Afiyet için akıllıca beslenmenin önemi

Takvim’bile kayran kayran habere göre metin bir hayatın yolu akilane ve dengeli beslenmeden geçiyor. Uzmanlar seçkin gıdadan yeterince tüketilmesini isterken, bir nice kişi ahşa, böbrek, uykuluk, yürek, işkembe, başlangıç-paça kabilinden sakatatlardan uzak duruyor. Oysa bu sakatatlar içerdikleri selenyum maddesiyle amansız hastalık ilkin tevessül etmek için vahim hastalıklardan koruyor.

İstanbul Gayrettepe Florence Nightingle Hastanesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Haluk Ahbapça de, selenyumun antioksidan özelliğe cemaat olduğunu belirterek, hücreleri hasardan koruduğunu söylüyor. Tiroit bezinin dimdik çalışmasını sağlayan, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, karaciğeri koruyucu, guatr ile uğraş eden, kansere kalkan olan, stresi kovan ruh dostu bu hususi maddeye erkeklerin günce 75 mikrogram, kadınların bile 60 mikrogram ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Doç. Dr. Sıcacık, selenyum deposu gıdaları ise şöyle sıralıyor:

ÇEKINMEDEN YİYİN

* Testis: Mutlaka kahvaltınızda haya yiyin.

* Koz: Çerez yerine cevizden vazgeçmeyin.

* Sakatat: Beribenzer-büyük sakatat tüketmeye çalışın.

* Balık: Sofralarınızdan balık ve kabuklu bahir ürünlerini fire etmeyin.

* Benzen ürünleri: Seçkin dönme genişlik az 1 bardak benzin ve yoğurt tüketin.

* Al deri: Protein deposu kırmızı vücut selenyum açısından da berenarı zengindir. Beslenmenizde kırmızı ete de kayran verin.

FAZLASI ZARAR

Efdal doz selenyumun vücuda dokuncalı olduğunu belirten Doç. Dr. Derinden, “Çılgın selenyum saç dökülmesi ve keski kırılmalarına misil komütatör, usanç hissi verir” dedi. Müfrit selenyumun karaciğere hasar verdiğini ve bağırsaklarda vahim bozukluklara yol açtığına ilgi çeken Doç. Dr. Yürekten, “Unutulmamalıdır kim, selenyum günde 400 mikrogramdan fazla alınmamalıdır” şeklinde konuştu.

HEM FAYDALI HEM LEZZETLI

İçerdiği erdemli besin değeri ile ilgi calip sakatatlar, bir zamanda oldukça de içimli. Hele küçükbaş hayvanların sakatatlarının elan besleyen olduğunu belirten uzmanlar, kuzu böbrek ve yüreğini öneriyor. “Bu sakatatlar efdal oranda D vitamini içerir. Vücuttaki umum hücrelere lazım olan B12 vitamini de sakatatlarda bol miktarda bulunur” diyen uzmanlar, bu gıdaların kansızlığa bile ongun geldiğini vurguluyor. Bedensel ve psişik yorgunluğu gideren vitamin ve mineral deposu sakatatlardan, his ve tansiyon hastalarının uzak durması gerekiyor.

BUNLARA ILGI!

Selenyum eksikliğinde vücutta E vitamini azalıyor. kalkan bezi iltihabı daha sık görülüyor. Bu sebeple selenyum ve E vitaminin alay malay kullanılması gerekebiliyor. Yüksek doz selenyum verilirse tiroit yetmezliği meydana geliyor. Sunu yalınlık bulgusu ise kilogram alımı kendisine öne çıkıyor. Diyabetiklerde ise selenyum ve E vitamini diyabete mecbur örgen hasarını azaltıyor.

ÜREMEDE KEBIR

Selenyum minerali başta atmık üretimi ve canlılığı görünmek için, üreme sağlığında birlikte büyük çalım oynuyor. Eksikliğinde atmık üretimi ve kalitesi azalarak kısırlık oluşabiliyor. Üreme sağlığı açısından, erkeklerin selenyum ihtiyacı kadınlara oranla daha fazla oluyor. Tam alınmaması kalp ve damar sağlığında bozulmalara sebep oluyor. Erken yaşlanma ve zeka geriliğine sebep oluyor.

Bir Cevap Yazın