ABD’den yetişkin ‘vize’ kararı

BBCTürkçe’bile meydan düz habere göre tasarıda, Mart 2011’den sonraları Irak ve Suriye’dahi bulunmuş kişilere BENDE’ye girişlerinde ara sınav koşulu getirilmesi isteniyor.

Vize zorunluluğu getirilmesi istenenlere, KUL’nin teröre destek veren ülkeler listesinde olan İran ve Sudan’ı ziyaret etmiş kişiler bile dahil.

Beyaz Zehir Saray’ın da desteklediği akıl, 13 Kasım’daki Paris saldırılarını gerçekleştiren saldırganların, ÇAKER’ye vizesiz duhul hakları bulunmasından ekolojik ortam hazırlandı.

Temsilciler Meclisi’ndeki oylamada 19 unsur müfit oyu kullanırken, 407 organ vize kısıtlamalarına destek verdi.

ABD, Vize Muafiyeti Programı kapsamında 38 ülkenin vatandaşlarına vizesiz antre hakkı tanıyor. Bu ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor.

BENDE’ye, vatandaşları vize almadan girebilen 38 mevki şu şekilde sıralanıyor:
Andorra, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brunei, Şili, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monaco, Hollanda, Kullanılmamış Zelanda, Norveç, Portekiz, Titr Marino, Singapur, Slovakya, Slovenya, Cenup Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan ve İngiltere.

ÇAKER’li yetkililer, vize muafiyetine karışma olan Avrupa ülkelerinden 5 binden aşkın kişinin, köklü örgütlere gelmek için Suriye ve Irak’a gittiğini belirtti.

Ide Senato’dan birlikte geçip yasalaşırsa, ara sınav muafiyeti uygulanan birlik ülkelerin vatandaşlarının April 2016’dan itibaren ÇAKER’ye biyometrik verileri içeren elektronik pasaportla giriş yapmaları gerekecek.

Bir Cevap Yazın