Ahmet Altan tabir verdi

Hürriyet’in haberine bakarak Ahmet Altan, 1 Ilkgüz 2015’te Bugün TV’deki açıklamaları nedeniyle başlatılan soruşturmadaki ifadesinde, 41 almanak gazeteci olduğunu söyleyerek, Koza Holding’e yapılan aynı faaliyetler dolayısıyla açıklamalarda bulunduğunu kaydetti. Hak Bakanlığı’nın duyurma konusunda anket açılmasını eleştiren Altan, “Birincisi, Adalet Bakanı’nı ilişkin nitelik nedir? Neden bu büyüklüğünde ivedilikle benzeri karara varılmasını istemektedir? Hak Bakanlığı’nın bu kadar sabırsız ve bu büyüklüğünde tarafgir kendisine engelleme ettiği davalarda adaletin ve hukukun güvencesi ne olacaktır?” dedi.

“HUKUKUN OLMADIĞI AYRIMSIZ ÜLKEDE ACI YAŞANIR”

Gazetelerde yayımlanan istihbarat üstüne Hak Bakanlığı’nın harekete geçtiğini belirten Altan, “Bu yazıların benimle alakası yoktur. Gazete yazılarını özlük iddialarına dayanak noktası yapıyor. Antrparantez abece diye söz ettiklerinin bir kısmı, iktidar yanlısı gazeteler tarafından çarpıtılmış haberlerdir” diye niteleyerek konuştu.

Ahmet Altan, “Türkiye ağırlık günlerden geçiyor. Sonuç 5 ayda 400 insanımız öldü. Hukuk aheste darbeler yiyor. Hukukun olmadığı tıpkı ülkede şiddetli yaşanır. Siyasal iktidarın yargıya müdahale etmemesi gerektiğini söylüyorum” dedi.

“TAŞLAMA DEĞİL, BU TIPKISI ÖNGÖRÜ”

Ahmet Altan, bakanlığın duyurma dilekçesinde, “Altan’ın hipnotize olmuş gibi izlence boyunca ‘Türkiye Erdoğan’ı başbuğ yapmayacak’ cümlesini tekrarlaması takıntısını de gözler önüne serdi” şeklindeki bire bir gazetede çıkan habere meydan verdiğini belirterek, “Anladığım kadarıyla, Türe Bakanlığı ‘Türkiye Erdoğan’ı başkan yapmayacak’ lafını taşlama adına görüyor. Bu ayrımsız taşlama değil, bu tıpkı öngörü. Benim bu öngörüyü dile getirme hakkım, bu ülkenin anayasası, yasaları, teamülleri, içtihatları tarafından güvence altına alınmıştır. Kimseye taşlama evet da zılgıt kastıyla hareket etmiş değilim. Doğrusu tıpkısı gazeteci namına müştekiyi şüphesiz zılgıt edebilirim? Benim sunu fazla yapabileceğim, tenkit ve öngörüde bulunmaktır. Cürüm işlemedim” dedi.

“ELEŞTİRİDE BULUNDUM”

Altan ayrıca, ayrımsız genel ağ sitesinde “Saraylarda oturabilmek amacıyla gencecik çocukları öldürtüyorlar” başlığıyla yayımlanan röportajı zımnında “Reisicumhur’na hakaret” suçundan dahi anlatım verdi.

Altan, ifadesinde, eleştiride bulunduğunu, konuşmanın ortamında bir hakaret sözcüğü bulunmadığını ve suç kastı olmadığını söyledi.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTI

İfadesinin ardından adliye uğrunda açıklama fail Ahmet Altan, “Türe Bakanı ivedilikle tıpkı karşılık istiyor. Bu konunun öncelikle illet Adalet Bakanı’nı ilgilendirdiğini, neden bu kadar acele ettiğini, ivedilikle karşılık irade ettiğini anlamadım. Kendisi seçme tıpkı vekil değil, atanmış benzeri bakandır. Kendisini şok telaşlı gördüm” diyerek konuştu.

Altan, şunları söyledi:

“Dosyamda zaman havuz medyası kendisine rapor edilen Sabah Gazetesi’nin haberi var. Düşünün kim, düşünerek yüz yüze olduğumuz gazetelerin bize taşlama ederek yayınlanan haberleri, Doğruluk Bakanlığı marifetiyle makbul sav olarak görülüyor. Doğrusu asıl şikayetimiz zaman budur. Bu ülkede hukukun kalmadığı, hukukun şahsen hukukçular vasıtasıyla bulunmayan edildiği, Türe Bakanlığı’nın kuvvet yanlısı benzeri gazetenin hakaretlerini namına istinatgâh alarak çap bire bir yazara soruşturma küşat hakkı hukuken yoktur. Dünyanın tek durumunda bu kadar boş boş, bu kadar saçma ve bu kadar hukuka çap bire bir davranış olmaz.”

“ELEŞTİRİLERİMİZ BÖYLE DAVRANDIĞI SÜRECE DEVAM EDECEK”

“Reisicumhur ile ilişik eleştirilerimiz var. Hakeza davrandığı sürece olacak. Ve bunu da dile getireceğiz” diyen Altan, “Bunu çalmak üzere tehditkar soruşturmalar, mahpushane tehditleri, duruşma tehditleri bugüne büyüklüğünde bu ülkede geçmedi. çıktı üstelik geçmeyecek” diye niteleyerek konuştu.

“SADECE 5 AYDA 400 İNSANIN ÖLDÜĞÜ AYNI ÜLKEDE… “

“Reisicumhur ‘Ben diğerlerine benzemiyorum’ diyorsa, Anayasayı bu kadar kilitsiz küreksiz çiğniyorsa, siyasetin içine bu büyüklüğünde giriyorsa, banko bir eleştiriyle karşılaşacaktır” diyen Ahmet Altan, “Yemeden Içmeden 5 ayda 400 insanın öldüğü tıpkı ülkede, bu çocukların hayatının kurtulması, diğerlerinin ölmemesi amacıyla sesimizi fehmetmek hem hakkımız hem görevimiz” şeklinde konuştu.

1 Teşrinisani seçimleri sonrası ülkenin gidişatıyla ilişkin düşüncesi sorulan Altan, “Tedricen elan kötüye gideceğini düşünüyorum. Doğrusu bunun işareti var. Seçimi kazandıkları aktarılma Bekçi Dergisi’nin yöneticilerini ‘silahlı isyan’dan tutukladılar. Bunun hukuken mümkün olmaması gerekir. Bir müddeiumumi, bire bir hakimle koskoca holdinge umum koyuyorlar, insanların paralarına umum koyuyorlar. Bütün gazetecileri içeriye atıyorlar evet dahi sorguya çekiyorlar. Bunun hukukla bire bir alakası bulunmayan” diyerek konuştu.

Ahmet Altan, açıklamasının arkası sıra bazı hayranlarına pusula imzalayıp fotoğraf çektirdikten bilahare adliyeden ayrıldı.

Bir Cevap Yazın