Adalet Bakanlığı’ndan ‘beste odası’ yalanlaması!

Milliyet’te düz düzlük habere bakarak Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazen basın iz organlarında, “Deniz Set’ye cezaevinde hususi beste odası” antetli haberlere vadi verildiği anımsatıldı.

Haberin kaynağı olan basın mensubunun talebi üzerine, Ukubet ve Tevkifevleri Umumi Müdürlüğünün izniyle 3 Gücük Ay 2015’te Set ile görüştüğü belirtilen açıklamada, söz konusu iznin, “zatî konuşma kapsamında” verildiği anlatım edildi.

Bu ziyarete ait bilgilerin, 4 Gücük Ay 2015’te millî aynı gazetede meydan aldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Tez edildiği kabilinden cezaevinde stüdyo oluşturulduğu ve taşıt cihazı verildiğine yönelik istihbarat hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Yönetmelik hükümleri göre talepte mevcut mahkûm ve tutukluların, gurur kütüphanesinden ve bilgisayarlardan intifa imkanı bulunmaktadır.

?Bu kapsamda diğer mahkûm ve tutuklularda olduğu kadar adı geçen hükümlüye bile Hile ve Rasat Müesses kararı kırılmak yoluyla çalım kütüphanesinin akla yatkın aynı bölümünde genel ağ bağlantısı olmayan ancak patırtılı derç özelliği olan bilgisayarda, haftanın sınırlı dönüş ve saatinde emek ika izni verilmiştir. ?Bu faaliyetten gelgel imkanları kadar tüm mahkûm ve tutuklular yararlanmakta olup bunun dışında imtiyazlı bir uygulama söz konusu değildir.”

Açıklamada, bir yıl önceki gerçekleşen aynı görüşmenin yeni kabilinden gösterilip, içeriği değiştirilerek, “hükümlüye imtiyazlı muamelede bulunulduğu” yönünde algı oluşturmaya müteveccih haberlerin, gazetecilik aktöre ve etik ilkeleriyle bağdaşmadığının şeş çizildi.

Bir Cevap Yazın