5 milyon kişinin borcu siliniyor!…

Takvim’birlikte saha düz habere göre halen 5 milyon civarında kişinin GSS prim borcu bulunuyor. Bunların şişman çoğunluğunu ise gençler oluşturuyor.

Gençlerin, işe girmemişlerse çıkışlı olduktan bilahare makul müddet içerisinde sosyal teavün ve tesanüt vakıflarına başvurup dirimlik testi yaptırması gerekiyor. Gelir testi yapılmazsa de tavandan prim borcu birikiyor. Hükümet, bu sorunu fasletmek üzere kolları sıvadı. Gençlerin Genel Afiyet Sigortası prim borçları sıfırlanacak.

Antrparantez ortaöğretim yahut üniversite mezunu gençlerin umumi keyif sigortası giderlerinin 2 sene süreyle dirimlik testi yapılmaksızın ve prim alınmaksızın izzet marifetiyle karşılanması sağlanacak. Hükümet, 1 Teşrinisani seçimleri öncesinde verdiği bu 2 müjdeyi gelişmemiş sürede hayata geçirecek. Geçtiğimiz günlerde açıklayan Eylem Planı’nda bu düzenlemelerin 21 Mart’a kadar gerçekleştireceği rapor edildi. Edinilen bilgiye göre; Emek ve Içtimai Düzenlilik Bakanlığı konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

ÇALIŞAN ÖĞRENCİYE BURS MÜJDESİ

Asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle daima ayrımsız işte müteharrik veya gelire eş olan öğrencilerin de kredi ve burs almasının önü açıldı. Talimatname yürürlüğe girdi. Böylece minimum ücretle müteharrik üniversiteliler hem burs hem da yüreklilik için başvurabilecek.

Bir Cevap Yazın