Acun Ilıcalı’nın bakir ‘ütopyası’

Dünya ’un bakir ‘ütopyası ’

TV8 ’i aldığı günden bu yana yapacağı ataklar merakla muhtemel Dünya Ilıcalı böylelikle ilk bombasını patlattı. Dünyanın konuştuğu Ütopya ünlü program, bakir sezonda TV8 ekranlarında olacak.

Bir içtimai tecrübe programı Ütopya… 15 yarışmacı çabucak boş aynı ahırın bulunduğu ıpıssız arazide inekleri, tavukları ile birlikte kendilerine mini ayrımsız sosyete, yıpranmamış bire bir dünya halk ütopyasının peşinde koşacaklar. Şu sıralarda Acun ’un hep ekibi harıl harıl Mercanköşk civarında yarışma amacıyla akla yatkın toprak arıyor.

Hani tıpkısı çevrim hepimizin müptelası olduğu Farmville kabil bire bir yarışma olacak anlayağınız. Yarışmacıların, aut acun ile bağlantıları sadece bir tane bire bir telefonla olacak ve bu yaşam savaşı 365 bölüm sürecek.

Yüzlerce almaç ile 24 saat gece gündüz izlenecek olan yarışmacıların mücadelesi, internet üzerinden naklen yayınlanacak, zaman zaman üstelik deli dolu yayında monitör ekranlarında olacak.

İşin ilginç yanı, peşinde onlarca yapımcı koşarken formatın sahibi John Bile Mol, şahsen kendisi istemiş Acun ’un bu yarışmayı yapmasını…

Ve sabık hafta sözleşmeyi Hollanda ’bile imzalamışlar. Bu, esasta tıpkı tesadüf değil zira Mol üstelik, Dünya üzere bile bir televizyoncu…

Kısaca 25 yıl geçmiş George Orwell ’mağara 1984 adlı romanından esinlenerek yarattığı ‘Big Brother‘ (Biri Bizi Gözetliyor) ve The Voice (O Curcunalı) formatı ile monitör dünyasını kasıp kavurdu.

John üstelik Mol, geliştirdiği formatlar sebebiyle kurduğu Endemol TV ’yi 5.5 bilyon Euro ’evet İspanyol Telefonica ’evet sattı. Ortaklık henüz sonradan birlikte, İtalya bozuk Başbakanı Berlusconi ’nin patronu olduğu Mediaset ’e satıldı.

Ütopya, yayınlandığı evvel tün fikir babasını mahçup etmedi, Hollanda ’üstelik serencam altı yılın yeryüzü balaban izlenme rekoru olan 1.6 milyon seyirci sayısına ulaştı. Bugünlerde ülkemizin bire bir BBG evine döndüğünü düşünürsek yıpranmamış formatın de zamanı gelmişti filhakika…

ŞEVKET ÇAPA / ÖZGÜRLÜK 

Bir Cevap Yazın