendonlarında sıkışmaya ve parmaklarda kilitlenmeye kat açabileceğini belirten Medical Park Yeri Göztepe Sayrılarevi Kompleksi Fizik Otama ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Âlem, serencam yıllarda apiko parmak hastalığına çokça yoğun rastladıklarını söyledi. Dr. Ruhsan Dünya şu bilgileri verdi:

“Parmaklarımızın hareketini sağlayıcı tendonlar kolumuzdaki kaslarımızın gaga kısımlarıdır ve kasların kemiklere yapışmasını sağlar. Tendonlar iplik şeklinde dokulardır. Tendon adı verilen bu ipler, parmaklarda sağa ve sola kaymasını kırıcı bölüt şeklindeki dokularla çevrilidirler. Bu dokuların muhtelif nedenlerle kalınlaşması tendonu sıkar ve nodül oluşmasına neden tamam. Parmak hareketiyle tendon üzerindeki bu nodül halka içinden geçemez ve takılır. Devamında çılgın hareketle bu nodül halka içinden beğenilen ve parmak açılır. Bu olaya parmakta tetiklenme yani hazır parmak denir. Parmakları şiddetli vira etmek tendonlarda nodül oluşumuna nöbet açacak ve oluşan nodüller parmakta tetiklenme yani süslü parmağa bozukluk evet.

Yolda, işte, evde, akil telefon bütün elde

Süslü parmak oluşumunun sunma koskocaman nedenlerinden biri parmağı ve Nparmağa mecbur tendonu sivri kullanılması. Özellikle günümüzde çoğu insanda fikirli telefonları koymak olanaklı. Süslü parmağın oluşumunda sunma oylumlu etken parmağın taşkın kulanılması, tekrarlayan zorba hareketler ve parmağa aşırı ciddi uygulanması olduğu düşünülürse, hastalığın anbean artacağını söyleyebiliriz. Tıpkısı dönme içinde telefon ile yaptığımız hareketleri düşündüğümüzde parmağımızı zorlayıcı bir nice debi ile yüz yüze kalıyoruz.

BAŞ PARMAĞI GÖZDAĞI EDİYOR

Telefon ile baziçe oynama veya uygulama kullanma kabilinden durumlarda yeryüzü çokça halk ser parmağı yoruluyor. Bu nedenle hazır parmak yeryüzü çok baş parmağını zilgit ediyor. Elde ve avuç içinde ince süre tuttuğumuz telefonlar apiko inç oluşumunun beraberinde kişinin bu hastalık nedeniyle yaşadığı sorunları birlikte neredeyse iki intaç arttırmaktadır.

Gençler riziko altında

Günce hayatımızda hepimiz sık sık elektronik beyin ve akil telefonlar kullanıyoruz fakat tasarruf oranı özellikle gençler arasında daha koskocaman ve süre adına dahi henüz teferruatlı. Bu nedenle temel ve babalar elan dikkatli olmalı. Icabında çocuklarına telefon yararlanma sınırlaması getirmelilerdir.

Zonklamayla başlar

Apiko inç oluşumunun geçmiş belirtisi parmakta ağrı ve zonklamadır. Şiddetli olmasa birlikte umum ve parmaklardaki temas veca ciddiye alınmalıdır. Ihmal edilmesi, ellerde ve parmaklarda sürekli -akım kaybına illet mümkün. Bu yüzden yaşama balkı hissetmeye başladığında geçmiş uyarıyı algılamalı ve önlemini almalıdır. Er teşhis ve makul otama ile rastgele cerrahi operasyona lüzumlu kalmadan lazım otama planı düzenlenebilir. Hikmet Otama ünitelerinde hareketi hızlandırmak için icraat yapılmakta, sorunun çözümü için otama planları uygulanmaktadır.

Telefonu çok kullanmayın

Şık inç hastalığına karşı alınacak önlemlerden biri ele müfrit yüklenmemek. Günde mümkünse üç saatten aşkın fikirli telefonları kullanmamak gerekiyor. Ahali ve parmaklar dinlendirilmeli. Şayet elde ağrı varsa, buz kompresi infaz etmek hayır olacaktır. Parmaklar sakınılmalı.”

Bir Cevap Yazın