Acımasız pilotun cenazesi hakeza gönderildi

CİHAN’da düz kayran habere bakarak Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı ’ndan yapılan açıklamada, “24 Kasım 2015 tarihinde Hatay Yayladağı bölgesinde, Türk Albeni Sahası’nı ihlal fail ve karakol gezen uçaklarımızca, bağlantı kuralları doğrultusunda müdahale edilmesi sonucu Suriye sınırları içine düşen Rusya Federasyonu Çekicilik Kuvvetlerine ilişkin uçağın pilotunun cenazesi, 29 Kasım 2015 haset saat 01.45 sularında Türkiye sınırında teyit alınarak Hatay ’a getirilmiştir.” denildi.

RUS PİLOTA ORTODOKS RAHİBİN KATILIMI İLE DİNİ TÖREN

Cenazenin, mazi öğlen saatlerinde tıpkı sancak başkanlığındaki Türk Silahlı Kuvvetleri heyeti ile Rusya Federasyonu Savunma/Hava ve Karaca Ataşeleri ’nin Türk Hava Kuvvetlerine ilgili askerî tıpkı uçakla Etimesgut Bağlantısız Havaalanı’ndan Hatay Havaalanı ’na getirildiği kaydedildi. Açıklamada konuyla ilgili şu bilgilere meydan verildi:Hatay ’de, mülki ve saf dışı yetkililerin hazır bulunduğu ortamda cenaze doğrulama alınmış, rabıtasız tören ve Ortodoks rahibin katılımı ile yapılan dini töreni müteakip cenaze uçağa konulmuştur. Etimesgut Bağlantısız Havaalanı’nda Garnizon Komutanı ve Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi ’nin dahi katıldığı protokol ile karşılama yapılmış ve askerî merasim ile cenaze ambulansa alınarak, Gülhane Bağlantısız Tababet Akademisi Hastanesine nakledilmiştir.

CENAZE ASKERİ TÖRENİ MÜTEAKİP UÇAKLA MOSKOVA ’YA UĞURLANDI

30 Kasım 2015 tarihinde saat 09.40 ’birlikte, Gülhane Bağlantısız Tıp Akademisinde, Garnizon Komutanı, GATA Komutanı, Rusya Federasyonu Büyükelçisi, Defans/Hava ve Esmer Ataşeleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden tıpkı heyetin katıldığı bağlantısız ve dini törenle pilotun cenazesi hastaneden alınarak, Esenboğa Havaalanı’na nakledilmiştir. Esenboğa ’dahi; Garnizon Komutanı başkanlığında Türk Silahlı Kuvvetlerinden tıpkısı heyet ile Rusya Federasyonu Büyükelçisi, Savunma/Gelgel ve Yağız Ataşelerinin katıldığı saf dışı töreni müteakip cenaze, saat 10.45’te uçakla Moskova ’ya uğurlanmıştır.”

Bir Cevap Yazın