Ahmet Davutoğlu:

Milliyet’te düz alan habere göre Davutoğlu’ndan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na da tepki geldi.

Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Evvel umum uyarılarımıza karşın dikkate almayan tayyare hava kuvvetlerimiz vasıtasıyla düşürülmüştür. İhlali sürdüren uçak F16 uçaklarımız vasıtasıyla vuruldu.

ANGAJMAN KURALLARIMIZ RUSYA’YA IZAH EDİLMİŞTİ

Angajman kurallarımız Rus makamlarına bütün açıklığıyla bir nice kez açiklama edilmişti. Tayyare Türk çekicilik sahası ihlali sırasında düşürüldü. İhlal edilen çekicilik sahası, aynı zamanda NATO çekicilik sahasıdır. Rusya’ya olayın ayrıntıları üzerine vukuf verdik.  Bu gerilimi artırmamak için hep yanlar dikkat göstermeli. Türkiye’nin çekicilik sahasına topluluk çıkması en bağımlı hakkıdır.

Milliyeti tespit edilemeyen tayyare gözdağı olarak algılandı ve vuruldu.

BM daimi üyeliklerine Dışişlerimiz vasıtasıyla bilgilendirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ben dünya liderleriyle görüştük. NATO umumi sekreterine gerekli bilgiler aktarıldı.  İngiltere, İspanya, Almanya başbakanlarıyla görüştüm.

RUSYA İLE GERGINLIK SÜRMEK ÜZERE BIR NİYETİMİZ BULUNMAYAN

Bu olayda Rusya Federasyonu ile ipleri almak,  yüklülük aylamak kabilinden bire bir niyetimiz yoktur, olamaz bile. Rusya bizim dostumuzdur,  komşumuzdur. Şişman devletler arasındaki ilişkiler, bildirişim kazalarına feda  edilemez. Rusya Federasyonu bizim çok yüce benzeri ortağımızdır ve son 13 yılda üstelik  ilişkilere bildirme nazik hassasiyeti gösterdiğimiz ülkelerin başında gelmektedir.

KENDİ ÇEKICILIK SAHAMIZI DESTEK OLMAK ARZ NATÜREL HAKKIMIZ

Güvenliğimiz birlikte korku esasına dayalıdır. Bu ülkenin güvenliği üzere hangi gerekiyorsa yapılacaktır. Öz albeni sahamızı arkalamak bildirme natürel hakkımız. Komşumuz Suriye’ye hazar ve balans gelsin istiyoruz. Bilcümle dünyaya çağrıda bulunuyorum: Suriye’dahi yaşananlara dur diyelim.

KILIÇDAROĞLU’NA TEPKI GELDİ

Bu kritik günde bile hükümetimizle birlikte durmak hesabına Ortadoğu politikasını söylenmek hiçbir aykırılık partisine yakışmıyor. Buradan tavsiyem ihtilaf liderlerine; evet bu ülkenin gelgel sahasını, kara sınırlarını yüklenmek üstüne ilkeli tipki şekilci ile hep gelişigüzel beraber olalım ya de lütfen röfle etmeyin; gidin kendi kurultay oyunlarınızla uğraşın…

ORADA BIRICIK BENZERI DAEŞ NAMEVCUT

Bayırbucak bölgesine haddinden fazla ciddi yerine bire bir hamle var. Suriye rejiminin lacerem vahşiyane davrandığı ortadadır. Bayır Nahiye bölgesinde yegâne tipki DAEŞ unsuru  yoktur, bir tane ayrimsiz terör unsuru yoktur. Kimse Belen Bucak bölgesine yapılan  saldırıları DAEŞ ile meşru gösteremez. DAEŞ’e saldırıyoruz diye Bayır Bucak’ın  günahsız insanlarına saldırılmasına birlikte göz yummayız.”

Bir Cevap Yazın