4 bilgili amacıyla ihraç kararı!

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine bakarak ‘Koşut Şevket Yapılanması ’ soruşturması kapsamında tutuklanan Samanyolu Işaret Grubu Başkanı Hidayet Kara ve polislerin reddi hâkim talebini, yetkisi olmadığı halde kabul eden ve salıverilmelerine hükmeden hâkimler Mütehammil Özçelik ve Mustafa Başer ’in önceki basamak mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 16. Ukubet Dairesi ’nde yargılanmasına geçmiş başlandı. Hâkimler ve Savcılar Erdemli Kurulu (HSYK) ise vakfedilmiş yargılanan iki hâkimin düzen bağı dosyasını tor toplantıda gündemine aldı. Ofis, Başer ve Özçelik ’mağara Yargıtay ’bile baskın karşısında olduğu tam müfettişin ihraç istemli raporunu görüştü ve karara bağladı.

TARAFSIZ YÜRÜTÜLMEDİ

Ofis, Başer ve Özçelik ’in ihracına değişmeyen verdi. İhraç kararında, Özçelik ve Başer ’in ‘hukuken davranmaları gereken şekilde davranmadığı, soruşturmaları kurallara makul ve etkisiz yürütemediği ’ belirtildi.

HSYK, Özçelik ve Başer ’mağara yanı sıra, yolsuz dinlemelere ait Şanlıurfa ’üstelik ölçülü operasyonda tutuklanan üç polisi tahliye eden gözcü hâkim Habil Yiğit ile hâkim Mustafa Gürbüz ’nam de meslekten ihracına karar verdi.

DURUŞMADA ASILLAR TARTIŞMASI

Yargıtay ’daki müptedi duruşmaya ise davanın yok sayılmasına çevrik usul tartışmaları damga vurdu.

Başer ’mağara avukatı Devlet Sis, Bakırköy 2. Sakil Ceza Mahkemesi ’nin son soruşturma açıklamasına dayalı kararın kendilerine manifesto edilmediğini söyledi ve “Dosyanın ait makama mankafa gönderilmesi gerekiyor” dedi. Maznun Özçelik ’mağara avukatı Önder Durdu ise “Bakırköy 2. Alçak Ceza ’nın kararı bize da tebliğ edilmedi. İtiraz hakkımız kullanılmadı” açıklamasını yaptı. Başbuğ Eyüp Yeşil, sonuç sormaca açılmasında usulü eksiklerin giderilmesi amacıyla dosyanın Bakırköy 2. Dokunaklı Ukubet Mahkemesi ’ne gönderilmesi talebinin reddedildiğini açıkladı. Usül tartışmalarının uzaması üstüne Başkan Yeşil, davanın açılmasıyla alay malay kovuşturma aşamasına gelindiğini ve soruşturma aşamasına izansız dönülmesinin olanaklı olmadığını söyledi.

Bir Cevap Yazın