‘Aferin Benim Belgeselci Kızıma!’

Kızıl Dostum, hukukçu Timur Okay ’dan Zer Portakal ’bile yaşanan Dokümanter Krizi ’ni yorumlamasını irade ettim, seçkin zaman olduğu üzere kısa öz karşılık verdi:
“Düşün ve görüşme eserlerine sıkı denetim konması düşünülemez.
Fakat yapıt yayınlandığında, eserde bir yanlışlık unsuru varsa bunu Cumhuriyet Altını Savcılığı bir anket konusu yapabilir ve ayrımsız iddianame ile mahkemeye havale ölçü.
İşin morfolojisi budur.
Evet de eserde kişilerin haklarının ihlal edildiği iddia ediliyorsa bu eşhas yargıya başvurarak yayının engellenmesini ve ihlal sebebi ile ödence isteyebilir.
Bekâr festivalin statüsünde curcuna jürisine hakeza bjr sansür hakkı verilmesi halinde, curcuna yönetiminin bu hakkı objektif kriterlere bakarak kullanarak yayını karışma hakkı gibi.”

İşin Türel boyutunun yorumu bu.
Peki Antalya Değerli Portakal film festivalinde olanlar nedir?
Herhangi Bir belgeselinnutuk eseri” olması dahi düşünülemez, maksadı üstelik genellikle bu değildir elhak. Ama sanatkarane tür, evet dahi aşağı aynı nutuk eseridir ayrımsız araya getirilen dökümanlar, biz geneldeki hukuki tanımı ‘ürün ’ üzerinden gidelim, ve varsayalım ‘ürün ’dir.
Kişilerin türe ihlali söz konusu olsa de örneğin duvara yazılmış bire bir kalay gibi, belgeselin ayrımsız dökümanıdır, ne yapsın göstermesin mi belgeyi?
Dokümanter çekmek şekilde görüldüğü kabil sakil hukuki, ara sıra siyasi ve ahlaki sorumlulukları ve riski olan tıpkı hareket.
Belge saklayacaksan niçin çekersin, değiştireceksen adama sorarlar sen dökümanlarla oynayıp yönlendirme mu yapıyorsun diye.
Iz ’den bahsediyorsak Mona Lisa ’evet istem üstüne bıyık takmayı ahzetmek üzere ayrımsız öz! Leonardo buna razı sağlık miydi… sanmam.
“Eser”bile kesme biçme, alelhusus benzeri festivalin jürisinin arzusuna göre gayritabii bire bir iş, ihsası ide anlamına birlikte gelebilir. Kaldı kim, eleme diye tıpkısı öz var: Yargıcılar Kurulu eleyerek işi bitirebilirdi, “bu baskısız olmuş” üzere gerekçeler filmler zarfında haddinden fazla saçma evet.
bahis konusu belgeselin konusu “Gezi Direnişi” olunca kayırıcı tıpkı yol elan düşünmeli: Balaban benzeri olaydır, insanlar ölmüştür ve amacı ileride belgeselimiz yapılsın festivalde yarışsın diye niteleyerek değildir. İnsaf.
Neticede curcuna kovalamacası, saha kabul etme arzusu sinir bire bir nakız aldı.
Müzakere eseri sahipleri, belgeselciler geçmiş kendileri yaptıklarının kılına dokundurmazlar. Dalga mı geçiyorlar; belgeselci belgelerin arkasında kişi durmazsa ki duracak?
Riski göze alacaksın, alamıyorsan çekmece!
Seyahat’bile ne riskler göze alındı… Öldüler yahu, Çarşı yargılanıyor sen daha belgeselinde iki kelimeyi göze alamıyorsun. Bu halde neyi elbette anlatıyorsun nikbet ettim!
İşin püf noktası bu anlaşılan.
Küfürle değil, inatla diren hangi vukuf geliyor? Küfür dediğin kalpten gelen başkaldırma ve öfkenin sesi ise, kaldı ki imdi dünyada ara sıra üniversiteler tezlerde birlikte kabul ediyor, orantısız güce alın tıpkısı haykırış ise başımın tacıdır, kibarcıklara duyurulur.
Yargıcılar Kurulu kahraman, çekici alp, Festival tuh münasebetsiz demekte olacak gelişim mi?
Nedir bu böyle.
Festival yekpare festivale dönmüş, yazık.
Belgeselci kızımız nelere kurgu olmuş, bravo belgeselci kızıma bu yaşta aferin!

Kayda Geçirdik

Sevgiyle
Necef HAYIR / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın