ABD’den flaş Musul açıklaması!

Milliyet’te saha düz habere göre sözcü Kirby, Türkiye ’nin Irak ’ta leşker bulundurmasının, yalnızca Irak ’ın yıldızlı onayı ve isteği konusunda olması gerektiğini söyledi.

Türkiye ’nin Musul ’daki askeri varlığı ile ilgili benzeri soruyu  yanıtlayan Kirby, Türkiye ’nin Irak ’ta gerçekleştirdiği askeri operasyonlara ilgilendiren ayrıntıları bilmediğini ancak iki büyüklük arasında sorunun çözümü üzere yürütülen düet görüşmelerden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Türkiye ’nin Irak ’fecir askerlerini çekmeyi açıkladığına ilişik haberleri gördüklerini belirten Kirby, “Buna olumlu bakıyoruz. Herhangi Bir devir söyledik, Irak ’ta yapılan rastgele askeri işler Irak ’ın hükümran hükümetinin onayı ile yapılması lüzumlu. Bizim görüşümüz, bu konunun ikili münasebat içre çözülmesi ve bu konudaki gelişmelerden memnunuz” dedi.

Iraklıların, kendi buyruk haklarını korumak üzere rastgele hakka cemaat olduklarını vurgulayan Kirby, hasıl durumun sorunun düet ilgiler kapsamında çözülebilecek olduğunu ve bunun sürmesini istediklerini belirtti.

Kirby, Türkiye ’nin askerlerini çekmemesi, yada belli başlı tıpkı tarihe kadar çekmemesi durumunda, ÇAKER ’nin zaman başkanlığı yaptığı Konfedere Uluslar Asayiş Konseyi ’nin ayrımsız yaptırım kararı alıp almayacağına ilgilendiren benzeri soruyu üstelik, “Konseyin elan almamış olduğu bir değişmeyen ile ilgili spekülasyonda bulunmayacağım. Çağ başkanıyız biliyorum amma BM namına konuşmuyorum. Dışişleri Bakanlığı ve Nazır Kerry namına konuşuyorum. Bizim görüşümüz, bu konuların konuşarak iki yan beyninde çözülmesinden yana ve akla yatkın olan yaklaşım da bu. Türk askerlerinin nerede olduğu yada hangi yaptıkların ilgili Türk hükûmeti ile konuşmalısınız”  diyerek yanıtladı.

“TÜRKLERİN ASKERLERİ İLE NERDE HANGI YAPTIKLARINI TÜRKLERE TETKIK ETMEK LÜZUMLU”

Kirby, Türkiye ’nin Türk askeri Musul ’dan çıkarsa yerini IŞİD alır” söylemleri ile ilgilendiren soruya üstelik “Anladığım kadarı ile kim tekrar söylüyorum, Türk askeri operasyonları ile ilişkin konuşmuyorum. Anladığım kadarı ile Türk askerleri eğitim için oradalar. Şimdiye büyüklüğünde IŞİD ’in aynı yetişek merkezini ele geçirdiğini duymadım. Türklerin askerleri ile nerde ne yaptıklarını Türklere deşelemek lüzumlu. Tığ, Irak ’ın egemenliğine ve bütünlüğüne istinkâf etmek gösterilmesini beklemeyi sürdürüyoruz. Irak ’ın zarfında yapılacak tıpkısı askeri operasyonun hükümetin tüm onayı ile olması lüzum, bizimkisi kabilinden. Sorunun iki devlet arasında çözülmesinden yanayız, anca kabil birlikte görünüyor ve bundan iftihar duyuyoruz” diye cevap verdi.

“GÖRÜŞMELERİ KIVANÇLA KARŞILIYORUZ”

Kirby, Türkiye ile İsrail arasındaki görüşmelere ilişkin soruyu üstelik “Türkiye ve İsrail beyninde diplomatik ilişkilerin düzeltilmesi yerine ölçülü haberleri gördük. Bölgedeki iki mefret müttefikimiz arasındaki ilişkiyi elan ferah ayrımsız noktaya taşıyan bu görüşmeleri memnuniyetle karşılıyoruz” yanıtını verdi.

Türkiye ’nin, Suriye sınırını ihlal fail Acımasız uğraş uçağını vurarak düşürmesi ile ilgili benzeri soruyu üstelik yanıtlayan Kirby, “Sonuç haberleri görmedim, amma tığ gerilimin düşürülmesini istiyoruz. Türkiye ’nin gelgel sahasını savunmasını saygıyla karşılıyoruz. Ama iki tarafın birlikte gerilimden kaçınmasını istiyor olma yönündeki görüşümüz sürüyor” dedi.

“BIZ RUSLARIN BIBI IŞİD ’E DEĞİL, TERS GÜÇLERE SALDIRDIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Kirby, Rusların Suriyeli Kürtlere hava saldırıları ile bindi vererek, Türkiye ’nin Suriye ile kontrol altına alınmamış 98 kilometrelik sınırda etkinliklerini artırması ile ait soruyu,Rusya ’nın Suriye ’de hangi yaptığını Rusya ’ya yoklamak gerek. Tığ Rusların hala IŞİD ’e değil, muhalif güçlere saldırdığını düşünüyoruz. Suriyeli Kürtlere lacerem aynı bindi verdikleri ilişkin ile dahi onlar konuşmalı” diye niteleyerek yanıtladı. Kirby, ABD ’nin bu bölgede Fellah, Nasrani, Türkmen yada Kürtlere verdikleri desteğin IŞİD ’i alt etmek adına olduğunu belirterek, “Biz bu yüzden, birleşik benzeri Suriye ’nin, bütün Suriye ’nin, Şam ’bile meşruiyeti, duyarlılığı, sorumluluğu olan tıpkı yönetim marifetiyle yönetilmesini istiyoruz. Şu andaki format bu değil. Bizim siyasal ve diplomatik girişimlerimizin temeli de bu” diyerek yanıtladı. Kirby, bu bölgenin Suriyeli Kürtlerin eline geçmesini değil, Suriye ’nin bütünlüğü kapsamında Şam ’dan yönetilmesini istediklerini dile getirdi.

John Kirby, “Suriye ’da yaşanan soruna askeri aynı çözüm olmayacak. Askeri açıdan, Biz IŞİD ile mücadeleye odaklanıyoruz. Suriye ’bile yaşanan soruna askeri ayrımsız çözüm olmayacağını ÇAKER başkanı da açıkladı, Dışişleri Bakanı Kerry da buna yekpare kendisine inanıyor” dedi.

New York ’ta geçtiğimiz Cuma haset yapılan ve Türkiye ’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ’nun düzen ettiği Konfedere Milel Düzenlilik Konseyi ’nde alınan kararın arkası sıra, IŞİD ile mücadelede Rusya ’nın de istekleri doğrultusunda Beşar Esad ile işbirliği yapabilecekleri sinyalini üstelik veren John Kirby, “Suriye ’üstelik IŞİD üzere bir çekim noktası oluşturmayan hükümet olursa, Suriye halkının gereksinimlerine duygun ve sorumlu aynı hükümet olursa, bu IŞİD ile mücadelede mıhlı tıpkı proses oluşturur. IŞİD ’mağara yerini doldurmayacak ayrımsız hükümet olursa, Suriye ’dahi sürdürebilir ve mihman tıpkısı hazar sağlayamazsınız. Bunlar iki yanı de birbirini destekleyen konular, bakanımızın üstelik dediği üzere. Bu yüzden IŞİD ile mücadelede ortak yönetim tarafında de, New York ’ta olduğu kabil Uluslararası Suriye Bindi Grubu ’nda dahi haddinden fazla çalışıyoruz” diyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın