Ağır kanser araştırması!..

Sabah’ta düz alan habere göre ABD’bile, IMS Onkoloji firmasına mecbur yerine araştırmalar eden IMS Afiyet Bilişim Enstitüsü, amansız hastalık ilaçları tüketimini araştırdı. Buna bakarak 2014’birlikte Dünya’birlikte 100 milyar dolarlık kanser ilacı tüketildi. Bu toplam ilaç harcamalarının yüzdelik 10’una denk düşüyor. 2013’e nazaran benzeri yıllık istihlak artış oranı ise yüzde 10. Tedavinin maliyetleri dahi tıpkısı yılda 0.5 arttı.

2018’DE 147 BILYON $

Fakat uzmanlar çıkar yol tedavisine harcanan paralara karşın yeterli verimini alınamadığı görüşünde. Raporu hazırlayan doktorlar Kanser ilaçlarının şuursuz ve abes şekilde reçetelere yazıldığını ve tüketildiğini söylüyor ve ekliyor: Deva tedavisine müspet cevap verenlerin oranı de mergup düzeyde değil. 2018’te kanser ilaçları için yapılan gider 147 bilyon dolar a ulaşacak. Mütenavip amansız hastalık tedavi yolları bulunmalı… IMS Sağlık Bilişim Enstitüsü Müdürü Murray Aitken de “Kanserle olan mücadelemizde hâlen almamız müstelzim teferruatlı tıpkısı nöbet var. Eskimemiş amansız hastalık tedavilerinin kamu kanser uzmanları eliyle uygulanması antlaşma takanak” diye niteleyerek konuştu.

45 YENI ÇIKAR YOL DAHA

Dünya’birlikte kanser ilacı piyasasının yüzde 42’lik kısmı ABD’nin. Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya Avrupa’daki 5 şişman kanser ilacı piyasası. 2010- 2014 arasında 45 bakir amansız hastalık ilacı piyasaya sürüldü. 

Bir Cevap Yazın