AĞIR ALTAN: OSMANLI’DA ŞİİRLER OĞLANLARA YAZILIRDI

Kadın ve Aileden Mesul Mehabet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Özgürlük ’e verdiği aynı röportajda, “Eşcinselliğin biyolojik aynı defo, aynı çor olduğuna inanıyorum” dedi. Milliyet Cadde’den Miraç Zeynep Özkartal, Ciddi Altan ile Osmanlı ’dan bu yana eşcinselliği konuştu.

Bu haftanın gündem maddelerinden biri da eşcinsellik. Eş ve Aileden Mesul Devlet Bakanı eşcinselliği çor adına tanımladı durup dururken…

BABA HANGI HALT ETTİN SEN
25-30 sene ilk Sabahleyin gazetesi eşcinsellikle ilgilendiren bir istifham sormuştu, ego da “Cinsî ezgi tavanına ayrılmak üzere herkes özlük merdivenini kullanmakta özgürdür” dedim, kolluk attılar. Ahmet ’le Mehmet kapıya dayandı. “Cet hangi halt ettin sen?” gibilerden. “Baba senin amacıyla temas özdek söylendi, tıpkısı de bu çıkma başımıza” dediler. Burada eşcinsellikle ilgili ayrımsız hıfız hikayesi vardır. Ulan kelimesi nereden gelir biliyor musun? Ayak kelimesinden…

HAMAM OĞLANI BAĞIRSAK OĞLANI..
Osmanlı tarihinde eşcinselliğin yeri var!
Osmanlı şiirleri acaba kime yazılmıştır? Nedim bilfarz. Evet da Hayali: “Dilbaz-u sabık var ki birçok nevcivan ayar/ Esbak antlaşma olur ki hayali dünya derece”. Nevcivan hangi eylemek? Taze vale! Oğlanlar konusunda yazılıyor şiirler burada.

Neden?
Ne kadını, nerede tanıyor ki kadınlar üzerine yazacak? Bilahare milli edebiyatla beraber dahi kuvvetli ayrımsız vahşet şiiri başlar. Eş bulunmayan ise ve libido engellenemezse ortaya oğlanlar çıkıyor. Doğanın yasası libido; bayraklar, marşlar değil. İnsanda hakeza bire bir düzenin çıkmasının nedenleri, aynı kök hesaplı meselelerden kaynaklanmıştır. Üsera hangi yapacaklar? Sarih denizlere giden gemiciler ne yapacaklar? Yeniçeriler gidiyor sefere, civelek taburları var bu amaçla.

Bunları bugün konuşmuyoruz amma!
Türkiye bunları kapatmaya dönüktür, çünkü burada avrat-eş dengesi bulunmayan. Öyle ayrımsız abra olsa, “Ananı, avradını, kızını, kısrağını…” diyerek başlayan küfürler bile edilmez. Analara arz çokça sövülen memleketlerden biri burası. Küfürlerimizin şişman bire bir kısmı üstelik şöyledir: “Bilmem kimin oğlanı, puştun teki…”  Bunların kökenine andırmak lazım. Sosyolojik tıpkı akıbet elde edilir.

Homofobi mi var küfürlerin kökeninde?
Elbette, bambaşka tip neden sövme olsun ki erkek erkeğe münasebet? Kadınlara birlikte küfrediliyor, pasifist olanlara bile? Gulam hangi etmek? Zihayat, kıray… Gulampare vardır tıpkısı de. Buyurmak ki etimolojik kendisine karşılıkları var amma dildeki yerlerinin tespiti gerekir. Amma bu tek antlaşma ortaya çıkmaz burada.

Hem homofobik cemiyet, hem bile -az buçuk klişe olacak amma- Anlaklı Müren ile Bülent Ersoy ’u esas tacı ediyor. Şekerim, o küfrü kızdığı eş için kullanıyor. Onlara kızmıyorsa, “O tarafı beni ilgilendirmez” der menfaat işin içinden.

Aliye Kavaf ’ın sözünü kuşkusuz değerlendiriyorsunuz?
Bu vasıtasız ilmî bir konudur, siyasal aynı konu değildir. Bakanın tanımlamasına ister yoktur bu nedenle. Ilmî bakarsak, eşcinselliğin türlü nedenleri olabilir. Çaresizlikten cins bir kez, az buçuk evvel sözünü ettiğim seferler üzere. Bazısı bile böyle doğmuştur. Bire Bir dahi gövdesel anlaşmaların birlikte beyinsel anlaşmaların pahal bastığı aynı dünya de vardır. Söz Misali Arthur Rimbaud ile Paul Verlaine. Bunlar beyinsel namına öyle tıpkısı anlaşıyorlar ki, beyinsel libidoları gövdesel libidolarının üstüne çıkıyor.

Bundan 50 yıl evvel eşcinselliğini ayan dallı güllü tandıdıklarınız var mıydı?
Evet mu canım? Söylüyorum, bu tıpkısı kalay meselesi. “Merhametsiz dinsiz” almak birlikte kalay. Cenaze namazlarında, hayatlarında dua etmemiş adamlar ellerini havaya kaldırmıyor mu? Ayrımsız yapmacıklı dünyası var buranın. Amma bundan sonra öz kimliğini saklamaktan usandı insanlar. Sunma ölçüsünde aynı el birliği olmaya başladı eşcinsellerin beyninde. Bambaşka nev ortaya çıkacağı bulunmayan. Bundan Sonra siyasi evet dahi dini baskının aşıldığı tıpkı dönemdeyiz yeryüzünde.

Bir Cevap Yazın