Açık Deniz Alan’a rekor ödence kararı!

Hürriyet’ten Mutlu Hasan Benli’nin haberine bakarak Ankara 6. Vahim Ukubet Mahkemesi, nahak yere tutuklama zımnında Düz ’a 1 milyon 300 bin TL manevi, 63 bin 650 TL de maddi tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkemenin hükmettiği bu tazminat miktarı, eş davalarda sunulan en yüksek tazminat miktarı namına biliniyor. Yapılan yargılamada 18 sene dam cezası düz mütekait Ferik Düz, Anayasa Mahkemesi ’nin verdiği ihlal kararı üstüne 19 Haziran 2014 tarihinde tahliye edildi.

Esas Mahkemesi ’nin kararı konusunda yapılan baştan yargılamada Alan aklanma etti. Beraat kararının kesinleşmesi üstüne Alan, avukatı Erhan Tokatlı marifetiyle Ankara 6. Güç Ceza Mahkemesi ’hangi, haksız tutuklanma zımnında maddesel ve manevi tazminat talebiyle sorun açmıştı.

CÜZAMLI KADAR DAVRANILDI

Avukat Tokatlı, sav dilekçesinde özetle şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu süre içerisinde özgürlüğünden alıkonulmuş, ailesinden uzak kalık ve milletvekilliğini-teşri görevini icra edememiştir. Ömründen, ailesinden 44 ayı çalınmıştır.

Yandaş ve koşut medyanın gerçekdışı, yönlü haberleri ve aleyhte algı yönetimiyle, yargılananlar başı yerde ve darbeci adına yaftalamıştır. Sülale fertleri, zat meslek ve iş çevresi içinde eşi-babası-dedesi darbeci olduğundan bahisle cüzamlı kabilinden algılanmış ve neredeyse parçalanmamış çevresi kendilerinden nefyedilmek amacıyla adeta ruh bilimsel yük altına alınmaya çalışılmıştır.” 

Bir Cevap Yazın