Ahmet Hakan’a saldırının telefon trafiği!

Hürriyet’ten Fırat Alkaç ve Turan Yılmaz’ın haberine göre Ahmet Melik ’a Teşvikiye ’deki evinin uğrunda yumrukla akın olayında 6 kişiyle gelişigüzel gözaltına alınıp mahkeme eliyle başıboş kalanlardan Soner Zayıf ’ın (28) Kombinasyon Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ’nde verdiği 5 sayfalık ifadesi, talimatların bir çete hiyerarşisi ortamında alındığı izlenimini doğurdu. Emlakçılıkla uğraştığını tamlayan Sıska, hareketli öncesinde elbet talimatla yıpranmamış telefon aldıklarını detaylı benzeri şekilde anlattı:

‘3 HAT, 3 TELEFON ŞIKE ’

“Amaç Adıyaman, olaydan birkaç çevrim evvel üç çıngı kemiksiz merkez, üç parça telefon almamı istedi. Bunları telefon dükkânı olan M.A. ’dan alıp Kocamustafapaşa ’da Fuat isimli şahsa tasdik ettim. Bu telefonlardan birini Nişantaşı semtinde Uğur, Ahmet, Kamuran ve Fuat ile beklemiş olduğum yerde kullandım. Daha bilahare bu hattı ve telefonu Fuat ’a iade ettim. Ahmet Hakan ’ın çarpma edilmesi olayının olduğu sabah Fuat Elmas beni arayarak gelmemi istedi. Ben üstelik parasız olmadığım halde ‘Hastayım ’ deyip hile söyledim.”

BEYYINE ÜZERE SORULAR

Saldırganların bu hatlardan yaptığı görüşmelerin kayıtlarının dökümü, duruşma kararıyla makbuz. Işte polisin o kayıtlara dayanarak Kuru ’a yönelttiği beyyine niteliğindeki sorular:

– Keleş şahıslarla ilgilendiren yaptığınız söz konusu görüşmelerde kullanımınızda olan 0545 … .. .. dar GSM hattınızın Bağcılar ilçesinde kâin CNN Türk stüdyolarının çevresinde çevir sinyali verdiği tayin edilmiştir. CNN Türk stüdyoları çevresinde bulunmanızın sebebi nedir?
– GSM hattınızın Ahmet Melik ’ın ikâmet adresi olan Teşvikiye Mahallesi civarında 28.09.2015 saat 12.46 ’birlikte temel verdiği tayin edilmiştir. Bu adreste bulunmanızın sebebi nedir?

‘Aranırlarken illet sizi aradılar? ’

– Şüphelilerin polis güçleri ifadelerine göre saldırının planlandığı, Yurt Caddesi ’ndeki Emniyet Müdürlüğü ’ne 170 metre uzaktaki  Rüzgâr Cafe ’nin sahibi tekaüt polis Yahya Eksiksizlik Gezer ’in birlikte elektronik izleri sormaca dosyasına girdi. 6 şüphelinin bu işi kombinasyon ettiğine dayalı verdiği ifadeler sorulduğunda “Dalavere söylüyorlar” diyen Gezer ’e polis, atılım haset telefon aramalarını sordu:
Polis: Fuat Mücevher ’ın sizi görüngü haset saat 02.49.15 ’da aradığı tespit edilmiştir. Şüpheliler emniyet birimlerince arandığını bildikleri bir saatte sebep sizinle bağlantı kurdular?
– Rüzgar Kemal: Beni aradığı doğrudur. Kendisi Gaye ’la, Fatih Asayiş Çağ ’evet teslim girmek için gittiğini ancak polislerin kendisini almadığını söyledi. Ego üstelik yeniden anbean teyit olmaları gerektiğini söyledim.

Sedat Peker: ‘Kurgulayanlar mafyavari hava vermişler ’

-Ahmet Hakan ’a saldırıda ismi sabık Sedat Peker, geri sitesinden yaptığı açıklamada “Yara fenomen yaşandığında Ahmet Bey ’i arayarak esbak olsun dileklerimi ilettim… Bu işi kurgulayanlar bence olaya elan mafyavari hava yöneltmek hesabına sanıkların savcılıkta ifadelerini değiştirmelerini istemişler” dedi.

‘Zincir kurulmalı ’

Gazeteci Ahmet Melik ’ı evinde ülfet eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Mukavemetli Feyzioğlu çıkışta şöyle dedi: “Peşine otomobille takılmışlar, sezinleme mamul. Diyor kim ‘100 bin lirayı filancadan aldık ’. Parayı verenin yeri, ismi söyleniyor. Yani bu zincirin etap kademe yukarıya doğru izleme edilmesi lazım… Düzenli suçlarda kanit karartma ihtimali çok henüz aşkın ve delillerin hiçbiri elan toplanmadı.”

‘Kokusu gizlenemez’

– Devlet Partisi (SP) umumi başkanı Mustafa Kamalak, Kağan ’a müteveccih saldırıyla ilgilendiren “Pisliğin üst örtülebilir ama kokusu gizlenemez. O kokuyla bu pislik baştan ortaya çıkar” dedi.

SAVCININ İTİRAZI REDDEDİLDİ

Ahmet Kağan ’a yapılan saldırıyla ilişkin yargıçlık sorgusunun arkası sıra 6 kişinin erkin kalmasına savcılık yoluyla yapılan itiraz 24 saat sonra kayırıcı yargıçlık tarafından reddedildi.

– Ahmet Melik ’ın 30 Eylül gecesi evinin uğrunda saldırıya uğramasının ardından gözaltına alınan 7 can ‘cürüm hizmet etmek üzere örgüt ihdas ’ dahil birçok suçtan tevkif talebi ile Dideban 6 ’ncı Hazar Ceza Hâkimliği ’hangi irsal edildi. Ahmet Şengüler ‘bile bile cerh ’ suçundan tutuklanırken Fuat Mücevher, Soner Sıska, Yahya Eksiksizlik Gezer, Temiz Özbirinci, Misyon Adıyaman ve Kamuran Reşit başıboş kaldı. 6 kişinin başıboş kalmasına Terör ve Teşkilat Suçlar Bürosu Anket Savcılığı ’ndan itiraz geldi. Kararında direnen Hâkimlik itirazın değerlendirilmesi için dosyayı bire bir eğin mahkeme olan 7 ’nci Sulh Ceza Hâkimliği ’ne gönderdi. Dal murafaa savcılığın itirazını reddetti.

AVUKATI: ‘TEŞEKKÜL SUÇU ÇÜNKÜ… ’

– Ahmet Hakan ’a saldırının macerasız tıpkısı bile bile insan cerh olayı olmadığını belirten avukatı Aslı Kulaklı Gilmore, “TCK konu 220 anlamında yanlışlık hizmet etmek amacıyla kurulan tıpkısı örgütle karşı karşıyayız” dedi. Gilmore, teşkilat suçunun unsurlarını şöyle sıraladı:

1) KİŞİLERİN ÖNCEDEN ANLAŞMASI
Şüphelilerden Tasavvur Adıyaman, Fuat Mücevher ’la 23 Ilkgüz ’de çarkıt polis güçleri memuru Yahya Eksiksizlik Gezer tarafından aranmış ve Rüzgâr Cafe ’ye çağırma edilmiştir. Burada atılım talimatı verilmiştir.

2) GELIŞIM BÖLÜMÜ VE HİYERARŞİK YAPI
Yahya Kemal ’mağara bu hiyerarşik yapılanmada egemenlik ve talimat veren  pozisyonda düzlük aldığı anlaşılmaktadır. Tekrar Nezih adlı çarkıt polis güçleri memuru bire bir periyot eylem talimatı vermiştir. Şüphelilerden Soner Kuru ’a eksantrik kişilerin üzerine kayıtlı 3 sayı telefon hattı gerçekleştirme etme ve his yapma görevleri verilmiştir.

3) DAIM VE PLANLI ORTAKLIK
Şüpheliler Ahmet Hakan ’ın darp edilmesi için fikir ve gösteri birliği içerisinde aynı araya gelmiş, haddinden fazla sayıda ülfet ve cazibe toplantıları yapmış ve eyyam süren his çalışmalarında bulunmuşlardır.

Bir Cevap Yazın