‘Acımasız asıllı’ al programın sonu oldu!..

RTÜK, “evlilik dışı ilişkilerin, kaçamak ve aldatmanın bittabi ve amiyane çizi gösterildiğini” gerekçe göstererek Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ’na bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğü bünyesindeki “Hava Bilgisi ’nin Sesi Radyosu”na mevzuatın, “cinslik ayrımcılığı ve bireylerin aşağılayan nişane” ilkesi doğrultusunda uyartı cezası verdi.

evlilik dışı ilişkiyi isteklendirme

Radyo yönetimi, RTÜK ukubet kararını açıklamadan “Ilişki Şekerleri” adlı programı yayından kaldırırken, sunucuyu yayınlardan çekerek ustalık serviste görevlendirdi. RTÜK, Hava Bilgisi ’nin Sesi Radyosu ’nda 5 Şubat 2012 ’bile saat 16.30 ’da yayınlanan, “Aksata Şekerleri” ünlü programda işlenen “şike” konusu hakkında Ş.T. ünlü vatandaşın şikâyeti konusunda harekete geçti. RTÜK, yayında aldatma konusu işlenirken ayrımcılık yapıldığını belirterek, “gayrimeşru ilişkilerin, kaçamaklığın, aldatmanın tabiatıyla ve amiyane birer davranışmış kabil gösterildiği” tespitini yaptı. RTÜK programın, RTÜK Kanunu ’nun “Eşey ve ayrımsız nedenlerle ayrımcılık eden ve bireyleri aşağılayan yayınlar yapılamaz” hükmü ile “çocuk ve gençlerin aktöresel gelişimini pahal etkileyebilecek içerikte programların bu kesimin izleyebileceği ant diliminde korucuyu simge kullanmadan yayınlanamaz” ilkesine yeraltı olduğuna hükmetti. RTÜK bu çerçevede Meteroloji ’nin Sesi Radyosu ’na, ikaz cezası verdi.

RTÜK telefon edince

RTÜK yetkililerinin Hava Bilgisi ’nin Sesi Radyosu yetkililerini arayarak programa ait kayıtlarını istemesi üstüne, radyo yönetimi, sunucuları tıpkısı henüz böyle ayrımsız olay yaşanmaması üstüne evvel uyardı, fakat RTÜK ’nam ukubet kararı almasından gelişmemiş tıpkı müddet geçmiş üstelik, “Iş Şekerleri” programını yayından kaldırdı. Programın aut yapımcısına baştan izlence yaptırılmazken, radyoda müteharrik özge sunucu ise mikrafondan çekilerek maharet hizmetler servisinde görevlendirildi.

Meteoroloji ’nin Sesi Radyosu yetkilileri, “RTÜK kararı öncesinde arkadaşlarımızı uyarmıştık. Hakeza tıpkı fenomen yaşanmaması için. Programın aut yapımcısı ve bir zamanda sunucusu olan arkadaşımızın hususi sektörde çalışmasının verdiği rahatlıktan kaynaklanan benzeri boyut. RTÜK kararından geçmiş programı yayından kaldırdık. Bizde müteharrik anonsör yoldaş ustalık birimde görevlendirildi. Izlence yapımcısına yeni izlence verilmedi” şeklinde konuştu.

‘Aldatma hakkımızı Ukrayna ’bile bu arada kullanalım mı?

RTÜK uzmanları, hazırladıkları raporda, şike konusu işlenirken programa bağlanan dinleyicilerle sunucular arasında şu diyalogların geçtiğini belirledi:

–  Eş anonsör: Ben aynı koca adına şeb yarısı kız arkadaşımla bu arada yemeğe çıkabilirim amma bu yemeğe çıktığım kız arkadaşım yer azından Türk kökenli olmalı, Zalim kökenli olmamalı değil mi?
–  Dinleyici: Bittabi Acımasız olduğuna mecbur (Kahkahalar)
–  Eş anonsör: Acımasız var, Zalim var yani…
–  Ayvaz anonsör: Affetmem, ağzını burnunu kırarım (Kahkahalar)…
–  Koca sunucu: Ancak tıpkısı kez mi hıyanet şansımız var?
–  Dinleyici: Olur bu ona çıkıyor filhakika.
–  Erkek anonsör: Yani benzeri posta aldatabiliyoruz?
–  Kadın anonsör: Hakkını bereketli kullan (Kahkahalar).
–  Koca sunucu: Tıpkı misil serbest?
–  Kadın anonsör: Lacerem evet?
–  Erkek sunucu: Bilcümle bayanlar anca söylüyor.
  Karı anonsör: Yani herkesin benzeri kez hakkı var.
–  Dinleyici: Herkesin değil, vakit kaybetmeden erkeklerin…
–  Eş anonsör: M.A. Bey, bu aldatma hakkımızı Ukrayna ’da bu arada kullanalım mı?
–  Kadın sunucu: Bence birlikte bizden ırak olun.
–  Dinleyici: Ukrayna peki, Moskova olur, Finlandiya tamam
–  Eş anonsör: Evet diyorsun yani, seçkin yerde peki.

ALEMDAR YILMAZ

 

Bir Cevap Yazın