‘Adaletsizlik ve müsavatsızlık üzerine’

Matematiğin tarihi eski Mezopotamya’daki Mısır ve Yunanistan’de başlıyor. O dönemde matematik, felsefenin tıpkısı uzantısı yerinde. Çarkıt Mısır’daki hesap Yunanlı gezginler ve alelhusus Herodot’un yazılarıyla öğreniliyor. Aşina sunma çarkıt hesap dökümanı üstelik zaman Biritish Museum’de sergilenen diyanet adamı Ahmes’in M.Ö. 1700 yılında yazdığı papirüs. Yazının başlığı “Tamlık Nahoş Şeyleri Öğrenme Kılavuzu”. Içinde kıytırık aritmetik ve hendese problemlerinin çözümü bulunuyor. Elan sonraları ortaya M.Ö. 6 yüzyılda Thales ve Pythagoras yani Pisagor çıkıyor. Onları Platon, Oklid ve Arşimet izliyor. Bugün anladığımız anlamdaki matematik ise M.S. 3. yüzyılda Diophantus’un İskenderiye’da yazdığı “Arithmetica” kitabıyla başlıyor.

KADIN MATEMATİKÇİLER

Bu bilgileri Ercan Kumcu’nun “Eş Matematikçiler” ünlü kitabından aldım. Ercan Kumcu tıpkı dolaşma Form Bankası Başbuğ Yardımcısı yerine dahi görev yapmış benzeri ekonomist, öğretim üyesi. Birçok makalesi, omur ve kitapları bulunuyor. Bu kitaplarından biri bile 2004 yılında yazdığı “Avrat Matematikçiler”. Neden avrat matematikçiler? Bu soruya şu yanıtı veriyor: “Toplumların evolüsyon sürecinde kadınlar bütün ikinci planda kalmışlardır. İkinci planda olup bile bir numara plandaki rakipleri terk etmek özel tıpkı ceht gerektirir. İkinci plandakiler muvaffakiyetli olarak kabul edileceklerse, bildirme birkaç bir numara plandakiler kadar, antrparantez onlardan haddinden fazla daha mebzul amal fethetmek zorundadırlar. Çünkü iyinin ne olduğuna karar verenler birlikte bir numara plandakilerdir. Böyle adaletsiz tıpkısı bina içre, yarışta önlerde koşabilmek, çokça büyük denge ve bunaltıcı ayrımsız mücahede olmadan benzer değildir. Kadınlar, eş rakipleriyle benzeri düzeyde akseptans edilebilmeleri amacıyla yaptıkları aha çokça daha mebzul olduklarını tanıtlamak durumunda bırakılmışlardır. Bu durumun bildirme can alıcı bir biçimde gözlendiği alanlardan biri matematiktir” diyor.

KADIN TUTULMUŞ

Bütün bu sözler toplumdaki karı-koca eşitsizliğini gayet iyicene açıklıyor alında. Işte bizlerin de bu köşelerde verdiği uğraş hep bu adaletsizliğin ortadan kalkması. Yöneticiler erkek, siyasetçiler ayvaz. Kadınların rakipleri olmasını istemiyorlar. Onların bereketli olup olmadıklarına kendileri karar vermekten bile caymak istemiyorlar ve önlerini tıkamaktan ayrıksı almaşık görmüyorlar. Ercan Kumcu bu sözleriyle “Sebep matematisyen yahut biliminsanı yahut mucitler ortada kadınlar bulunmayan?” sorusuna de cevap vermiş oluyor. Diyor ki: “Yüzyıllar boyunca tekmil toplumlarda ‘aritmetik kadına göre değildir’ önyargısı hâkim ergin, ayvaz işi adına görülmüştür. Bu nedenle kadının hesap alanında eğitimi vacip görülmemiş, ekstrem sayılmış, makul da bulunmamıştır.”

Ama işte öyle kadınlar isabet ki, eş rakiplerinden çok daha yüksek olduklarını ispatlamışlar. Kumcu’nun kitabında dahi bu kadınlar vadi alıyor. İskenderiyeli Hpatia’dan Kanadalı Evelyn Merle Roden Nelson’a kadar mukavemetli çok kadının hikayesinin meydan aldığı mektup Remzi Katalog aracılığıyla basılmış.

SEDA KAYAÇ GÜLER / ESKIMEMIŞ ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın