Ahmet Altan’dan konuşulacak açıklamalar!

CİHAN’birlikte meydan alan habere bakarak gazeteciliği yüzdelik 99 ’u şenaat yüzdelik biri ise harbilik yerine niteleyen Altan, medyanın herhangi bir devir hırsızlığa kuma olduğunu savundu.

Mutlak Gazetecilik Platformu (Düzlem 24) Dünya Matbuat Özgürlüğü Haset kapsamında ‘Mehmet Ulvi Birand Konuşmaları ’ başlattı. İsveç Başkonsolosluğu ’nda planlı programa Birand ailesi ve gazeteci edipler katıldı.

Birand ’ın eşi Cemre Birand, merhum eşinin mesleğinin bağımsızlığı için haddinden fazla çalıştığını söyledi. Rastgele ant tıpkısı aşama önde olduğunu ifade eden Cemre Birand, “Bıçkın olduğunu bilmeden cesurdu. Onun adının bu platforma verilmesinden çalım duydum.” dedi.

‘Gazeteciler hangi işe avantaj ’ başlığı altında istişare yapan Ahmet Altan, Birand ’ın Türkiye ’nin bildirme sevilebilen gazetecisi olduğunu kaydetti. Altan, “Ama benim açımdan yalnız gazetecilik açısından değil toplumun tarihî gelişimi açısından de yetişkin rol oynamıştır. Birand, Türkiye ’nin kapılarını kül politikacılardan evvel dünyaya açan insan oldu. Olmasaydı Türkiye ’nin dünyayla bütünleşmesi çokça daha zor olacaktı. Türk toplumuyla dünyayı yüz yüze getirdi.” ifadelerini kullandı.

Gazeteciliği tanımlayan Altan, “Gazetecilik yüzdelik 99 ’u namertlik ve kansızlık, yüzde biri ise namus ve atılganlık olan tıpkısı meslektir. O yüzdelik angajman kısmıyla dünyayı da hayatı de değiştirmekte nazik lüks oynar. O yüzde aynı olmasaydı acun bugün olduğu yerden çokça henüz geride olurdu.” şeklinde konuştu. Gazeteciliğin sebep habaset olduğuna dünyadan ve kişi anılarından örnekler vererek anlatan Altan, Amerika, Almanya ve Fransa ’dahi yargısız uygulama edilen bazı kişilerin infazına toplumu ikna edeninin gazeteler olduğunu belirtti. Altan, bunun alçaklık olduğunu kaydetti. Almanya ’birlikte yaptığı bir konuşmanın benzeri gazetede 9 sütuna ‘Fransız Ahmet ’ şeklinde manşet olduğunu aktaran Altan, “Üçüncü dünya savaşı çıksa fen daha şişman verilemez.” dedi. Haberde Almanya ’daki konuşmasında Türkleri aşağıladığı, bayram ettiğinin yazıldığını söyleyen Altan, “Telefon ettim gazetedeki arkadaşıma bunlar dalavere dedim. Aldırmadılar. Nazik televizyonlara çıkamıyorlardı. Küçük olanlara çıktım o gazetenin bunaltıcı olduğunu dolma yazdığını anlattım. Bunun konusunda o ceride tanıklar çıkardı, genel kitap yönetmeni birlikte ‘bunlar filhakika böyle evvel konuşurlar sonraları inkar ederler ’ diyerek yazdı. Sonradan biri beni aradı. Almanya ’daki konuşmamı kaydetmiş. Bandın kopyasını gazeteye gönderdim. Kırıcı bir şekilde yayınlarıma devam ettim. Sonradan ‘dur kusur dileyeceğiz ’ dediler. O kayıtlar olmasaydı bir çokça Türk ’nam aklında ego Türkleri yersiz benzeri biçimde aşağılayan koca namına kalacaktım. Bu ahlaksızca tıpkı çarpıtmaydı.” diye konuştu.

Eksantrik tıpkı gazetede ‘Oynamak ’ isimli romanının çalıntı olduğunun yazıldığını tamlayan Altan, “Ertesi dönem yalanlamam çıktı fakat başlıkta ben haberi doğruluyordum. Biraz dönem sonradan genel iz yönetmenine rastladım. Bozukluk çarpıttınız dedim. O büyüklüğünde gazetecilik yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Gazeteciliğin 3 balaban düşmanı olduğunu anlatan Altan, bunların fehamet, gazete patronları ve ceride okurları olduğunu kaydetti. Altan, “Heybet, zaman Türkiye ’birlikte yaşadığımız kadar 2 öz lüzum. Ayrımsız benim sırlarımı yansıtma, 2 benim propagandamı yap. ’ Bizim iletişim araçları devletten çarçabuk birden tek ayrılmadı. Ama bugünkü kadar medyanın oran haline geldiğini hiç görmedim.” dedi.

Benzeri gazetecinin ‘devletin çıkarı ’ diyemeyeceğini savunan Altan, “Bunu diyen gazeteciye şunu sorarım sana hangi devletin çıkarından. Bu senin işin değil. Toplumda gelişim bölümü vardır. Fehamet çıkarını müzaheret etmek devlette çalışanların görevi, bunu saklarlar. Gazeteciler üstelik bunu ortaya çıkartır. Çünkü devletin çıkarına, neyin iyi kötü olduğuna kim değişmeyen veriyor. Devleti yönetmen adamın bunu herkesten henüz iyi bildiğine ki tehlikesiz, neden sakıncasız? Devleti yönetenler her şeyi henüz ongun biliyordu de Türkiye neden bu halde?” diye niteleyerek konuştu.

Gazetecinin çıkara bakamayacağını vurgulayan Altan, “Gazeteciliğin kendinden çıkarı herkesin çıkarıdır. O menfaat de doğruyu yazmaktır. Bu hep toplumun lehinedir. O anda toplumun devletin aleyhine gözükebilir.” diye niteleyerek konuştu.

Gazete patronlarının hem devletle hem üstelik zar verenlerle bereketli mutabık olmak isteyeceğini anlatan Altan, gazeteler üzere yer balaban belanın ise okuyucular olduğunu söyledi. Okuyucunun hoşuna gitmeyen benzeri bilgelik görünce kaynak olup olmadığıyla ilgilenmediğini, kızdığını ifade eden Altan, dünyadaki gazetelerin izzet propagandasının, kerem denetimindeki terbiye sisteminin, resmi tarihin yarattığı meşrut bir okuyucuyla yüz yüze olduğunu kaydetti.

Türkiye ’nin tarihinin bildirme şüpheli günlerinden birinden geçtiğine meni eden Altan, “Haddinden Fazla nahoş günlerini gördüm bu ülkenin ama bu büyüklüğünde rezilane, yalaka, sönük görüntüye de aldırmayan aynı dönemi on paralık hatırlamıyorum.” dedi. Cumhuriyeti kurmuş olan elitlerin her nev alçaklığı yaptığını ama görüntüyü korumaya çalıştıklarını tamlayan Altan, “Yarayışlı çalmıyoruz diyorlardı. ‘Çalıyorsun ’ deyince asıyorlardı.” ifadelerini kullandı. Demincek ise ‘çalıyoruz ulan ne var. Allah Tanrı neden abartıyorsunuz? Çalıyoruz haram mı, münasebet çalmayalım? Biz yönetiyoruz biz çalıyoruz siz yönetirseniz siz çalarsınız. ’ anlayışı olduğunu savunan Altan, “Iletişim Araçları bunun parçası, medya de çalıyor. 28 Küçük Ay ’ta üstelik çalmıştı. Seçkin devir medya hırsızlıkta ortaktır. Bugün da eş, bu arada çalıyorlar. Bugünkü iktidarın yer akilane tarafı iyi bir mafya düzeni kurmuş. Parayı çalıyor ama ongun dağıtıyor. Ferah mafya mebzul dağıtır. Dağıtmayan mafyayı yok ederler filhakika. Askerler elden cezalandırmayı biliyordu. Bunlar ödüllendiriyor birlikte gazetecileri haddinden fazla varlıklı ediyorlar.” şeklinde konuştu.

“Gazeteciliğin yüzdelik 99 ’u unutulur yüzde biri hatırlanır” diyen Altan, o nedenle kök gazetecinin devletle, patronla, okuyucuyla çatışmayı hücre düz gönül olduğunu kaydetti. Yüzdelik 99 ’unun gerçekleri sakladığı benzeri mesleğin yüzdelik biri olmanın kaka odada çakılan kibrite benzediğini vurgulayan Altan, “Bütün sizi görür. Karanlıkta yanan makas aydınlıkta yanan projektörden daha parlaktır. O yüzde tıpkısı çok önemlidir.” dedi.

Bir Cevap Yazın