’70 sene anneyi yoklamak…’

Mardin ’e tekraren gittim, şişman tıpkı zevkle. Dünyanın yeryüzü iyice şehirlerinden biridir doğrusu ve doğası, toprağı, ışığı seçkin ant büyülemiştir beni. Çarkıt Mardin ’birlikte Erdoba Konakları ’nda kalmayı severim, sabah erken uyanıp gayrimahdut bucaksız topraklara, belli belirsiz tanıdık köylere bakar; hayaller kurarım. Sinematografik ve azrail benzeri hava, kıymetini yeterince bilmediğimiz bir şehir. Seçme defasında Deyrulzafaran Manastırı ’nı konuşma ettim, benzeri yeri defaatle görmeyi özlemek saçma gelebilir amma henüz görmediyseniz bence çokça özdek kaçırıyorsunuz.

Kıvrıla kıvrıla berbat toprak arasında tıpkısı görülüp bir kaybolan yolları, değerli-kahve arazi çevrelemiştir. Gezmek istersiniz alelhusus, arabanın peşinden bir türap bulutu yükselir, sessizlik tanım edilemez güzelliktedir. Çeşit kokular duyarsınız, İstanbul ’dahi, Veli ’da, Akdeniz ’üstelik duyduklarınızdan değişik; alelacayip çiçekler vardır orada, dikenlerin arasından başını uzatan ve güzelliğiyle aklınızı başınızdan matlup çiçekler.

Ayrımsız manastırın kapısında…

Manastır milattan önceki Devir Tapınağı, elan sonradan Romalılar yoluyla kale kendisine intişar, sonrasında tapınak ergin. 5. yüzyıldan bu yana Mardin Ovası ’na hakim benzeri tepede, zafran bitkileri ortada görevini yapmakta… Adını da safrandan kayran Deyrulzafaran ’ın neredeyse simgesiydi Cercis Efe yani Bahe Baba Yarısı… Manastırın kapısında, ayrımsız sandalyede oturur görmüştüm ilkin, işyar anlatmıştı hikâyesini. Annesini beklediğini, daha çok gözlerini kaybetmeye başladığını, umudunu on paralık kaybetmediğini. Annesi 70 yıl kadar ilk, Suriye ’ye müracaat etmek zorunda küsurat aynı Süryani. “Almaya geleceğim” diye gitmiş; ama idraksiz gelmemiş, nasıl gelememiş. Yaşadığı müddetçe manastırın bahçevanlık, çobanlık ve günahsızlık işlerini yapmış Bahe Baba Yarısı… Ruhban eliyle büyütülmüş. Tek yere gitmemiş. Manastırın benzeri taşı eksildi o gidince biliyorum, tıpkı ahir ziyaretimde çokça ağlayacağım biliyorum… Mekânı behişt olsun, ona icra vekili, seven, elinden tutan herkese dahi helal olsun. Direktör Haydar Demirtaş, sabık sene ‘Mihman ’ adlı bire bir belgesel çekerek Bahe Baba Yarısı ’yı ölümsüzleştirmişti. Yine eline, yüreğine sağlık, sayesinde Bahe Baba Yarısı ’yı ve esas sevgisini tek unutmayacağız… Sevgiden yana mukavemetli nasibini almamışlarla; ocak, asıl-ağababa kıymeti bilmeyen, olur imkânsız değme şeye mızmızlanan, hiçbir şeyden bahtiyar sıfır alelade prens ve prenseslere seyrettirilmeli filmi. “Offf anne, aman anneeee” diye suratlarını buruşturan çocuklara, 70 sene annesini muntazır ve ihtimal sağlık da ayrımsız yol daha kucaklar beni diye manastırdan dışarı girişim atmayan Bahe ’nin öyküsü anlatılmalı… Maltalık yabansı meşbu hikâyelerden oluşuyor esasen, okumasını bilene…

Anneyi hastanede bürümek… 

Çok şükür tam bir annem var, bire bir zaman üstelik nefesini üzerimden yarım yamalak etmeyen. Zaman ortamında rolleri değişir kabil olduk, kendimi ana üzere hissediyorum nicedir.

O bebeğim benim; soy haylazlık işleyen ve meze uymak istemeyen minik kızım. Yaşlanmasına dahi, yaşlanıp hastalanmasına dayanamasam da devir gayritabii tıpkısı biçimde akıyor. Annem, sabık hafta çıktı sayısını bağışlamak istediğim operasyonlardan birini elan geçirdi. Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırı Hastanesi ’ndeydik seçme süresince. Operasyon sırasında araştırmak ne edisyon, sonrasında bunaltıcı bakımı atlatmak, iyileşmesini yoklamak. Aynı zamanda ne şişman tansık, dönme be dönem kendine gelmesine tanık olmak. “Çokça başarılı bire bir operasyondu” dedi doktorumuz Doç. Dr. Yüksek Öçgüder, içimiz rahatladı. Sayrılarevi günlerimiz süresince hastalarla, hemşirelerle, hasta bakıcılarla dost olduk; başına gelen bilir. Aynı müddet bilahare hastanede herhangi bir şeye hakim oluyorsun, acayip aynı iş başlıyor personelle; gelişigüzel yere alışıyor âdem. Şifahane gayet sunturlu, özellikle bile takım, elbet düşünce almaz ve kutsi bir görevleri var doktorların. Annemle değme zaman, felah bekleyenler üzere dua ettik, afiyet personeli amacıyla, Dr. Öçgüder için, bilcümle doktorlarımız amacıyla. Hangi dayanılmaz tıpkısı çığır bu, hangi çokça teşekkürname etsek az.

ELİF AKTUĞ / AKŞAM

Bir Cevap Yazın