Afiyet Bakanlığı solaryuma uğraş açtı!..

Sabah’tan Safure Cantürk’ün haberine göre Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Seçil Özkan, Kanserle Mücadele Haftası kapsamında Keyif Bakanlığı’nda alınan önlemleri açıkladı.

Kap kanserlerinde tarih ışınlarında kâin mor ötesi ışınlarının kanserojen etkisinin 2009’de Acun Esenlik Örgütü vasıtasıyla akseptans edildiğine dikkat çekerek, sentetik gün ışığıyla bronzlaşmayı sağlayıcı solaryumun birlikte deri kanseri yaptığına ilişkin ilmî icraat olduğunu kaydetti. Brezilya ve Avustralya’nın cilt kanserlerindeki artma dolayısıyla solaryumu ağız ağıza yasakladığını hatırlatan Özkan, 2013’te Afiyet Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Familya ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilgelik ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve belediyelerden yetkililerin Amansız Hastalık Enformasyon Kurulu’nda tıpkı araya gelerek solaryum merkezlerini adese altına aldığını söyledi.

‘KANSER YAPAR’ BENIMSEME FORMU

Önümüzdeki günlerde yayımlanacak olan benzeri yönetmelikle solaryum merkezlerinin yeniden düzenleneceğini belirten Özkan, “18 gözyaşı altına solaryumu ağız ağıza yasaklıyoruz. Gençlere hem çokça çekimli geliyor hem de kanserojen ışınlardan çok daha aşkın etkileniyorlar. 18 gözyaşı üzerinde solaryum yaptırmak isteyenlere ise sağlığa zararlarının anlatıldığı, bilimsel yerine solaryum ve mor ötesi ışınlarının kanseri lacerem etkilediğine ilgili ilmî aynı ‘onam formu’ imzalatacağız. Kişi yaptırdığı solaryumun zararlarını bilerek ve kabul ederek öz rızasıyla yaptıracak. Antrparantez solaryumun dozu, benzeri kişiye hangi kadar sürede kaç doz solaryum yapılacağı üstelik yönetmelikle düzenlenecek. Taşkın uygulamaların önüne geçeceğiz” dedi.

TAMAMEN YASAKLANABİLİR

Özkan, Türkiye’üstelik deri kanserinin yeryüzü yoğun rastlanan evvel 10 amansız hastalık türü beyninde olmadığını ancak moda olan bronzlaşma isteğinin artmasıyla güneşletici merkezlerine talebin dahi arttığını belirterek “Buna karşı önlem alıyoruz. Cilt kanserinde artım olursa gelecek yıllarda solaryumun Brezilya ve Avustralya’birlikte olduğu gibi tamamen yasaklanması birlikte bahis konusu türlü” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın