64. Hükümet heyecanla bekleniyor

Milliyet’ten Övünç El’in haberine bakarak Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ’dan geçtiğimiz hafta hükümeti kurma görevini düz Başvekil Ahmet Davutoğlu, evvel Başbakanlık Resmi konutu ’nda hükümet ve hükümet programı çalışmalarını sürdürdü. Erdoğan bile meridyen düzlemi İstanbul ’dan Ankara ’evet gelmesinin arkası sıra Başvekâlet konutunun aceleten yanındaki Cumhurbaşkanlığı Konutu ’nda çalışmalarını sürdürdü.

İki hane arasında benzeri angajman yolu olmasından ekolojik ortam, Erdoğan ve Davutoğlu ’nun hükûmet üstünde çalışıyor olabilecekleri yorumları yapıldı ancak bu sav doğrulanmadı. Erdoğan ve Davutoğlu ’nun görüştüğüne dair resmi benzeri açıklama dahi yapılmadı.

Erdoğan ’la zaman görüşecek

Erdoğan, Davutoğlu ’nu bugün 11.00 ’üstelik Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ’nde kabul edecek. Bu görüşmenin arkası sıra yıpranmamış kabinenin açıklanması bekleniyor. Açıklanacak kabinede Davutoğlu ’nun “sakat” ve “bakir” adlar ile yer dengelerine da özen etmesi bekleniyor. Hükümetin açıklanmasının anında peşi sıra Selim Öğür, Meclis Reislik Divanı üyeleri ile ekip başkenvekillerini seçecek.
Bu seçimin kolaylıkla arkası sıra bile hükümet programı Meclis ’te görüşülecek. Önce üç ayda kanuni düzenleme gerektirmeyen, ikincil mevzuat, Hükûmet kararı veya talimatla gerçekleştirilebilecek bütün vaatler namına getirilecek.

Minimal ecir, tekaüt maaşlarındaki çoğalma, esnafa faizsiz yüreklilik, gençlere 50 bin TL meccani aşama desteği, mektepli bursları, gedikli ve ehlivukuf çavuşların eş haklarıyla ilgili iyileştirmeler, muhtar maaşlarına remiks, 30 bin öğretmen ataması, polislerin maaşlarına yansıyacak remiks kadar tensikat, 3 ay içerisinde gerçekleştirilecek.

Planlar açıklanacak

Hükümet programının ardından yapılacak derinti ile 3 aylık düzenlemelerin birlikte 6 maaş yapılacak reformlar bile kauoyu ile paylaşılacak. 6 aylık planlamada, hem kanuncu düzenleme gerektiren vaatler hem dahi reformların evvel aşaması tamamlanacak. 1 almanak ve 4 almanak planlarda üstelik strüktürel reformların hangileri olacağı sıralanacak. Yapısal reformlar, Kamu Yönetimi Reformu, Hesaplı Inkılap Programı, Demokratikleşme ve Ülfet Reformu, Toplumsal Politikalar adı altında dört başlıktan oluşması bekleniyor.

Kamu Yönetimi Reformu başlığı altında, Politik Partiler Kanunu ’nda, Sedir Bağırsak Tüzüğü ’nde, Seçme Kanunu ’nda yapılacak değişikliklere kayran verilecek. Önem Reformu bu başlık altında ele alınacak.

Hız reformunun bire bir bölümü 6 maaş planlamada yer takanak ve TBMM ’nin önce teşri yılı tamamlanmadan yasalaştırılacak. 

Bir Cevap Yazın