Ahmet Kekeç Levent Kırca’ya sert daha çok

“Ben de tıpkı ucundan giriş edeyim şu Uzun Kırca-Görüntü Avşarpolemiğine, eksik kalmasın.” diyen Film Yıldızı yazarı Ahmet Kekeme,  Levent Kırca ’evet “Kusura iaşe ama Görüntü Afşar senden elan münevver!” diye niteleyerek seslendi.

Aha Kekeç ’in köşesinden, Entelektüel gazetesinde köşe yazarlığı de işleyen Uzun Kırca ’ya söyledikleri:

“Kırca ’nın eylemini dosdoğru bulanlar, Avşar ’ın “cehaletine” aksan özne yazılar yazdılar ve “firez”le “konferans” beyninde olması müstelzim ilişkiye ilgi çektiler.
Olabilir…

Böyle boş tartışmalar gelişigüzel dönemde yaşanmıştır, yaşanır.

Kendilerinde bilgi vehmeden seçkinci eşhas, kültürel kendisine ancak gördükleri kişileri eleştirir, aşağılar, başkaca (gelişigüzel hangi aksiyon yapılıyorsa bundan sonra) mesleğe yakıştıramaz.

Derinlerdeki “sınıfsal tepişmenin” bire bir tezahürüdür bu.

Dert edilen şey, zannedildiği ve müstakbel sürüldüğü kadar, kültür, ustalık, liyakat değildir…

Hülya Avşar meselesinde birlikte, görünüşte “ekin” üzerinden yürüyen bir ağız dalaşı var amma “aşağılama hakkını” elinde bulunduran kesimin veca ettiği konu başka…

Hem, ne kültürü? Onca filmde oynamış, onca bağış almış, sahnede yegâne başına saatlerce devinmiş, binlerce monitör programına çıkacak ayrımsız sanatçıya “kültürsüz” diyorlarsa, kendilerinin genişlik azından Weber kıratında olmaları gerekir.

Bakıyoruz ve zayıf gürültüden bambaşka bir husus göremiyoruz.

Diyorum evet, iş başka…

Iş, Imge Afşar ’ın “mahalle”den ırak durması… Mahalleden, yani sol entelijansiyadan… Ve kendilerine “solcu” süsü veren kimi pos bıyıklı adamları ciddiye almaması, kâh sinirsel ablalarla arasına “ironik uzaklık” koyması.

Maslahat bu.

Solcularla düşüp kalkmadığında nadan oluyorsun, “duyarsız” artist sayılıyorsun, jüri başkanlığına yakıştırılamıyorsun… “Değerlendirme makamına” kurulmuş böyle vahşi bir gestalt var ve esasında üzerinde durmaya değmez. Nahif insanlardır. Basit insanlardır bile…

Solcu geçindiklerine bakmayın, darbe dönemlerinde devlete solcu ihbar edenler bile bu klanın müntesibidir… Geçelim.

Levent Kırca ’ya andırmak istiyorum…

İstifasını gerekçelendirirken sıraladığı sözler “bağ” yerine kendisine döndüğü amacıyla, güzeşte bakir bazı ithamlarda bulundu ve Görüntü Avşar ’ın “sıfır ekin aynı kadın” olduğunu söyledi.

Imge Afşar ’ın müdafii değilim.

Liyakatsiz kültür bire bir eş olduğuna inanmıyorum amma evvel, “itham etme hakkını” elinde bulunduran Levent Kırca ’ya bakalım diyorum.

Bakıyorum… Söylemesi ayıptır, Vazıh gazetesinde yayınladığı bilcümle yazıları okuyorum. Dostlarıyla ilişik beyanlarıyla karşılaştığımda bile üzülüyorum.

Zira, şaibe, haddinden fazla eksiklik şeyler yazıyor Uzun Kırca.

Belden süfli vuruyor… Benzeri sanatçıya yakışmayacak çirkinlikler yapıyor… Iftira atıyor…

Kendisi kadar düşünmeyenleri bile, “cumhuriyet altını düşmanı, yurt haini, eşkıya, utanmaz, avantacı” zar ediyor.

Olur, hars var mı yazdıklarında?

Görüntü Avşar, tavrı ve söylemiyle henüz nezih, daha rastgele, elan mutekit bire bir yerde duruyor. Ve söylediklerinde artık firez var.

Buradan yapın kıyaslamanızı…

Ahmet KEKEME

Bir Cevap Yazın