Açıklık şerbeti susuzluğun çaresi

Takvim’bile yer düz habere bakarak sahurda tüketilecek bazen besinler sayesinde, oruç tutarken susuzluğu minimuma indirmek tür ayla geliyor. Oruç tutaç olanların zorlanmamaları için serinleten gıdalar tüketmeleri gerekiyor.

Uzmanlar, iftarda ve sahurda bereketli bereketli akarsu tüketilmesi ve hafif besinler alınmasını önerirken, serinleten etkisiyle susuzluğu giderecek, şen ve zinde oruç tutmayı sağlayacak besinleri referans ediyor. Aha o olağanüstü besinler…

ŞEFTALİ KOMPOSTOSU

Dilimlenmiş şeftali, suda kaynatılarak özü çıkartılır.
Daha sonraları süzülerek buzdolabında soğutulur.
Ekstra şeker arttırma etmemek gerekiyor. Sahurda içilecek şeftali kompostosu, işkembe ve bağırsakları düzenlediği kabil, susuzluğu üstelik giderecek besinlerin başında geliyor.

MEYAN ŞERBETİ

Aralık kökleri, akan suda beş altı aynı süre yıkanarak tozlarından arındırılır. Rengini ve tadını vermesi için akman tıpkı tülbende sarılarak tencereye konulan 2 litre suyun içine bırakılır. 3-4 saat burada bekletilen mesafe kökleri, tencerenin içinden çıkartılır. Konulan mabeyin miktarı ve istenen kan seviyesi, bekleme süresini belirler. Fakat demli olması halinde su eklenerek açılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hamam havalarda gazlı içeceklerin namına tercih edilmesi müstelzim ve susuzluğu ahit boyu gideren ender içeceklerden bire bir tanesi.

YULAF EZMESİ

Yüzde 95 oranında su içeren domates, susuzluğu gideren besinlerin başında geliyor. Domateste eli nimetli miktarda magnezyum, potasyum ve kalsiyum ve lif bulunuyor.
Bunun yanı sıra evde mamul olan tabii yoğurt bile susuzluğu gidererek, dönme içerisinde şen olmanızı sağlar. Yulaf ezmesi de hem tatminkâr hem dahi susuzluğu giderici kendisine kullanılıyor. Yulaf, yoğurt, kefir yahut benzen ile karıştırılarak tüketilirse daha dahi doyurucu ve mugaddi oluyor.

HURMA

Hurma mübarek miktarda içerdiği potasyum, magnezyum ve çipo sebebiyle verimli mineralli tıpkısı ballıdarı. Spor yapanların harcadıkları enerjiyi hızlı tıpkısı şekilde baştan almaları amacıyla geçer hurmanın, Ramazan ayında iftarda olduğu büyüklüğünde, sahurda üstelik tüketilmesi öneriliyor. Çöl meyvesi olan hurma, dönme boyunca susuzluğu gidermekte etkilidir.

SİYAH ÜZÜM

Antioksidan özelliği çokça akva olan ve yaz aylarında basitçe bulunabilen yağız üzüm dahi susuzluğu gideren gıdaların başında yer alıyor. Icap sahurda lazım iftarda çokça bezdirmek susuzluğa cebin dolgunca geliyor.

MADEN SUYU

Içme suyuna kıyasla beyaz zehir suyunda, sodyum, magnezyum, kalsiyum kabil değerli katyonlar, ayrıca klorür, sülfat, nikrat ve müvellidülma karbonat kadar anyonlar bulunuyor. Soda susuzluğu

Bir Cevap Yazın