4 adımda Kobani’de hangi yapmalı?

Radikal’den Dr. Benjamin İsakhan’ın yazısı… (Çeviren Öncesizlik Şahinkaya)

Geçtiğimiz hafta Türkiye Nazik Kavim Meclisi’nin çoğunluğu Irak Şam Müslümanlık Devleti (IŞİD) adıyla bildik terörist gruba alın askeri müdahaleyi de içerebilecek ayrımsız tezkereyi onayladı.
Ara Sıra tetkikat ‘Türklerin yüzde 52’si Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde oluşturulan IŞİD karşıtı koalisyonu destekliyor’ sonucuna ulaştı. Buna karşın TBMM hükümeti Türk ordusuna bitişik ülkelerde IŞİD’e cebin kilolu kullanımı üzerine emir verme yetkisi verdi. Başkaca müttefiklerine bu militan cihatçı gruba karşı saldırılarında kullanabilmeleri üzere Türk üslerini açarak, cüretkar bire bir karar aldı.

Bunun sonrasında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tıpkı çok girişim atabileceklerini söylediler, ama hiçbir madde yapmadılar. Suriye’deki Kürt şehri Kobani üzerinde IŞİD ’mağara kabus bayrağı yükselirken, Türk ordusu sınırdan göz mesafesi kadar uzaktaki bu şehre tek müdahalede bulunmadan bekledi ve bekliyor.

Türk hükümeti üzere çıktı meclisin bile verdiği izin sonrası doğru olanı ika zamanı geldi. Türkiye neden Kobani’yi müzaheret etmek üzere derakap harekete geçmeli? Bunun dört anne sebebi var.

KOBANİ IÇIN 4 AMIL

Bir Numara ve sunma mehabetli sebep, Kobani ’nin insani tıpkısı bahis olması. Kobani hangi takkadak IŞİD’in gizil stratejik bire bir kalesi hangi üstelik PKK ile büyü olan ağır tıpkı Kürt bölgesi. Kobani öncelikle kökten ve ölüm yayımcı cihatçılar aracılığıyla tehdit edilen sizin bizim kadar insanların yaşadığı bir kent.
Şeriat kanunlarını zalimce benzeri şekilde infaz etmek, vezneci ortaya koymak, silahlara halk çekmek, zat görüşlerine uymayanları halkın gözü uğrunda ezinç ederek çivilemek, dolgun devrolmak, kadınları cinsiyet kölesi adına feda etmek ve çocukları minik askerler fethetmek amacıyla almak… IŞİD’mağara bugüne büyüklüğünde yaptıkları, Kobani’birlikte hangi yapacaklarının gücük benzeri özeti.

Türkiye masumların katliamına ve IŞİD’in yayılmasına dur emretmek amacıyla en makul devlet. NATO’nun ikinci iri, gayet bol eğitilmiş ve disiplinli ordusuna sahip. Fazlası çokça sayıda tankı ve taburu Kobani yakınındaki sınıra konuşlandırılmış durumda.

Türkiye Kobani için kadem atmazsa, sadece iri aynı trajediye değil Türkiye’nin arsıulusal kamuoyunda oluşan IŞİD karşıtı duyarlılığın dışında kalmasına bile etken olacak. Türkiye’nin Kobani’yi yüklenmek için kolaylıkla harekete geçmesi gerektiğini açıklayan ikinci sebep bile elhak bu. Ya etap atacak, ya adımların dışında kalacak.

Dünyanın IŞİD’e karşılık ita üzerine gösterişli ve kararsız olmasına karşın binnetice bütün kendine geldi ve IŞİD ’e karşı net tıpkısı saf tuttu. Amerika IŞİD’e alın cenk etmek amacıyla kırkın üzerindeki ülkeyi aynı araya getiren bir koalisyon hükûmeti oluşturdu. Bu ortak yönetim içerisinde Sünni halkın çoğunlukta olduğu Şimendifer, Suudi Arabistan ve Müttehit Gündüz Feneri Emirlikleri de var.

Bu koalisyon hoppadak adi tıpkı bölgeyi içermek amacıyla bire bir araya gelmedi. Zira Sincar Dağları’ndaki Yezidiler, Ömerli’deki Şii Türkmenler evet bile Musul’daki Hıristiyanlar gibi çeşitli bölgelerde ateş parçası azınlık halklar IŞİD’in ölümcül yükselişi sonrası kitlesel yabanlık trajedileri yaşıyorlar. Kürtlerin çoğunlukta olduğu Kobani halkının birlikte bunlardan bir farkı bulunmayan.

ELBETTE KÜRTLER

Kürtlerin özel durumu ise 3. neden. Türkiye’bile 15 milyon civarında Kürt yaşıyor. Ankara ile PKK beyninde tafsilatlı zamandır inişli çıkışlı ama eğlenceli görüşmeler sürüyor.

Amerika’nın ve diğerlerinin şimdilerde Irak ve Suriye’deki Kürt gruplarını silahlandırması, eğitmesi ve üste sonrasında bu grupları bu ülkelerde mümkün bir Kürt bağımsızlığı ilanı amacıyla serbest bırakması ihtimali Ankara’yı bozuk ediyor. Çünkü Ankara oradaki Kürtlerin edindikleri silah ve bilgileriyle birlikte PKK’ya katılmasından ve baştan ayrımsız çatışma ortamı yaratmasından korkuyor.

Bu buut ihtimal dahilinde olsa dahi çokça bağan bir ihtimal. Fakat değişmez aynı şekilde biliyoruz kim Kobani üstüne harekete geçmeme ihtimalinin Türk-Kürt ilişkileri üzerinde münhal ayrımsız negatif etkisi olacak. Üste Abdullah Öcalan Kobani’nin IŞİD ’mağara eline geçmesi yerinde çözüm sürecinin biteceğini söyledi.

Elhak hepimiz görebiliyoruz kim Türkiye’da ekseriyetle Kürtlerin yaşadığı bölgelerde Kobani’bile yaşanan duruma aksülamel yerine iri içtimai huzursuzluklar yaşanıyor. Şayet Türk hükümeti bu cansızlık halini devam ettirip Kobani ’deki basit ve izole edilmiş Kürt halkının eziyet edilerek öldürülmesine sebep olursa bu içtimai huzursuzluğun elan fazlasını göreceğiz. Zira lüzumlu acun, lazım Türkiyeli Kürtlerin gözünde bu kapsam Türkiye’nin kendi halklarının yaşadığı bu it canlı sürece ilgisinin olmadığı yönünde yeterli benzeri sav olacak.

Serencam yerine, Türkiye’nin Kobani’yi yüklenmek için harekete geçmesi gerekliliğinin dördüncü sebebi Türkiye’nin öz çıkarlarını bildirme yakından ilgilendiriyor. Eğer şimdi engellenmezse IŞİD Türkiye’ye de saldıracaktır.

Kobani’nin ele geçirilmesi ile alay malay IŞİD Ortadoğu’üstelik sınırları Halep, Musul, kısmen Bağdat (Ramadi ve Felluce) ve IŞİD’mağara başkenti Rakka’dan güzeşte üçgende egemenliğini sağlamlaştıracak ve kontrolünü artıracaktır.

Bu IŞİD amacıyla iri bir yengi olacaktır, ama oyunlarının sonu değil. Şayet IŞİD Irak ve Suriye’deki topraklarını korumaya ve genişletmeye bitmeme edebilirse, eksantrik yerlere bakmaya başlayacaktır. Lübnan, Ürdün ve diğerleri elan basit ve bulutsuz garaz kabilinden görünse üstelik 900 kilometrelik Suriye-Türkiye sınırı (eğer Irak dahil edilirse 1200 kilometre) ruhlu Türk ordusu marifetiyle bile savunulması kilolu.
Unutmamalıyız kim IŞİD’in Türkiye’ye üstelik saygısı bulunmayan. IŞİD Suriye’üstelik Türkiye’nin sınırları dışındaki tek küçük toprağı olan kestirmece 40 kilometre uzaklıktaki Süleyman Şah Türbesi’ni kuşatmış durumda. Aynı zamanda IŞİD’mağara Kobani civarından attığı sayımsız havan topu mermisi Türkiye’ye düşüyor.
Amma IŞİD’in haddinden fazla elan büyük planları var. Türkiye’nin demokratlık geleneğine, larpadak fazla dini ve budunsal grubu süresince barındıran yapısına ve dindarlık ile laikliğin benzersiz harmanına yapacakları siktirici sembolik tıpkı saldırış birlikte IŞİD için sair mefret benzeri galebe olacaktır.

Hata yapma Türkiye, barbarlar kapında.

* Akıbet kitabı “Diplomacy mağara Iraq: History, Politics, Discourse” olan Dr. Benjamin Isakhan Avustralya’da Deakin Üniversitesi’nde çalışıyor. Isakhan bugün saat 13.00 ’te Boğaziçi Üniversitesi’nde IŞİD ’mağara ortaya çıkışı üzerine aynı müracaat yaptı. 

Bir Cevap Yazın