AHA SAF SEKTÖRÜNDEKİ GERÇEKLER

Servet Dergisi bu haftaki sayısında dizilerin kovucuk altına aldı. Aha rakamlarla Türkiye ’da dizi film sektörünün gerçekleri:

Halen 9 ulusal kanalda 45 dizi film yayınlanıyor. Bu diziler 1 bilyon TL ’lik ekonomi oluşturuyor.

Halen 9 ulusal kanalda 45 dizi yayınlanıyor. ATV, 10 diziyle başı çekiyor. Yol D 9, TRT 1 6, Film Yıldızı TV ve Fox TV ise 5 ’leşker diziyle izleyicilerini ekran karşısına bağlamaya çalışıyor.

45 kol deyip geçmeyin; 1 bilyon TL ’lik ekonomi oluşturdukları hesaplanıyor. Fakat faturasız verilen hizmetlerle birlikte bu hacmin iki katına çıktığını da belirtelim. Evet dizilerin oluşturduğu hesaplı değerden kimin payına hangi düşüyor?

Para Dergisi bu haftaki sayısında mülevven dünyayı adese altına aldı. Dergisinin haberine göre öncelikle dizileri yaptıran kanallar kazanıyor.

Çünkü yükselen reytinglerle alay malay reklam gelirleri artıyor. Antrparantez dizi tutarsa çekimci dahi kazanıyor. Kazanan yapımcı, özellikle başrol oyuncuları başlamak amacıyla ekibine birçok sektörde alışık olmadığımız ücretleri ödüyor.

Tıpkısı dizide, azrail önü ve arkasında sunma bir iki 60 yabanlık ekip görev alıyor. Kâh dizilerde bu grup 100 kişiye büyüklüğünde çıkabiliyor. Genelde sekans maliyetinin yüzdelik 20-30 ’unu başrol ve ayrıksı oyuncuların aldığı ücretler oluşturuyor.

Bu üstelik gitmek oluyor ki, başrol oyuncuları büro başına 10 ila 30 bin YTL ortada ücret alıyor. Dizilerde bazen tıpkısı, kimi vakit üstelik iki yönetmen fariza alıyor. Türkiye ’üstelik sayıları 200 ’ü bulan yönetmenlerin birlikte kesim başına 5-20 bin TL arasında ecir aldıkları belirtiliyor. Senaristler üzere de dun üst bir ücretler meri…

ÖZLÜK DERTLERİNİ ÇÖZÜYOR

Aha bu ücretleri duyan yahut alim birçok genç, bu sektörün azrail arkası ya bile önünde görev kabul etmek istiyor. Aslında tehlikeli mektepli rağmen bölüm nitelikli çalışan sıkıntısı çekiyor. Bu sıkıntıya birlikte yine kendisi çare bulmaya çalışıyor.

Söz Gelişi yönetmen-çekimci namına yıllardır bu sektörde olan Sinan Kırıcı, evvel Cihangir ’birlikte Plato Film Okulu ’nu kurdu. Geçen sene meslek faziletkâr okuluna dönüşen Plato ’üstelik halen 47 öğrenci eğitim görüyor.

Plato Patika Yüksekokulu ’nda; fotoğrafçılık ve kameramanlık, radyo ve monitör programcılığı, basın ve yapıt teknolojileri, halkla ilişkiler ve tanıtım bölümleri bulunuyor. Patika örgütleri dahi sektörün ihtiyacını başlamak için kurslar düzenliyor.

Bunlardan biri da SenDer (Senaryo Yazarları Derneği)… 2003 ’te kurulan SerDer ’in halen 229 üyesi var. SenDer ’e üye olmayanlarla birlikte Türkiye ’deki senarist sayısının 300 ’ü bulduğu tahmin ediliyor. SenDer, düzenlediği ’atölye ’ çalışmalarıyla 20 haftada senaryo yazımı öğretiyor. Katılımcılar haftada 4 saat ders görüyor. Halen 21 senaryocu adayı bu işlik çalışmalarına bitmeme ediyor.

300 SENARİSTİ VAR

SenDer Genel Sekreteri Haluk Ünal, senarist kalkışmak amacıyla haddinden fazla dilek olduğunu belirtiyor. Bu talebi bile “Vaktiyle insanların çekmecesinde katiyetle biraz koşuk bulunurdu. Şimdi bunun yerini senaryolar aldı” sözleriyle anlatıyor.

Haluk Ünal ’ın verdiği bilgiye bakarak, Türkiye ’de A sınıfı tıpkısı dizide 2-3 kişilik benzeri senaryocu ekibi çalışıyor. Bu kadro, bölüm başına 10 ila 25 bin TL arasında ücret alıyor. Bu çok erdemli benzeri kazanç gibi görünmesine rağmen, senaristler esasen bölümlerinden uzlaştırma alamadıklarından yakınıyor.

Ünal ’ın bu konudaki görüşleri şöyle: “Tığ yalnız düzentileme karşılığı müteharrik insanlar değiliz. Haddizatında fikri mülkiyet sahibiyiz. Ancak ikinci gösterimlerden uzlaştırma alamıyoruz. Avrupa ’üstelik senaristler yılda tıpkı senaryo yazıyor. İkinci gösterimlerden da yüzdelik 3 ila 10 beyninde uzlaştırma alıyorlar. Bunun geliriyle bile 2-3 yıl yaşayabiliyorlar. Tığ gelişigüzel hafta adeta benzeri sinema filmi yazıyoruz.”

İŞKUR DA KURS AÇTI

Hikayeleri senaristler sürüklüyor ama onların hayata geçebilmesi amacıyla ışıkçı, sesçi, kameraman kadar bir nice duruluk eleman görev alıyor. Bu alanlarda üstelik nitelikli eleman eksikliği bulunuyor. Genişlik böyleyken, Türkiye ’de milyonlarca gailesiz işsiz var. Bunu gören Kocaeli İşkur Toprak Müdürlüğü, bahis konusu alanlarda kurs düzenlemeye karar vermiş.

Ardından dahi MinT Imal ’ın sahibi Birol Yürek ’in kurduğu MinT Görsel Sanatlar Akademisi ’yle işbirliği yapmış. Halen sanatlı hizmetler, montajcı, kameraman, görüntü makyajcısı, tonmayster, reklam ve TV program yapımcılığı mesleksel eğitim bilimi kursları düzenleniyor.

Projenin düşün babası olan İşkur Kocaeli Iklim Müdürü Öztekin Kaşukçi, serencam yıllarda Kocaeli ’nde bir nice seri çekildiğini, halen de çekilmeye bitmeme etiğini hatırlatıyor. Endüstri şehri Kocaeli ’nde çekilen bu dizilerle gençlerin sektöre henüz de bağ duyduğunu gördüklerini söyleyen Kaşukçi, “Kursumuza bunaltıcı ilgi oldu. Teşrinisani 2009 ’bile 175 nefis ayrımsız kurs başlattık. Şu anda tamamlanma aşamasına geldi. Katılımcılarımız tıpkı güdük film çekti. Yakında şehadetname törenini yapacağız” diyor.

İşkur Ankara üstelik eş ayrımsız kurs başlatmış durumda. Kaşukçi, istek olması yerinde 2010 yılında üstelik kursun bitmeme edeceğini sözlerine ekliyor. İşkur ’un kurslarına katılanlar günde 15 TL ödüyor.

CAST ’A KOPARMAK ÜZERE DOĞRU YOL

Sektörün hareketlenmesiyle alay malay aktör ihtiyacı da ortaya çıktı. Hele eskimemiş yüzler arayan yapımcılar, cast (aktör) ajanslarıyla çalışıyor. Cast ajansları figüran dahil herhangi bir kademedeki aktör ihtiyacını karşılıyor. Rüştünü ispat etmiş oyuncularla genelde ajanslar sözleşme imzalıyor.

Türkiye ’de güvenilir ve alçak çalışan ajansların sayısının 20 ’yi bulduğu belirtiliyor. Fakat “çanta ajans” diye anlatım edilenlerle gelişigüzel bu sayının 200 ’ü geçtiği hesap pusulası ediliyor. Yemeden Içmeden çoluk çocuk değil rastgele meslekten eş bu ajanslara oyuncu ve müşabih görünmek amacıyla kaydoluyor. Avukattan ocak hanımına, öğretmenden mühendise birçok meslekten herif az buçuk san, biraz de servet ümidiyle ajansların kataloglarına giriyor.

Ajans kataloglarına kaplamak için 50 ila 200 TL arası başvuru ücreti alınıyor. Gâh ajanslar ise referans ücreti almıyor. Alınan ücretin de fotoğraf ve sınama filmi çekimi amacıyla kullanıldığını söylüyorlar. Cast ajanslarının çoğu artık fihrist yapmıyor. Bunun yerine genel ağ sayfalarında oyuncuların vadi aldığı bilim bankalarını yayınlıyorlar.

Hatta ajansların çoğu Facebook ’ta birlikte kendini tanıtıyor. Tıpkısı ajansın olgun bankasına giren aktör adayı, tumturak beklemeye başlıyor. Çekime çağrılan oyuncunun ücretini, merbut bulunduğu ajans yapımcıdan alıyor. Yüzde 20-30 komisyonunu kesip kalanını oyuncuya veriyor.

Söz Gelişi, figürasyonlar (bire bir kafede oturan kamera rolü) üzere cast ajansları imal firmalarına 35 TL fatura kesiyor. Bunun 20 TL ’sini oyuncuya veriyor. Kimi Vakit adaylar sevap almadan dahi setlere gidiyor. Bunun nedeniyse kürsü temsilcileriyle setlerde tanışıp mebzul tıpkı gösteriş selp hayali…

Adlı ve adı mahsus ajanslara, oyuncu görünmek için günde telefon ve genel ağ yoluyla ortalama 50 emanet başvuruyor. Türkiye ’nin önce cast ajansı, 10 yıl ilk kurulan Tümay Özokur Casting. Birçok ajansta olduğu üzere patronlar cömert.

Tümay Özokur ve ablası Tules Dünya ’in kurduğu ajansa mecbur halen 700 oyuncu var. Tümay Özokur, bundan sonra tiyatro asıllı oyuncularla çalışıyor.

Harıldamak istedikleriyle da kesinkes 5 almanak antant imzalıyor. Seçkin dönem ajansa 50 ila 100 ortada yeni başvuru yapıldığını söyleyen Özokur, bu büyüklüğünde çok başvuruyu makul bulmuyor. Kahramanlar, Melekler Korusun ve Yaprak Dökümü dizilerinin cast direktörlüğünü fail Özokur, kâh dizilere birlikte ajans yerine yani talep edildiğinde oyuncu veriyor. Sektörde sözleşmesiz çalışmayı doğru bulmayan Özokur ’un değerlendirmeleri şöyle:

“Ego bizzat sektörde elan etik ve akillicasina çalışılmasını istiyorum. Arada Sırada oyuncunun, ajansın ya birlikte yapımcının hatası dolayısıyla sektörde işlemler içinden çıkılmaz hale gelebiliyor. Eğer tümce etik bilimi olursa şikayet edilen sorunlar bile çözülür.”

İkon Prodüksiyon Casting ’mağara sahibi Yiğitlik Tütüncü, 7 yıldır sektöre hizmet veriyor. Eğin Sokaklar ’ın bile aralarında bulunduğu bir nice diziye aktör sağlamış.

Tütüncü, bir nice insanın aktör koyulmak amacıyla kendilerine başvurduğunu söylüyor. İkon, halen 100 ’e andıran aktör ve oyuncu adayıyla çalışıyor. Yapımcı firmaların sokaktan geçen insanlarla çalışmadığını vurgulayan Tütüncü, “Setlerde figürasyona ayar verilmiyor. Ancak arada sırada figürasyon tamamlanmadığı amacıyla çekimler gecikebiliyor. Bunun yapımcılara zararı ise binlerce TL oluyor. Bu yüzden biz mefret benzeri görev icra ediyoruz” diyor.

Yapım firmaları arada bir cast ajanslarıyla kendileri beyninde bire bir köprü olacak cast direktörleriyle üstelik çalışıyor. Bunlardan en bilinenlerinden biri ise Eksiksiz Uygur Casting Director…

Dizilerde çalışanlar hangi ücret alıyor?

Görevi Aldığı ücret (TL)
Direktör 5-20 bin TL
Senarist 5-15 bin TL
Müzisyen 2-8 bin TL
Direktör yardımcısı 500-5 bin TL
Başrol oyuncusu 10-30 bin TL
Orta rütbe oyuncular 5-10 bin TL
Noname (adlı sıfır) oyuncular* 1-5 bin TL
Bölüm oyuncusu 500-1.000 TL arası
Diyaloglu yardımcı oyuncu 50-150 TL
Figürasyon 20-25 TL

Mertebe: Oyuncu ücretlerine yüzdelik 20-30 cast ajansı komisyonu karışma değildir.

Türkiye ’nin önde gelen cast ajansları

Maksat Sökmen Ajansı Kasıt-Sait Sökmen 0212 282 81 30 www.gayesokmen.com.tr

Tümay Özokur Casting Tümay Özokur 0216 478 14 48 www.tumayozokur.com.tr

Renda Güner Casting Renda Güner 0212 293 63 93-95 www.rendaguner.com

Noksansız Uygur Casting Director Namuslu Uygur 0212 525 81 68 www.harikauygur.com

İkon Prodüksiyon Casting Fazilet Tütüncü 0216 414 66 69 www.ikoncastinajans.com

Ajans Tuba Taçan Tuba Taçan 0212 293 99 06 www.tubatacan.com

Ev Ajans Hasan Güngör 0212 570 74 05 www.ajansfamily.net

Sinema ve seri sektörü kimlere kazandırıyor?

* Halen 45 dizinin, aracısız ve bilvasıta namına yer az 50 bin kişiye istihdam sağladığı belirtiliyor.
* Müzisyenler, film ve dizi müziklerini yaparak efdal ücretler kazanıyor. Kıraç, Turgay Işıklı, Eksiksizlik Sahir Gürel, dizilerden yer çokça kazanan müzisyenler adına biliniyor.
* Yıllardır devlette ve özel tiyatrolarda çokça fazla servet kazanamayan oyuncular, sektörün canlanmasıyla baştan mülk kazanmaya başladı.
* Romancılar ve senaryo yazarları birlikte sunma parlak günlerini yaşıyor.
* Firmalar dizilere müzahir adına ürünlerini gelişmemiş sürede tüketiciye tanıtma olanağı buluyor.
* Monitör ve beyaz perde yapımları reklam sektörünün üstelik soğuk gücü oluyor.
* Yapımcılar, emlakçılara ve çevirici kiralama şirketlerine yeni hisse senedi kapıları açıyor. Dizilere mekan sağlayıcı emlakçılar, yalıdan ofise birçok mekanı kiralıyor. İstanbul Boğazı ’nda dizilere yayınlanan konakların günlük kirasının 500 TL ’yi bulduğu belirtiliyor.
* Film ve dizelerin çekildiği bölgeler tanınıyor ve iç turizm hareketi hareketleniyor. Kapadokya, Mardin, İzmit (Maşukiye), Sinop son yıllarda sekans turizminden payını düz bölgeler.
* Filmlerin DVD ’lerinin yapılması hem mukayyet hem de anahtar dışı ekonomiyi besliyor.
* Restoranlar, kuaförler, mobilyacılar, giyim firmaları, eş tekstili üreticileri kabilinden birçok sektör dizilere sponsor olup kendilerini tanıtıyorlar…

Mülk dergisi

Bir Cevap Yazın