Adaptasyon diziler bizim ekrana uymuyor!..

Buna karşın ayrımsız dönemin harcı cihan, günü geçmiş yabancı projeleri, ülkemizde uyarlama adı altında baştan ekrana sürülüyor.

Oysaki izleyicisinin yabancı yapımlardan ve devşirme dizilerden bıktığı, bu projelerin detaylı soluklu olmadığı deneyim ile sabitken… ‘Uyarlama hastalığı’ndan vazgeçilmemesinin tabii sebepleri var. Hem ibdai benzeri hikâye arayışına girmeye lazım kalınmıyor hem de uyarlandığı projenin gücünden ve bilinirliğinden yararlanma ediliyor. Oysaki toplumlar değişiyor ve buna koşut namına ekrandaki zevk algısı bile serian evriliyor. Şimdinin izleyicisi, eskinin Cosby Ailesi esprilerine gülmüyor. Bu yüzden bile lüzum reyting ölçümlerinde gerekse yapılan araştırmalarda, gelişigüzel esprilerin kesif kullanıldığı absürt diziler (Leyla ile Delişmen, Işler Güçler, Hile Acun) ilgi görüyor. Kısacası seyirci tavrını ‘ibdai işler’den yana koyuyor. Sözgelimi; Ugly Betty’den uyarlanan ve atv’bile kötü bir kızın büyülü bir krem sayesinde rüyalarındaki kadına dönüştüğü ‘Krem’in izleyicide bulacağı karşılık iptila konusu. ‘Büyüklere Masallar’ sloganıyla tanıtılan diziyi acep erkân mi yoksa torunlar mı izliyor? Film Yıldızı TV’da yayınlanan Hayatımın Rolü’nün hikâyesi, Robin Williams’ın başrolünü oynadığı, Türkiye’dahi Müthiş Taya adıyla gösterilen Mrs. Doubtfire’dan uyarlandı. Aşina aynı konu ve tanıdık tıpkı senaryo… ‘Kadın ruhundan eksik’ eleştirilerinin merkezindeki Haluk Bilginer’in işi print olsa dahi, tanıdık benzeri konuyu ekrana koymak ve izleyiciyi ekranda ağrımak üzere elden ‘usta oyunculuk’ yetmiyor… Doğrusu, Dünya Ilıcalı’nın gelmesiyle Film Yıldızı’dan gidecekler listesinin başında üstelik gösteriliyor.

Uyarlamanın uymadığına genişlik iyi yaşıt geçtiğimiz dönem iri umutlarla ekrana gelen fakat yayından kaldırılan Film Yıldızı TV’deki ‘Canımın İçi’. Efsane saf ‘Cosby Ailesi’nden uyarlanan dizide Bill Cosby’nin rolü Perran Kutman’a verilmişti. Hafızalarımızı bir dirhem zorladığımızda; Değerli Kızlar (The Golden Girls), Evli ve Çocuklu (Married with Children), Daye (The Nanny) ve Lezzetli Hanay (The Jeffersons) kabilinden örneklerden ders almadığımız arasında. Altın Kızlar’bile oynayan Rüya Koçyiğit’in “Seyirci kendinden bire bir şeyler arar.” demesine rağmen, sebep ‘uydurmaya’ devam ediliyor o de benzeri muamma. Bu yapımların izleyicideki karşılığına gelince; pespaye bir kız çocuğunun ‘ego üstelik bu kremden istiyorum, ben üstelik güzel olmak istiyorum’ dediği ülkemizde sizce de uyarlamalar müstelzim karşılığı buluyor mu?

Tempo Günlüğü

 

Bir Cevap Yazın