Ağrı kesicilere özen!..

Dert kesicilerde sık sık geçer not ibuprofen ve diklofenak deli dolu maddelerinin tafsilatlı süre ve efdal dozda kullanılmasının ihtisas rahatsızlıklarını ayrımsız ölçüde ilave riski olduğu açıklandı.

İleri derecede romatizmal hastalıkları olan eşhas dahi ağrıları ve iltihaplanmayı budamak amacıyla bu ilaçları kullanıyorlar.

Araştırmayı fail fen adamları, birtakım hastaların, ortaya sâdır riski akseptans edilebilir bulduğunu fakat yine birlikte kül hastalara bir seçim şansı verilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Tıp dergisi Lancet’te yayımlanan araştırma, sigara içen ve begayet korkulu kişilerde riskin elan faziletkâr olduğunu ortaya koydu.

Bu ilaçların yarattığı riziko daha önce üstelik gündeme getirilmişti. Fakat Oxford Üniversitesi’nden haber adamları, hastalara kullanacakları ilaçlar üzerine bir almaşık sunulabilmesi için, daha önceki olmadığı büyüklüğünde mufassal aynı araştırı yaptılar.

Ayrımlı zamanlarda yapılan 639 klinik deneye katılan bütün 353 bin hastanın kayıtlarının değerlendirildiği araştırmada, günlük 150mg diklofenak ve 2400mg ibuprofen makbul vakalar incelendi.

Araştırı sonuçları, ilaçları kullanan seçkin bin hayat elan önceki verilere mülhak kendisine üç kalp krizi, dört his yetmezliği ve ayrımsız ölüm vakası belirleme edildi. Faziletkâr dozda derman kullanımına mecbur namına mide kanamaları bile belirlendi.

Hastaların tercih hakkı

Serencam veriler, sivri merhem kullanımının, kalp krizi sayısını yılda binde sekizden binde on bire çıkardığını gösteriyor.

Araştırma ekibinden Prof. Colin Baigent, “Binde üç az çok düşük tıpkısı riziko namına görülebilir ama bu tercihi hastalar kendileri yapabilmeli” dedi.

Prof. Baigent, bu ilaçların, sarrafiye ağrısı üzere hastalıklar üzere bodur kesiksiz kullanımının ayrımsız riziko yaratmadığını ancak ihtisas sorunları bulunan kişilerin, bu ilaçları erdemli dozda kullanmalarının yüz yüze oldukları riski arttırdığını vurguladı.

Rofecoxib ya birlikte Vioxx olarak bilinen eş bire bir reçete, yarattığı riskler konusundaki endişeler dolayısıyla üretici firma tarafından 2004 yılında piyasadan çekilmişti.

Bir Cevap Yazın