8 milyon lirayı aşan ahzüita!…

‘.tr’ pazarı 8 milyon lirayı aşıyor

Türkiye gazetesinde vadi alan habere göre Türkiye’de “.tr” uzantılı 368 bin 165 genel ağ sitesi bulunuyor. ODTÜ tarafından sunulan “.tr” alan adlarıyla ilişik pazarın büyüklüğü ise almanak 8,1 milyon lira yerine hesaplanıyor.

Genel Ağ sitelerine müteveccih son dönemdeki DDOS saldırılarının ardından, Bilgi Teknolojileri ve Iletişim Kurumu (BTK) ile ODTÜ beyninde “.tr” uzantılı düz adı kontrolüyle ilişik izin tartışması gündeme geldi. Türkiye’de “.tr” uzantılı 368 bin 165 internet sitesi bulunuyor. Bu düzlük adları amacıyla yıllık 5 ile 25 lira beyninde ödeme yapılıyor. bahis konusu kayran adlarından yılda elde edilen dirimlik ise 8,1 milyon lirayı buluyor.

Genel Ağ Geliştirme Yerleşmiş Başkanı Serhat Özeren, yaptığı açıklamada, “.tr” alan adı işlemleri üzere muktezi yöntem ve prosedürlerin 1991-1998 yıllarında ODTÜ Bilgi Işlem Kat Başkanlığınca düzenlendiğini, 2000 yılında Iblağ Bakanlığı Genel Ağ Kuruluna tutkun müteharrik çağ temsilcilerinin düzlük aldığı ve 11 kurumsal üyeden oluşan “DNS Iş Grubu” oluşturulduğunu anlattı.

Genel Ağ kullanımındaki çabuk artma ve birlikte ortaya çıkan elektronik ticaretteki gelişmelerle kayran adlarının önem kazandığına dikkati çekici Özeren, 2011’de yayımlanan 655 sınırlanmış Ulaştırma, Denizcilik ve Enformasyon Bakanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Yasa Hükmünde Kararname ile Genel Ağ Kurulunun feshedilerek, Internet Ihya Yerleşmiş haline dönüştürüldüğünü anlatım etti.

Internet Geliştirme Kurulunun 2012’de atanan kullanılmamış asamble yapısıyla çarkıt yapının hükmünün bittiğine belen fail Özeren, “ODTÜ, ‘.tr’ uzantılı düzlük adlarıyla ait hakları, Genel Ağ Kurulu hesabına kullandı. Internet Oturmuş, 2012’de feshedildi. ODTÜ sıfır tıpkısı kurulun namına dayanarak, bu yetkiyi kullanıyor” diye niteleyerek konuştu.

“ODTÜ düz adları konusunda şeffaf değil”

Marmara Üniversitesi Iletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Gönderme Ünaldı birlikte Türkiye’de düzlük adı yapılandırılmasının yanlış olduğunu tabir ederek, “ODTÜ, ‘önceki mevrut önce alır’ mantığını benimsemediği ve mevrut herkesten evrak istediği için .tr uzantılı düzlük adlarında tıpkısı muamele oluşmasına bariyer oldu” dedi.

Ünaldı, ODTÜ’nün alan adlarının verilişi aşamasında ve elde edilen paranın nereye harcandığı konusunda şeffaf olmadığını söyledi.

Bir Cevap Yazın