Aha elektronik sigara gerçeği!..

Türkiye Gazetesi’nde kayran düz habere göre Acun Esenlik Örgütü, çocukların elektronik sigaradan bile korunmasını istedi. Elektronik sigara ile ilişik bire bir kapsam raporu hazırlayan ve bu konuyu teşrinievvel ayında Moskova’birlikte yapılacakDuman Kontrolü Söve Sözleşmesi” organ ülkeler konferansında ele alacağını bildiren DSÖ, raporunda “Elektronik sigaranın klasik sigarayı bıraktırdığına dair argüman yoktur ve tedavi ürünü adına algılanmaması gerekir” vurgusu üstelik kayran aldı.

DSÖ: ‘BU BIRE BIR TEHDİT’

Dünyanın bir nice ülkesine esrar ve yaman mamullerinin tüketiminin belli alanlarda yasaklanması konusunda sigara üreticilerinin elektronik sigaraya yöneldiğine dikkat çekilen raporda “2005 yılından beri 466 markası ile 3 milyar dolarlık aynı pazar hacmine ulaşan elektronik sigaralar ile kötü endüstrisinin ilişkisi Acun Esenlik Örgütü için tehdit olarak algılanmaktadır” dendi. Hele çocukların ve ürünü tüketmeyenlerin korunması amacıyla elektronik sigara reklamlarının, sponsorluk ve promosyonunun seçme ortamda yasaklanması gerektiğine dikkat çekilen raporda, 2008-2012 ortada gençler beyninde elektronik sigara denemenin 2 intaç arttığına belen edildi.

TEDAVİ ÜRÜNÜ DEĞİL

SSUK (Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi) Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, “Dünya Afiyet Örgütü’nü bu kararı dolayısıyla kutluyoruz. Uyarılarımıza kulak verdiklerini farz etmek bizi sevindirdi. Elektronik sigara bire bir otama ürünü değildir, endüstrinin kanser yararlı içeriği olan  bakir tıpkısı ürünüdür. Sigaraya uygulanan hep yasaklar uygulanmalı ve yaman kontrolü kazanımlarını bulunmayan etmesine müsaade verilmemelidir” dedi.

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Görgüsüz “Acun Keyif Örgütü amacıyla tahakküm ve korkusuz ayrımsız adımdır, kutluyoruz. Elektronik sigara da sunma birkaç ayrıksı yaman ürünleri kadar  zararlıdır  ve kanserojen etkileri kanıtlanmıştır. Türkiye elektronik sigaranın hiç satılmadığı ağız ağıza yasaklandığı tıpkısı mevki olmalıdır” diyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın