Acun, ‘Bu Hat Benim’le batar mı kazanç mı?..

Köklü Gazetesi’nin haberine bakarak Türkiye’üstelik televizyonda akıbet yıllarda tek program ‘Bu Form Benim’ büyüklüğünde bu büyüklüğünde kısa sürede bu kadar büyük benzeri deste görmedi. Yarışmanın finali de elhak balaban olay oldu. naklen yayın skandalından jürinin finale katılmamasına, yapımcı ile kanalın birbirine müteveccih gösterişli suçlamalarına kadar temas şeyiyle tartışma yarattı.

Tamam ne oldu bile bu denli muvaffakiyetli olmuş benzeri konkur programı böylesine tıpkı finalle noktalandı? Bu reyting ve bağ canavarının yaratıcıları ile çizgi bu kadar sert açıklamalarla birbirini girdi?

Köklü’in televizyon kulislerinden edindiği bilgiler, ‘Bu Forma Benim’in arkasında korkunç aynı ‘nakil’ kapışmasının yaşandığını ortaya koydu.

Öncelikle programın başarısının ardında yatan finansal tabloyu dışarı sızan bilgiler rehberliğinde bire bir özetleyelim…

PROGRAMIN MALİYETİ NE BÜYÜKLÜĞÜNDE?

Programın ‘balaban ödülü’ 100 bin TL. Yani farklı yarışmalarla kıyaslanamayacak denli ‘küçük’ aynı tutar. Rastgele hafta her bir yarışmacıya 1500 TL ruba parası verildiği belirtiliyor. Üstelik bu maliyet, 20 binlerden başlayıp değme geçen hafta eleme olduğundan anbean azaldı. Konusunda benzeri dahi sponsorlar devreye girince maliyet henüz dahi düştü. Jüriye hangi büyüklüğünde ödendiği ise bittabi bilinmiyor.

Tam bunlar madun alta toplandığında süfli maliyet namına şu anda bu reytingi kayran dokuz canlı çok dizi ve yarışmadan berenarı bağan düzeylerde. Getirisi ise hayli erdemli.

Işte bu konuşu levha birçok kanalın da epey imrendiği tıpkı durum. Ve yarışın kızıştığı şu ortamda deyim yerindeyse ayrımsız ‘monitör kurdu’ olan Acun, aceleci davranıp elan yarışma bitmeden devreye girdi. TV 8’i aldıktan bilahare gâh dizileri ve programları alıntı eden Acun Ilıcalı, Bu Form Benim’e finale aynı hafta kala adeta ‘çengel’ attı.

SHOW TV NE BÜYÜKLÜĞÜNDE VERDİ, DÜNYA HANGI TEKLIF ETTİ?

Radikal’in televizyon camiası kulislerinden edindiği bilgilere bakarak, Dünya Ilıcalı yarışmayı alabilmek amacıyla alelade sakil miktarda bire bir parayı gözden çıkarmış durumda. İddialara bakarak, Show TV, Bu Eşkal Benim’i özne şirkete haftalık 290 bin TL ödedi. Yarışma 13 hafta sürdü. Yani yol şu anne kadar 3 milyon 770 bin liralık aynı ifa yapmış oldu.

Acun Ilıcalı’nın ise, kameraman şirkete haftalık 750 bin lira önerdiği ileri sürülüyor. Ve kanalla yarışma arasındaki ipleri kopartan de aradaki bu 3 katına mail fark. Şayet konuşulan bu cirim doğruysa Acun Ilıcalı, yarış amacıyla 13 haftada 9 milyon 750 bin lira ödeme fayrap etmek zorunda.

ACUN BATAR MI ÇIKAR MI?

Deminden gelelim bu maliyetle yarışmanın hangi evre sürdürülüp sürdürülmeyeceğine. Sektörün içinden yapımcılar bu maliyetle vergi sağlamanın imkansız olduğu görüşünde. Reklam pastasının iri kısmını düzlük dizilerin maliyetlerinin üstelik bire bir birçok ayrıklık dışında bu düzeylere çıkmadığı bire bir ortamda konkur programının reklam pastasından hangi büyüklüğünde nasip alacağı dalavereli.

Sonuçta hareket Dünya’un marifetine kalıyor…

Bir Cevap Yazın