30 günde 10 sene gençleşin!..

Akşam’dan Gönül Akyol’un haberine bakarak Yörükoğlu ’nun bizzat denediği ve son aldığı uygulamalardan yola çıkarak yazdığı “30 günde 10 Sene” kitabının vaadi çokça net: “30 dolaşma uygulayın, 10 sene gençleşin…”

Azerbaycan Gence International Hospital Ruh Cerrahisi Şefi olan Prof. Dr. Müşkül Yörükoğlu ’nun yazdığı “30 günde 10 Sene” macerasız benzeri tagaddi veya fitness programı değil. Prof. Yörükoğlu bu konuda az çok iddialı… Kitapta meydan kayran, “Sebep ve şüphesiz yaşlanıyoruz?”, “Mıhlı Zayıflama ve Antiaging Için Beslenme Rejimi”, “Beslenme Yanlışları ve Zayıflama Diyetleri”, “Şeker Hastalığı Bağımlılığı”, “Süper Gıdalar”, “Oruç”, “Hareket, Egzersiz, Spor”, “Aymazlık”, “30 Günce Uygulama”, “Yemek Tarifleri” ünlü bölümlerde okuyucuya tıbbi kanıtlara dayandırılmış komple tıpkısı “ıslah” ve “yaşlanmayı tehir” programı sunuluyor.

BİZZAT UYGULAMIŞ

Prof. Dr. Çetince Yörükoğlu, kitapta anlattığı programı bizzat uygulamış ve 9 kilo vermiş. “Kas kitlem arttı, koku şekerim düştü. Artık potansiyel farkı ilacı kullanmıyorum. Kolestrol değerlerim bile kardiyolog arkadaşlarımı kıvançlı edecek seviyelere geldi. Enerjim arttı. Bu kazanımlar tek derman tedavisi yahut zayıflama diyetiyle elde edilemeyecek menafi” diyerek anlatıyor kişi 30 gününü. “Bugün sağlığına ant ayırmayanlar, ileride o zamanı hastalıklarına ayıracaklar. Yer iyisi kazanacağınız esenlik, bedii ve enerjiye odaklanın vetaksimetreyi yani dirim bilimsel yaşınızı geriye çevirmenin keyfini düşünün. Siz birlikte bu değişime 30 çevrim büyüklüğünde yakınsınız” diye konuşuyor. Benzeri dahi önerisi var. Kitabı okumadan önceki beslenme ve zayıflama üstüne bildiğiniz temas şeyi unutun…

SAĞLIĞIN VE GENÇLİĞİN SİGORTASI SÜPER GIDALAR

Sızma zeytinyağı, brokoli, domates, yeşil salatalar, sarımsak, baklagiller, kuruyemişler, yoğurt ve kefir, balık,narenciye, nar, al çükündür, yeşil çay, baharatlar (Hint Safranı, tarçın, keskin al biber)

AKILLICA BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

*Kez oyalanmak zararlıdır: Yarayışlı. Yüzbinlerce yıllık gelişimimizde günde 3 sefer diyerek tıpkı araç bulunmayan. Bu gündeş yaşamın icadıdır.

* Kahvaltı günün yer koskocaman öğünüdür: Bu ifade KUL ’bile 1950 ’li yıllarda hazır kahvaltılık mısır gevreği üreten tıpkısı firmanın reklam kampanyasıdır. Bu konuda gönül tokluğu edici tıpkı ilmî malumat yoktur. Kahvaltının ayrıksı öğünlerden hiçbir farkı yoktur.

* Sık Sık ve azar azar yenmeli: azar azar aşındırmak tatminsizliğe ve strese illet evet.

* Yemek aralarında “mesafe öğünler” kemirmek metabolizmayı aktif cirim: Metabolizma aşındırmak yemeyle hızlanmaz. Mesafe öğünler boş insülin salgılanmasına ve sürekli tıkınma alışkanlığına illet peki.

* Arıtılmış bitkisel likit yağ ve margarinler tereyağından henüz faydalıdır: Musaffa nebati nakit yağlar, margarinler bitki yağlarının gene kimyasal işlemden geçirilmesiyle elde edilir. Antrparantez sadeyağ dokuncalı değil faydalıdır.

* Kaloriden artırmak üzere müstear tatlandırıcılar kullanılmalı: Takma, tatlandırıcılar yarayışlı değil zararlıdır. Üstelik sanılanın tersine kilogram almaya bozukluk evet.

DOĞAL IHTIYARLAMA SÜRECİNİ GEVŞETMEK ELİMİZDE

* Stabil ve saf beslenin. Eğer gıda gruplarını stabil bir şekilde almazsanız günde 4 bin kalori alıp sonsuz açlık hissedeceğiniz kabil 2 bin kaloriyle tok ve mutlu hissedebilirsiniz.

* Beslenmenizden şekerleri, protez tatlandırıcıları, trans yağ ve margarinleri, mamul gıdaları çıkardığınızda çokça gücük ahit zarfında ipsiz sapsız acıkmalar biter, iştah azalır, enerjiniz artar, yavaş yavaş kilogram verirsiniz ve metabolizmanız normale döner.

* Kararlı beslenmenin olmazsa olmazı rüsup, çökel, posadır…

* Debi edin, spor yapın. Tek zayıflama diyeti alıştırma/spor yapmadan muvaffakiyetli ve kalıcı olmaz. Tınlamalı alıştırma ve spor elden ısın yakmak amacıyla değil adale kitlesinin korunması, insülin direncinin kırılması ve birçok cahillik hormonunun salgılanması bakımından çokça önemlidir.

* Alkol, sigara, eroin üzere şiddetli alışkanlıklardan uzak durun.

* Adamlık tarihinde hiçbir zaman bugün olduğu kabil sürekli ve okunabilen aynı feyezan ve tokluk dönemi olmamıştır. Açlık ve zaman zaman açlık metabolizmamız üzere doğaldır. Muhtemelen zamanlarda haris eğleşmek yani oruç kayırıcı metabolizması üzere alışılagelen üste gereklidir. 12 saati güzeşte açlık yerinde dem şekeri ve insülin seviyesi düşer. Metabolizma yağ yakma moduna girer ve hepsinden önemlisi özlük zarfında benzeri hoşgörüsüz transformasyon, yenilenme ve detoksifikasyon sürecine (otofaji) girer. Oruç, zamanla açlık duygusu ve iştahın körelmesine sebep peki. Boş Boş yemelerin önüne maruf ve metabolizmanın
normalleşmesinde büyük azamet oynar.

* Suni tatlandırıcılar adı üstünde müstear kimyevi maddelerdir ve birçok zararlı etkileri vardır. Ayrıca kurumak amacıyla beğenilen bu maddelerin şişmanlamaya hastalık olduğu belirlenmiştir.

* Obeziteye çare diyerek önerilen ısın hesabına ve sürekli yemeye müstenit zayıflama diyetleri işe yaramadığı gibidüpedüz zararlıdır.

* Metin aynı kiloya ulaşmanın ve korumanın yer makul yolu beslenmemizdeki zararlı suni gıdaları sezmek natürel gıdalarla nemalanmak ve içgüdüsüsel beslenme alışkanlığı kazanmaktır.

* Metabolizmanın normalleşmesiyle rastgele öz normale döner sermaye.

Bir Cevap Yazın