Ahmet Davutoğlu’ndan azrail izahat

Hürriyet’te vadi düz habere bakarak Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cizre ve Silopi’de asayiş ortamının eksiksiz anlamıyla yapılış edileceğini belirterek, “Yöntem boşaltmak isteyene politika kapısı peyda. Rey izah etmek isteyene düşünce kapısı açıkça. Sunu muhalif fikri sakınmak isteyene hodri düz, savunsunlar. Ama galiba ilçelerimizde neymiş Irak ve Suriye’birlikte olduğu kadar manzaralar yaşatabileceklerini düşünenler, o ateşi Türkiye’ye yaymak isteyenler bilsinler kim bütün düzenlilik birimlerimize hükümetimizce sunulan mir açıktır, bu keder çemberinin ortamında Cizre’yi birlikte Silopi’yi da hep ilçelerimizi, vatan toprağının her bir karışını, eksiksiz benzeri dirlik ve muvazene, hürriyet alanı haline getireceğiz” dedi.

Davutoğlu, Bulgaristan’a hareketi öncesinde, Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği matbuat toplantısında, açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.     

“Aralarında Türkiye’nin birlikte bulunduğu 34 Islamiyet ülkesinin aynı koalisyon oluşturduğu yönünde izah var. Bununla ilişkin düşüncelerinizi alabilir miyiz” sorusuna, Davutoğlu, “Suudi Arabistan ile bizim ikili ilişkilerimiz seçme ant olduğu gibi gayet ferah, mümasil iş birliği seyri süresince. Suudi Arabistan’dan böyle bir derinti, geniş kapsamlı birliktelik üzere aynı nida geldiğinde ‘buna müspet baktığımızı’ rapor ettik. Teröre karşı Islamlık ülkelerinin birlikte aynı ses vermeleri, terörle İslamı özdeşleştirme çabası zarfında olanlara verilecek arz dolgunca cevaptır” yanıtını verdi.

Nerede, kimler aracılığıyla olursa olsun, terörle savaş bağlamında ayrımsız toplantı tertip edilirse, buna, Türkiye’nin elinden mevrut katkıyı vermeye amade olduğunu tamlayan Davutoğlu, Müslümanlık ülkeleri beyninde yürütülen bu çabanın, akıllıcasına yönde atılmış tıpkı kadem olduğunu söyledi.     

Cizre ve Silopi’deki sokağa balkon yasağı        

Cizre ve Silopi’da sokağa ayazlık yasağı car edildi. Eskimemiş benzeri ameliyat hazırlığı mı var? Öğretmenler bölgeden ayrılıyor, öğrencilerin durumu ne olacak” sorusu konusunda Davutoğlu, ateş çemberi süresince olan Türkiye’da terörle mücadelenin çokça cepheli adına yürütülmesi gerektiğini vurguladı.              

Suruç ve Ceylanpınar saldırıları sonrasında PKK’ya, DAEŞ’e ve DHKP-C’ye yönelik başlatılan yıldırı, geçim ve el erki operasyonunun, bazılarının kanıt ettiğinin tersine 1 Kasım seçimleriyle müntesip olmadığını tabir eden Davutoğlu, operasyonların, kararlılıkla Türkiye’dahi terör tümüyle namevcut edilene, minimize olana kadar devam edeceğini bildirdi.              

Davutoğlu, bu bağlamda ilk Yıldız Irak’taki kamplara çevrik şümullü hava harekatları yapıldığını, çokça koskocaman, bereketli neticeler alındığını tabir ederek, elan sonradan şehre komşu bölgelerde, mezarlık görüntüsü altında yapılan binalarda haraç çokluk, mıntıka halkına acımasızlık ika şeklinde düzenlenen faaliyetlere serencam isnat etmek üzere, hep yapılanmaların yegâne biricik arıtma edildiğini anlattı.             

“İlçeler liyakatli operasyonla temizlendi”              

Rustik alanda, bildirme print olarak görülen Oramar, İkiyaka tepesi, Beytülşebap, Ağrı, Tendürek ve Amanoslar’dahi, terörün burada barınacağını düşündüğü temas yerde, rustik alanda kapsamlı operasyonlar yapılarak, dağların teröristlerden temizlendiğini kaydeden Davutoğlu, çalışmaları nedeniyle silahlı kuvvetlere ve itimat birimlerine teşekkürname etti.              

Başbakan Davutoğlu, Dağlıca saldırısı olduğunda, 16 kahraman asker martir edildiğinde bölgeye giderek, “Bu dağlar yegâne tek temizlenecek” dediğini anımsatarak, “Bugün itibariyle söylüyorum; Dağlıca ve civarında, Irak-Türkiye sınırında ulaşılamaz, kış şartlarında arama edilemez zannedilen o sert dağların hepsinde, arama sağlandı. Bir Tane bir tane mağaralar ve bütün o bölge temizlendi” dedi.              

Terör örgütünün, ara sıra ilçelerde yoğunlaşarak halkı usandırmak, ahali ile devleti karşı karşıya yayımlamak amacıyla çabalama içine girdiğini, barikatlar kurduğunu, trap kazdığını, mayınlar döşediğini, terbiye üzere kurulan okulları yıldırı karargahına dönüştürerek çatışmalar çıkardığını, tarihi camileri, mekanları nakız ettiğini dile getiren Davutoğlu, örgütün, Sur’da, Lice’bile, Silvan’ın dahi bulunduğu bölgelerde bazen cerrahi müdahale içine girdiğini kaydetti..              

Davutoğlu, terör örgütünün, hele Cizre, Silopi, Nusaybin, Dargeçit, Yüksekova hattında, tedhiş ve halkı devletle karşı karşıya getirecek faaliyetlerde bulunduğuna dikkati çekerek, bu konuda birlikte azimli bir şekilperest takındıklarını, ilçelerin serencam evre kalburüstü operasyonla temizlendiğini söyledi.               –

“Operasyonlar terör örgütüne çevrik”              

Alelhusus Cizre, Silopi ve Sur’dahi bazen güvenlik çalışmalarının sürdüğünü tamlayan Davutoğlu, geri, Cizre ve Silopi’üstelik sokağa balkon yasağının bu çerçevede car edildiğini bildirdi.              

Davutoğlu, sokağa balkon yasağının, teröristlerin, sivil halkı katletmesine, onlara saldırmasına sebebiyet verecek aynı ortamın doğmaması üzere car edildiğinin altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:              
“İnşallah Cizre ve Silopi’dahi dahi bu güvenlik ortamı cümle anlamıyla bünye edilecek. Politika yapmak isteyene yöntem kapısı belirgin. Düşünce tefhim etmek isteyene düşünüm kapısı yalınlık. Sunma ters fikri muhafaza etmek isteyene hodri vadi, savunsunlar. Nerede hangi ikna etmek istiyorlarsa söylesinler. Ama galiba ilçelerimizde güya Irak ve Suriye’birlikte olduğu gibi manzaralar yaşatabileceklerini düşünenler, o ateşi Türkiye’ye yaymak isteyenler bilsinler ki hep asayiş birimlerimize hükümetimizce sunulan istek açıktır, bu acı çemberinin içinde Cizre’yi de Silopi’yi bile bilcümle ilçelerimizi, vatan toprağının her bir karışını, kamu ayrımsız geçim ve balans, hürriyet alanı haline getireceğiz. O bakımdan Cizre ve Silopi başta kalkışmak amacıyla beş altı ilçemizde yoğunlaşan operasyonlar banko sadece ve sadece yıldırı örgütünün faaliyetlerine dönüktür. Orada aktif halkımıza özellikle seslemek istiyorum; bu terör örgütüne cebin seslerinizi yükseltin ve günce hayata benzeri dakika önce normal şartlarda geçilebilmesi amacıyla da asayiş birimlerimizle iş birliği halinde, birlikte kendi şehrinizi, öz şehrinizin sokaklarını, mahallelerini gelişigüzel koruyun. ”             

“Eğitim Bilimi amacıyla rastgele makule tedbiri alacağız”              

“Okullara gelince, bilcümle bu soruyu HDP’lilere iskandil etmek lazım. O okullar, Cizreli, Silopili bigünah ve gözleri ışıl ışıl ışıldak çocukları doldurmak amacıyla. O okullar çocukların dağa çıkıp dinç yaşta heba olmaları amacıyla değil, TBMM’ye sizler kabilinden gelip, siyaset yapabilmelerini ulaşmak içindir, sizler kabilinden politika değil, gelip politika yapmalarını” diyen Davutoğlu, okullardan yetişen çocukların yıldırı siyaseti yapmayacağını ümit ettiğini söyledi.              

Başvekil Ahmet Davutoğlu, çocukların temas birinin yeryüzü bol şartlarda eğitimine bitmeme etmesi amacıyla temas tip tedbiri alacaklarını vurgulayarak, “Şu kısa dönemde, sokağa ayazlık yasağı üzerinden ilçelerimizde, şehirlerimizde sükunet sağlanınca henüz konsantre benzeri eğitimle o iyice çocuklarımızın seçkin birinin geleceğine erbap çıkacağız. Amma hangi teröre taviz vereceğiz hangi da Türkiye’yi berbat aynı geleceğe sağlamak isteyen aut birtakım güçlerin piyonları olan bu yapılara her cevaz vereceğiz” dedi.              

Davutoğlu, bütün millete, tıpkı tesanüt ve işlek bire bir yurttaşlık bilinciyle, ülkenin değme adına, Cizre ve Silopi’ye cemaat çıkma iradesi gösteren güvenlik birimleriyle Türkiye’nin geleceğini şekillendirme konusunda ruhlu aynı gurur sergileme çağrısında bulundu.  

Bulgaristan ziyareti

Bulgaristan’ın çokça mehabetli arkadaş bir ülke olduğunu bildiren Davutoğlu, “Aramızda tarihi bağlar son rütbe kuvvetli, kültürel bağlar de bugün üstelik son paye takviye edilmiş bire bir şekilde bitmeme ediyor” diye konuştu.              

1 Son Teşrin seçimlerinin arkası sıra tekrar Başbakan adına fariza almasından sonradan, yandaki ülkelere, hele üstelik Bulgaristan’a ziyarete öncelik vereceğini Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’a, Brüksel’da yaptıkları görüşmede da rapor ettiğini dile getiren Davutoğlu, şöyle bitmeme etti:              
“Elan geçmiş dahi 14 Ekim’da Barhana Zirvesi’nde İstanbul’bile görüşmüştük. Türkiye ile Bulgaristan beyninde bir nice ortak gündem maddesi var. Birçok konuda da eş bakış açısı bahis konusu. Zaman yapacağımız görüşmelerde 5 bilyon dolar civarındaki düet tecim ilişkimizi arttırma birlikte, ilişkilerimizin değişik alanlara sirayeti bağlamında başlatmış olduğumuz Efdal Düzeyli İşbirliği Konseyinin toplantısını, önümüzdeki bahar aylarında tekrar Sofya’bile, akıbet toplantı Türkiye’da gerçekleşmişti, Sofya’da yapılması amacıyla birlikte zir çatı çalışmalarını yapmış olacağız.”              

Hükümetler arasında konuşma şeklinde gerçekleşecek olan Faziletkâr Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısına çokça sayıda bakanla katılacağını tamlayan Davutoğlu, Bulgaristan ile siyasi, konuşu, ticari, kültürel, iblağ, enerji bağlamında işbirliğinin geleceğe dönük yerine serbest tıpkısı perspektifle geliştirilmesi çabası içinde olacaklarını bildirdi.              

Davutoğlu, Bulgaristan ziyaretinde ayrıca sınır güvenliği, yasa dış kafile bağlamında iki ülkenin alay malay ne adımları atabilecekleri konusunun görüşüleceğine dikkati çekerek, son AKARSU zirvesinde Borisov ile bire bir araya geldiklerini ve orada alınan kararların uygulanması üzerine Bulgaristan’ın celi ve net destek verdiğini söyledi.              

Balkanlardaki gelişmeleri bile ele alacaklarını belirten Davutoğlu, “Sair bölgelerde söz konusu olan etnik çatışmaların, Balkanlarda 90’lı yıllardakine benzer şekilde yaşanmaması üzere Balkanlarda sürekli, hazar ve istikrar bağlamında, görüşmeler yapmış olacağız” diyerek konuştu.              

Bulgaristan ile Türkiye ortada aynı hukuk köprüsü olan soydaşlarla görüşmeler yapacağını vurgulayan Davutoğlu, oradaki sivil cemiyet örgütlerinin temsilcileriyle akşam ezanı yemeğinde aynı araya geleceğini aktardı.              

Bulgaristan Mir Müftüsünü de musahabe edeceğini dile getiren Davutoğlu, alelumum Bulgaristan ziyaretlerini birkaç güne yaydığını ve oradaki soydaşlarla bire bir araya geldiğini, ancak Türkiye’deki çetin gündem nedeniyle akşam geç saatlerde dahi olsa yurda döneceğini bildirdi.             

Irak ile ilgiler              

Gazetecilerin gündeme ilgili sorularını de yanıtlayan Başvekil Davutoğlu, tıpkı gazetecinin “Tıpkı hafta ortamında MEMLUK Komutan Yardımcısı Joe Biden ile iki posta telefon görüşmeniz oldu. Görüşmenin içeriğine dair teferruat verebilir misiniz?” sorusu üstüne, Biden’ın eskiden bu yana, Başbuğ Yardımcısı olmadan birlikte Irak ile mail ilgisi olan, Irak ile ait gelişmeleri yakından izleme fail ayrımsız isim olduğunu belirtti.              

Biden ile yaptığı görüşmelerde temelde Irak’taki serencam durumu ele aldıklarına değinen Davutoğlu, Türkiye’nin Irak politikasının akıbet mertebe kategorik ve ilkeli olduğunu, Irak’ın arazi bütünlüğünü herkesten daha aşkın savunduklarını söyledi.              

Davutoğlu, şunları rapor etti:              
“Irak’ın toprak bütünlüğüne, Irak’taki ara sıra politik partilerden henüz fazla ihtimal Türkiye savunuyor. Alelhusus üstelik serencam 13 yıldır Irak savaşı sonrasında bunu savuna geldik.Kimse Türkiye’nin ongun niyetinden kararsızlık edemez. Bir şekilde Türkiye’nin terörle mücadelesi tartışma götürmez ilkesel tıpkı durumdur. Sadece DEAŞ’a karşı demincek yürüttüğümüz uğraş değil, henüz evvel Umum Kaide’ye karşı ve PKK’ya cebin ölçülü mücadele hiçbir antlaşma terörün ne etnisiteye ve dine ait olduğuna bakmaksızın bu mücadeleyi yürüttük. Dolayısıyla Başika’üstelik bulunan askeri mevcudiyetimiz, Irak’ın arazi bütünlüğüne zılgıt teşkil etmediği kabilinden terörle mücadelede bile en faal varlıklardan birini kaşkariko haysiyet. Bu konuları Sayın Irak Başbakanı İbadi’ye gönderdiğimiz kitap ve hususi temsilciler üzerinden anlattık. Maatteessüf hala bu konuda tereddüt izhar edenler, doğrudan Irak ile Türkiye arasındaki ilişkileri tağyir yönünde yorumlar, katkılar fail dış unsurlar dahi devrede.”              

Davutoğlu, Türkiye adına ilişkilerin bozulmaması, mebzul yönde seyretmesi amacıyla hem irat dikkat ettiklerini hem de uygulamada de serencam merhale hürmetli ayrımsız formül kullandıklarını vurguladı.        

“Türkiye, hazırlık kabul etmek zorunda kalırsa alır”              

Bu bağlamda Irak ile hesaplı konularda kanalların küşade olacağına dikkati calip Davutoğlu, şunları kaydetti:              
“İbadi ile icabında evvel fırsatta buluşmayı ümit ediyorum. Askerlerin ‘yeninden tanzimi’ kavramını güzeşte hafta yapılan Başvekâlet açıklamasında altını çizerek vurgulamıştık. Şayet alanda dallı güllü bir durum varsa ve her an alandaki zılgıt tanımlaması değişiyorsa orada alınacak tedbirlerin birlikte hararetli olması lazım. Eğiticilere çevrilmiş Başika’birlikte, oradaki unsurları eğiten askerlerimize çevrik kendisine mevrut sakil istihbari bilgilere dair tehdit ve riskler dolayısıyla aynı bati kaydırması gerçekleştirdik. Bu sebeple birlikte oradaki durumu taharri altına kabul etmek durumu oldu. Deminden esbak söz konusu olan, gine askeri gereklilik süresince benzeri baştan tanzim faaliyetidir.

Türkiye teröre alın verdiği uğraş bile azimli tıpkısı şekilde bitmeme edecek ama askeri zaruret söz konusu olduğunda de zaruri düzenlemeleri yapacak. Sayın Biden de büyükelçilikleri ve oradaki kaşkariko üzerinden olayları strateji ediyorlar. Irak’ın yer bütünlüğü konusunda, zaman bu gelişmeleri tahrik fail bazı aktörlerin aksine sunma ilgiyle ülkenin Türkiye olduğunu vurguladık. Keşki aynı ahit Bağdat yönetimi Musul’bile, hassaten Türkiye Irak sınırında birlik olarak hakimiyetini kurar, buradaki PKK ve DEAŞ unsurlarını temizler o ant da Türkiye’nin her askerini risk alarak Irak’a yahut ayrıksı ayrımsız ülkeye göndermesine ihtiyaç kalmaz. O dönme mevrut kadar Türkiye zat millî güvenliği bağlamında tedbirler almak zorunda kalırsa alır. Bundan dahi kimsenin gocunmaması, zıt tıpkısı meal çıkarmaması geçişsiz. Bu çerçevede KUL, Irak ve Irak Kürt Lehçe Yönetimi ile andıran benzeri koordinasyonumuz var. Bu eş güdüm çerçevesinde toplantılar olanaklı, eş çalışmalar yapılabilir.

Şu dakika için Türkiye’nin pozisyonu çokça belirtik ve kemiksiz aynı şekilde taraflara izah edilmiş durumdadır.”

Bir Cevap Yazın