Acun Ilıcalı’nın canını sıkacak tenkit!..

Acun Ilıcalı: ‘Fikir özgürlüğü olsun amma…’

Show ’dan Film Yıldızı ’a para aktarımı adına dikkatleri üstüne calip Acun Ilıcalı, zahirî o kim şöhretten yorulmuş. Amiyane yurttaş olmayı özlemiş. Ilıcalı, güncel konularda eksperlik gerektiriyor diye niteleyerek fikir beyan etmekten kaçındı. Demokrasi üstüne ise limitli olandan yana olduğunu dile getirdi.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ’nde, geçmiş tün “Tendürüst Göz”ın konuğu olan Acun Ilıcalı, öğrencilerin sorularını cevapladı. Işte programdan satır başları:

Twitter ’ı çok kullanmıyorum

–  Twitter amacını aşmış benzeri ortam. Teftiş olmadığı sürece, insanlar yazdığının sorumluluğunu almadığı sürece twitter ’ı haddinden fazla canlı kullanmayı düşünmüyorum.

–  Ben tıpkısı yapımcıyım. Tığ değme zaman başında görüşüyoruz anlaşıyoruz kanalla ama bu sene Show TV ile şartlarımız uymadı anlaşamadık, Star TV ’ye geçtim. Bütünü bu. Benim de onlarca çalışanım var, şirketimin geleceğini düşünmem lazım.

–  Yakında şaşırtı benzeri program yapacağız, enteresan bir aksiyon olacak ama deminden söyleyemem.

–  Reytinglerde kimi zaman birinci, zaman zaman ikinci olursunuz, alışılagelen. Futbolda biri bir numara olduğunda ikinci böke olamıyor ama televizyonda anca değil. Bizim 10 programımızın 8 ’i mutlaka kudretli peki. Kimi Zaman ikinci dahi oluruz bizim için çok üstelik önemli değil. O büyüklüğünde de reytinge endeksli yaşamıyoruz.

meşhur olmak print

–  Makbul Olmak verilmek güzel. Amma kimi vakit keşke bu kadar ünlü olmasaydım da tıpkısı yere gittiğimde kimesne bana bakmasaydı diyorum. Amma elbette ün olmayı ego istedim ve bu bile şöhretin bedeli.

–  Ülkemizde düşün özgürlüğü konusunda bir ağırbaşlılık olduğunu düşünmüyorum. düşünce özgürlüğü olmalı amma kırılan tıpkısı ülkede yaşıyoruz, düşün özgürlüğü demek limitsiz bire bir şekilde fikirleri beyan etmek değil. Düşünüm özgürlüğü olsun amma tıpkısı limiti olsun. Söz Gelimi benim sapkın tıpkı fikrim olabilir bunu düşün özgürlüğü diyerek savunmalı mıyım?

– 4 +4 +4 ustalık ayrımsız konu, detayını bilemem. Amma Türkiye ’da sistemlerin haddinden fazla fazla değişmesine karşıyım, daima dizge değişmesi falsolu.

–  Şüheda alıngan benzeri laf amma burada oturduğumuz yerden konuşmak bana çokça cüretkar geliyor. Hükümetin bu noktadaki politikasını eleştirmek bana düşmez. Mecmu şehitlerimize Cenabıhak ’fecir rahmet diliyorum.

–  Van depreminde aynı meslek sözü vermiştim. O meslek bitti. Önümüzdeki hafta bile açılışına gideceğim.

–  7 yıl darülfünun okudum ve mir kendisine bilcümle üniversitede kaldım. Deminden ben ve arkadaşlarım benzeri üniversiteden tendürüst arkadaşlarla toplanıp konuşsak hor yukarı benzeri şeyleri yapıyor olabiliriz. O yüzden hiç kopmadım üniversitelerden ve bence üniversiteler Türkiye ’nin kalbi.

Çorap yıkamam, atarım

–  Ego çorap yıkamam, o akilane. Çünkü bir çorap herhalde 1 TL filandır değil mi? Ayda 30 teklik yapar. Ben üstelik onu karşılayacak durumdayım, o yüzden saçma geliyor yıkatmıyorum çoraplarımı, tıpkısı giydiğim çorabı benzeri daha giymiyorum.

–  Okuduğunuz bölümün bire bir önemi bulunmayan amma üniversite bitirin bu heybetli. Üniversite diploması lazım. Amma ego bitiremedim. Zira kafam hep oyundaydı o yüzden derslere mütekâsif olamadım. Küçüklüğümden beri değme dönem tıpkısı baziçe buluş ederdim. Şu anda dahi ben insanlara oyun oynatıyorum ve izletiyorum. Bu büyüklüğünde mı balya gelir? Tanrı ’ın yüzme baktığı bekçi bu.

–  Ben hayatım boyunca bire bir psikiyatrist kadar insanla iletişim kurmuşumdur. O yüzden bana ne konuda uzmansın deseler herif sarraflığı derim.

–  Türkiye ’birlikte iki kişiden biri bizde işlemek istiyor. Ama kapasitemiz yok o büyüklüğünde.

Kızlarımı özlüyorum

–  6 -7 yıl ilk Türkiye ’deki engellilerle ilgili çalışmaya başladım. Ağabeyim Kulak Kibir Boğaz doktoru. Onun yönlendirmesiyle işitme özürlü miniklerimizin terbiye alması amacıyla bire bir yuva açtık, ikincisini da açmayı düşünüyoruz. Ayrıca ağabeyimle aynı hastanemiz var işitme sakat miniklerimize ücretsiz tedavi hizmeti veriyoruz.

– Kızlarımı çok ağırlık görüyorum. Vakit ayıramıyorum, çok özlüyorum. Şöhretin bir bedeli var tabiatıyla. Şişman kızım Banu ’yu Dünya Iletişim Araçları ’ya aldım bundan sonra görebilmek için.

Özetin özeti: Unvan ve mal cümle gibi Dünya ’u de çokça değiştirmiş. Üç sene eski öğrenci karşısındaki Acun ’la güncel çok farklıydı! Umarız ayakları henüz aşkın yerden kesilmez…

Abbas Zinde

 

Bir Cevap Yazın