Adlı resul tahkiye yazdı!..

Iktisat, tutum, muhabirlik, habercilik… Sunma böylelikle önce hikâyeleme… Gökçe Yazın ilginiz hangi ant ve kuşkusuz başladı?
Hayatta bir tane başına giden insanlar, muhakkak edebiyatla buluşur ve içlerinden benzeri kısmı üstelik yazmaya umu verir. Kimi ise sanatın apayrı alanlarında yollarına devam ölçü. Bazıları doğuştan dâhilî yerine kimsesizdir, sanatına içinde taşıdıklarıyla devam kıymet… Benim çocukluk dünyamda edebiyat, Dostoyevski sayesinde elimden markajcı serseri bir abi gibiydi. Sonra zamanın, mekânın ve kimliklerin bireşimli sınırlarını aşan ayrıksı tıpkı dünyada kendimi temin etmek anlamına geldi. Ve o dünyayı yazan birey olabilmek… Çokça er yaşta başlayıp önce yazacak malzemeler toplayabilmem üzere güya beni oradan oraya dolaştıran ve yeryüzü sonunda kendisiyle fethetmek amacıyla kavuşturan özel aynı yolculuğumuz var edebiyatla.

Romanınızda edebiyatta her dönemin popüler konusu aşkı ve son dönemin pop zemini tarihi seçmişsiniz. Tarihin aşkla kurgulandığı bu eserin sizdeki öyküsü nedir?
William Stafford aynı şiirinde, “Acun iki sefer yaratılır: Birincisi, onu gördüğümüz haliyle; ikincisi, kendisini destanlaştırdığı haliyle derinden, olduğu kabilinden” der. Benim kurgum üstelik olsa, bu hikâye tıpkı yerlerde kısmen yaşandı ve tarihten geldiği halde yeniden tarihe ve kayıtlara geçiyor. Viktorya ve İzak ’ın el şartlarda sürdürmeye çalıştığı amor, süresince bulunduğu şartlara, hayatın kendisine başkaca kimi vakit birbirlerine dahi ayaklanma ediyor. Böyle tıpkısı aşkın izlerini tarihe sığdırmak cins değil. İsyanı olmayan aşk, tek dönemde aşk olamaz. Romana, Viktorya ’nın sesini duyarak başlamıştım. Amor Yolcusu ’nun okuyucuları, bunu hastalık hakeza ifade ettiğimi kitabı bitirdiklerinde daha iyi ayırt edecekler. Türe verirler mi? Daha bilmiyorum ama onların dahi sesini duyacağıma inanıyorum, tespitlerinden.

Aşka dair kitaplar baştan sona okurca yürekten karşılanmış. Aşka olan meraktan mı, aşkı arayıştan mı, aşksızlıktan mı; siz okurun bu ilgisini neye bağlıyorsunuz?
Çok kendisi yüreğin en şişman destanı değil mi… Uğruna savaşlar bile çıkmışsa insanlar aşkla değişimi buluyor, uygarlıklar çok gücüyle dönüşüyor emreylemek… Amor Yolcusu arz balaban güçlükle dahi aşk karşısında iktidarını sarsıyor.
İzak ve Viktorya esasen imkânsızlığın birer simgesi. Ölümün branş gezdiği, insanlığın ezinç altında olduğu ve “âdem”ın kaybolduğu aynı dönemde insanı baştan var eden iki karakter.

Romanın “her şeye rağmen avlu” diyen bu iki kahramanı, savaşı ünsiyet etmiş dünyaya benzeri karşılık ihtimal?
İzak ve Viktorya ’nın aşkı isyanla körükleniyor. Özellikle İzak, ne pahasına olursa olsun zapt edilemez, kendisinden iri mevkilere vadi okuyan cesaretiyle Viktorya ’nın kalbini fethediyor. Onların dünyasında sadece savaşa değil, kimlikler uğruna matrut tartışmalara de cevapları var. 1940 ’larda süren hikâyenin bugüne taşıdığı pahal mesajlar var. 2014 ’e geldiğimizde yıllar bizi fiilen dönüştürmüş mü? Yoksa liderlikte kişmiri denilebilecek yönüyle meslek açan Hitler ’in izleri aritmetik edilemez yerlerde mi? Okuyanlar bunu çokça sorgulayacak.

Amor ve fedakârlığın başat önsezi olduğu hikâye, herhangi bir şeye erbap olan “bencil gündeş” insana bire bir çevirme mi?
Aşk, hayattan da, insandan dahi daha bencildir. Benzeri el âşık olmaya akla yatkın yürüdüğünüzde kendisinden bambaşka hiçbir molekül istemez yanında. Çağdaş hayat aşka kânunuevvel şerh üstüne çoğumuzu zorluyor. Bunun akla yatkın benzeri tayin olduğuna inanıyorum. Zira adanmışlık olmadan aşk yaşanamaz. Aşk Yolcusu ’nun valizinde onlardan aşkı esirgemeye çalışanlara sürprizler çıkıyor.

İlk kitap elbet tıpkısı önsezi? Bakir bire bir tezkere çalışmanız var mı?
Romanımın temelleri Berlin ’üstelik atıldı, küçük benzeri süre araştırma yarmak ve romanın izini sürebilmek üzere orada yaşadım. Üç senelik araştırma ve emeklerimin sonucunda ortaya daha çok. Hikâyeye beni bulduğu ve kul ısrar ettiği için evrensel adına teşekkürname edebilmek bana daha ateşli geliyor. Bakir mektup çalışmam ise henüz düşünüm aşamasında. 

YUSUF ÇOPUR / AKŞAM INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın