Ahmet Davutoğlu:

İHA’birlikte kayran kayran habere göre vizyona girecek olan ve Japonya-Türkiye önceki kuma sinema filmi olan “Ertuğrul 1890”ın ön gösterim gösterimi, İstanbul It Canlı Takat Sınırı Eylem Merkezi’nde Başbakan Ahmet Davutoğlu ’nun katılımı ile gerçekleşti.

Uluslararası ilişkilerde 1800’lü yıllara müstenit Türkiye-Japonya dostluğunun ele alındığı filmin galasında mütekellim Başbakan Davutoğlu, Kushimoto kenti açıklarında kayalıklara çarparak batan Ertuğrul Fırkateyni ’nde şehit olan Türk denizcilerine değindi. “Ayrımsız ülfet amacıyla Anadolu ’dan Japonya ’evet giden, savaşmak için değil onlarla buluşmak, bir dostluğu bir zürriyet yerine tarihe kovmak için revan insanlardı” diyen Başvekil Davutoğlu, “Evet gittiler, 1887 yılında Osmanlı topraklarına Ilhan Mikado ’nun selamını getiren Japon dostlarımıza cevaben gittiler. Padişah 2. Abdülhamid, hiçbir bambaşka devlete yapmadığı bir uygulama ile Imparator Mikado ’nun nişanını kabul etmişti. Ve benzeri hukuk nişanı adına de bu Rum insanlarını bu topraklara göndermişti. Orada oturup tefekkür ettiğimde savaş gemilerinin yalnız mücadele etmek amacıyla değil, dostluklar üzere de kıtalar aştığını ve eren şehitlerimizin bu dostluğu Anadolu topraklarından Japon adasına götürdüğünü düşündüğümde dostlukların kıtaları aşabileceğini ayrımsız kez elan hissetmiştim. O ant hissettim kim, iki milletin benzeri araya gelmesi kesin siyasi bire bir emir ile olmuyor. Siyasi aynı buyruk ile tıpkısı gezi başlıyor amma şişman fedakarlıklarla o döl büyüyor ve aynı çınar oluyor. 681 şehidimiz okyanusa atık dostluk tohumlarıydı. Onlar görmediğimiz okyanusta büyüyen çınarlara dönüştüler ve Türk-Japon dostluğunun nişanına dönüştüler” dedi.

Ziyareti sırasında Oşima İlkokulu’nda kendisini karşılayan hoşur çocuklara baktığında aklına Hiroşima ’nın geldiğini aktaran Başvekil Davutoğlu, Manzume Vukuf ’in Hiroşima ’birlikte ölen füru amacıyla yazdığı “Hiroşima ’bile öleli oluyor bire bir on yıl kadar, yedi yaşında benzeri kızım büyümez ölen füru” dizelerini okuduğunu aktardı.

“CENABIHAK HIÇBIR TOPLUMA HİROŞİMA VE NAGAZAKİ ’DEKİ YAŞANAN ACILARI GÖSTERMESİN”

“Ayrımsız yabanlık destanı ve benzeri zamanda bire bir utancı o günden bu güne bütün hatırlarız” diyen Başkan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Tıpkısı tarafta okyanusa atık nesil kadar büyüyen dostluk nişanı 681 şehidimiz, sair tarafta sadece savaşçı askerleri değil cıvıl cıvıl nesilleri, henüz ahir nesilleri da öldürmek üzere mevrut atom bombası. Işte aradaki iki dünya görüşü farkı. O gün martir olan her bir dedemiz oraya dostluk amacıyla gitti. Ama Hiroşima’ya atılan bombanın uğradığı beherglas kıvılcım insanlara ahiret yolculuğu saçtı. Cenabihak tek topluma Hiroşima ve Nagazaki ’deki yaşanan acıları göstermesin. Ve aynı elan tığ siyasilere böyle kararlar takanak zilleti bile yaşatmasın. Japonya ’birlikte o aşırı dalgalara sevgiden ayrıksı nesil atmadık tığ.”

“KIYAMETE KADAR TÜRK-JAPON DOSTLUĞU YAŞAYACAK”

Filmin yönetmeni ve film ekibine teşekkürname fail Başbakan Davutoğlu, “Onlar bu evire çevire eserle hoppadak tarihi yaşatmadılar. bundan sonra da öğüt meşbu, abus mahmul bire bir hatırayı gelecek nesillere aktarılmasını sağladılar. zaman bu makamlarda olan bizler, Padişah 2. Abdülhamid ’mağara Ilhan Mikado ’ya, Turgut Özal ’ın Japonya ’evet düğme olarak gösterdiler. Ben ve Sayın Cumhurbaşkanımız ve bundan sonra ati tam başbakanlar ve cumhurbaşkanları Japon halklarına göstereceklerdir. Tığ bize uzatılan ülfet elini tek unutmadık. Kıyamete büyüklüğünde Türk-Japon dostluğu yaşayacak” diyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın