Abbas Güçlü’den can alıcı meşruhat

Abbas Ateş Parçası, dershanelerin kapatılmak istenmesiyle ilgilendiren tartışmaları ‘Sınıf fırtınası ’ başlığıyla köşesine taşıdı.

Olayın siyasal boyutunun siyasetçiler tarafından tartışıldığını tamlayan Hayatiyetli, anne mefret olanın eğitsel yönü olduğunu belirtti. Faal, “Hangi yazık kim, neredeyse tek kimesne öğrenciye, öğretmene, veliye mikrofon uzatmıyor. Meğer sunma çokça etkilenen onlar! Dershaneler kapanır mı? Kapanacaklarını on paralık sanmıyoruz, bunu yüz kere dile getirdik. İstense birlikte kapatılamadıkları defaatle görüldü. Tekrar anca olacak. Amma götürüsü, getirisi hep tartışılmaya devam edecek. Dershanelerin varoluş nedenleri ortadan kalkmadığı kabilinden henüz de tabi ayla gelmeleri amacıyla rastgele husus yapılıyor. Yapanların yeryüzü başında de MEB ve YÖK geliyor. Zira sınavları ortadan kaldıracaklarına daim olarak yenilerini getiriyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Sınavların eğitime verdiği zararı, hiç kimse vermiyor.” diyen Cıvıl Cıvıl, “Eğitimin asıl amacı gelişigüzel yönüyle, iyi ve kuvvetli kayırıcı eklemek. Meğerse sınavlarda biricik gaye var; o bile erdemli nokta. Eğer herhangi bir dersten evet bile müktesep davranıştan, puan kazanamıyorsanız, bu öğrencinin umurunda değil. Eğitimi, sınavlara endeksli olmaktan kurtarmadığımız sürece, dershanelerin kapanması olabilir değil.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Dershaneleri hemen sınavlara öğrenci hazırlayan kurular yerine görmenin yanlışların sunma büyüğü olduğunu tamlayan Faal, “Zira dershaneler okulların sağlayamadığı toplumsal ortamı sundukları üzere öğrencilerin tercih nedeni. Tıpkı kursun çok henüz iyisini okulda verseniz birlikte esasen mektepli dershaneye gezmek isteyecektir. Antrparantez, dershaneler kapatılırsa 100 binlerce öğrenci sokağa itilmiş tamam ki bu da hemen atıl sayısını artırmaz, değişik noktalara kaymalarına dahi okuntu çıkartabilir.” diye görüşlerini dile getirdi.

Tüvana, yazısını, “O kadar çok sınav var ki tığ elden Küçük Asya liseleri ve üniversiteye girişi tartışıyoruz. Peki KPSS, ALES, TUS, YDS ve diğerleri hangi olacak? KPSS ’da çalgı öğretmenine hesap sorusu sorar, LYS ’birlikte üstelik meslek lisesi mezunlarına görmedikleri derslerden soru yöneltirseniz, bu açıklarını gidip nerede kapatacaklar? Dershaneleri bloke etmek isteyenlerle, o sistemi besleyenlerin benzeri şahıslar olması sizce dahi antagonizma değil mi?” sözleriyle noktaladı.

Bir Cevap Yazın