Ahmet Davutoğlu’ndan çarpıcı çıkış belgesi!..

Habertürk’te vadi düzlük habere göre Başvekil Ahmet Davutoğlu, yeni esas çalışmaları üstüne, CHP ve MHP ile yapacakları görüşmelerin içerikleri karşı vukuf verirken, HDP ile yapılması planlanan görüşmenin iptaline ilişkin olarak sert tıpkı yanıt verdi. Davutoğlu, “Anayasayı herkesle tartışırım ama Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü tartışmam. Rastgele şeyi konuşurum amma, Mehmetçiğin kanını kimseyle tartışmam. Bu kuvve meselesi. Biz film çevirmiyoruz. Türkiye dağ çemberi ortasında. Çay içecekmişiz, kimle içecekseniz amacıyla. Onlar geriden geriye çaydan bahsedecek, ben o masaya oturacağım öyle mi? Gece ürettiği kâh esprilerle bizimle istihza edeceğini düşünenler ağırbaşlılık testinden geçecekler. Siyasa letafet, içtenlik meselesidir. Bunları dinledikten sonradan onların kapısa gideceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Ben 12 Eylül Anayasası ile yaşamaktan mezellet duyuyorum. Amma bu anayasal akort ortamında HDP aynı siyasal parti midir? Anca ise siyasal parti kabilinden davranacak. Şayet bire bir yıldırı örgütü piyonu ise ona bakarak alım satım görür” dedi.

Başvekil Davutoğlu, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a yapacağı ülfet öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı yaptı.

Başvekil Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Bu başbakan kendisine evvel ziyaretimiz olacak. Sınırları yandaki olmamakla alay malay bitişik mutluluk muamelesi yaptığımız tıpkı ülke. Türkiye Sırbistan ilişkilerinin gelişmesi bölge halkı amacıyla iri önem teşekkül ediyor. Bu ilişkilerin tarihi ve kültürel ayrımsız eğin planı var. Ekonomik bir düz yoğun potansiyelimiz var. Zaman akşam ezanı iş forumunu gerçekleştireceğiz. Türkiye ile Sırbistan arasında soylu erki ilişkilerin nazik potansiyeli bulunuyor. Gine keyif alanında birlikte gâh görüşmeler gerçekleştireceğiz.

Intihabat sonrası Balkanlar’daki gelişmeleri bile takip ediyoruz. Sonuç dönemde Balkanlar’de barış ve istikrarın temini ve ülke ilişkilerini geliştirebilmek amacıyla Türkiye elinden geleni yapacaktır.”

ISTIFHAM-CEVAP

Cumhurbaşkanı ile ülfet: “Yurt dışı seyahatleri öncesi ayrımsız musahabe gerçekleştirdik. Bir Nice konuyu ele aldık; terörle uğraş ilkin oluşmak için, Irak ve Suriye’deki gelişmeler. 2015’in son görüşmesini gerçekleştirmiş olduk. Temas devir bakir gelişmeler oluyor ve bunları konuşma ettik.”

“ÖNYARGISIZ İSTİŞARELERDE BULUNACAĞIZ”

Yıpranmamış Temel: “Cumartesi günü geçtiğimiz dönemde bakir anayasa çalışmalarına katılmış tamlık arkadaşlarımı nida ettim. Ince ayrımsız gecede bilcümle müktesebatı, yaşadıklarımızı dinledim. Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli’ye giderken önyargımız bulunmayan. Zihnimde kâh yöntemler var. Zamanında istediğimiz neticeyi alamadık. Demin bu tecrübelerden istifade ederek, formül etrafında önyargısız istişarede bulunacağız. Mazruf bakımından yetişkin olan anayasanın ruhudur. Özgürlükçü, eş odaklı benzeri temel çerçevesini kendileriyle paylaşacağım. Yer akla yatkın hükümet yönetminin de ne olduğunu üstelik paylaşacağım. Bizim henüz önceki sunduğumuz anayasa taslağımız var. Onu üstelik yeniden gözden geçirdim. Zihnimde haddinden fazla çıplak ve açık bir tablo var. Bunu konuşuruz. Hep alay malay özgürlükçü bir kanunuesasi yapmamız geçişsiz. Bize bakarak bildirme makul tarz reislik sistemidir. Öyle bir kanunuesasi, öyle tıpkısı hükümet modeli koyalım kim torunlarımız de bayındır etsinler. Benim rey ve hedefim bu görüşmelerde ağız ağıza özgürlükçü, murahhas, çağdaş, güçler ayrılığına dair bir kanunuesasi. Önyargıları zihnimizden silerek masaya oturmalıyız.

“HDP BIR SIYASAL PARTI MİDİR?”

380 milletvekilimiz olsaydı ben bu yöntemi denerdim. Ben intihap sonrasında tek ayrım yapmadan herkesle görüşeceğimizi söyledim. Termin talebinden bilahare tıpkısı tutumu sürdürmeleri, hakaretamiz bire bir şekilde kendilerini konuşma edecek kişilere saygısız aynı şekilde davranmaları sonrası kendilerini muhattap almam kabil değil. Bire Bir kanaatlara eş olmayabiliriz. Bu randevuyu talep eden bu ülkenin başbakanı. kimseye kabalık yaptığım görülmemiştir ama bana karşı yapılan nezaketsizliği görmezden gelemem. Niyetlerindeki samimiyetsizliği ortaya koydular. Benden hesap soracaklarını telmih edecek şekilde davranıyorlar. Hem teröre destek verecekler, hem başbakana şart koşacaklar. DTK kadar yapının açıklamalarını bile gördünüz. Hani Türkiyelileşeceklerdi? 7 Haziran’dahi bu samimiyetsiz beyanlara inanan vatandaşlarım bunlardan hesap sorsun. Bir Nice ziyalı HDP’ye görüş verdi. Onların adisyon sorması lazım. Anayasayı herkesle tartışırım amma Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü tartışmam. Her şeyi konuşurum amma, Mehmetçiğin kanını kimseyle tartışmam. Bu mütalaa meselesi. Biz tıpkısı film senaryosu çeviriyor değiliz. Türkiye zehir çemberinin ortasında, yüzlerce askerimizi, polisimizi şehit vermişiz. Namevcut çay içecekmişiz üstelik, kaçak çaymış dahi… Gitsinler çaylarını kimle içeceklerse içsinler. İsterse Kandil’e gitsin çayını içsin, bu film senaristi. Türkiye elem içinde olacak, etrafımız ateş çemberi olacak, beyefendi uğrun çaydan bahsedecek ben üstelik o masaya oturacağım, öyle mi? Türkiye Şişman Budun Meclisi’hangi mevrut cümle bu milleti mandepsi etmenin ciddiyetini taşıyacak. Gece ürettiği kâh esprilerle bizimle istihza edeceğini düşünenler vakar testinden geçecekler. Politika incelik, huluskârlık meselesidir. Bunları dinledikten sonra onların kapısa gideceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Ben 12 Eylül Anayasası ile yaşamaktan zillet duyuyorum. Amma bu anayasal akort içinde HDP ayrımsız siyasi parti midir? Anca ise siyasal parti kadar davranacak. Şayet aynı yıldırı örgütü piyonu ise ona göre ahzüita görür.

Her seçme sonrasında kavim yıpranmamış ayrımsız ufka yönelirken, bunlar terörü, Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü tartışmaya açıyorlar. Kimler hesabına konuşuyorlarsa gitsin, onlarla masaya otursunlar. Güç ve özden tıpkı fırka olduklarını ispat etsinler. Yoksa o zamana kadar bizimle muhattap olamazlar.”

Bir Cevap Yazın