Abir Zaki: ‘Habertürk’e bu mizah marifet yakıştı mı?’

Ayrımsız MIZAH, olgun adına yayınlandı ama DOMATES DOLMASI habere dönüştü!

Ben aynı gazeteci değilim. Fellah Eksik adasının arz nazik iletişim araçları kuruluşlarından biri olan MBC Grubu ’nun -Middle East Brodcasting- internet sitesinde Türk magazin haberlerini, TÜRK medyasından ( ceride, TV, internet )  Arapçaya çeviriyorum, yani işim Çevirici!                
MBC 7 TV ve 2 radyo kanalından oluşan aynı medya gurubudur ve bu kanallar 24 Arap ülkesine işaret yapıyor ve böylelikle 340 milyon kişiye bakım vermiş oluyor!

Gecen cumartesi  gecesi  Habertürk kanalında yayınlanan Tarihin Dal Odasında, Garaz Bardakçı, dünyaca ünlü direktör Steven Spielberg ’nam Tom Cruise ile çekeceği Fatih filmi için Erhan Afyoncu ’yu aradığını ve Afyoncu ’evet danışmanlık öneri ettiğini açıkladı.    
                     
Bu haberi enterasan bulmuştum, iki çağ öncesinden Mehabetli ‘Asır ’ın Türkiyedeki tepkilerini yazıp Meral Okay ve Erhan Afyoncunun medyada anlattıklarını birlikte yazmışken, bu haberi kesinlikle çevirip göndermeliyim dedim ve da takkadak gönderdim.

MBC.net sitesi bile ertesi aktarılma yayınlayıp ve etkileşimli bire bir kent olduğundan etraf takkadak yorumlar yağmaya başlamıştı kı önce şokumu yaşadım!                 
                                                                  
Çevirdiğim haberimin manşetini kopyalayıp Google taharri motoruna yapıştırdım ki aynı de ne göreyim? Sayfalarca bizim haberi alıp yayınlamışlar, yani etmek istediğim marifet benzeri kaç dakikada farklı Fellah sitelerine, e-gazetelerine, forumlara, bloglara yayılmış!

Başta sevindim haberin yayılmasına.             
                                       
Amma Maalesef etraflı sürmedi! Cemaziyelevvel Fatih Altaylının yazısını okuduğumda ikinçi şokumu yaşadım.

Meğerse bu NAZIK kanalda ve bu TEHLIKELI  programda ve saygıdeğer GAZETECİLER aracılığıyla yapılan ayrımsız ALAY imiş!!!!

Fatih Altaylı ’nın Vallahi Şaka, Tallahi Şaka antetli yazısında “Televizyonda Erhan Afyoncu ’yu öfkelendirmek üzere yaptığımız bir şakanın bu kuzuluk gelmesine Kasıt ’la ego çok gülüyoruz”.

Ama maatteessüf ego gülemedim. Altında imzam olan ayrımsız MIZAH haberi AKLA YATKIN malumat kadar yapıp 24 ülkeye yayınlamış kabil oldum, kısacası DOLMA bili yapmış oldum!

Iletişim Araçları ALEMİ bire bir iletişim araçları KÖYÜ ne dönüşmüştür, bunu imdi herkesin bilmemesi imkanız; haberler takkadak yayılıp çabucak çevirilip yayınlanıyor, buyüzden iletişim araçları mensupları henüz tetik davranmaları lazım. Allahtan bütün çevirdiğim haberlerin kaynaklarını ve, referanslarını yazarım genel ağ siteleri ve TV magazin programları dahil, elan birlikte ötesi gazetecilerin isimlerinide yazmayı boşlama etmem.

Şimdi HABERTÜRK ’e bu ALAY bili yakıştımı?

Abir Zaki / abir.zaki@gmail.com

Turkish Magazine Translator for mbc.net                                                

Bir Cevap Yazın