Ahmet Özal’dan can alıcı kanıt!

8. Reisicumhur Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal, babasına yönelik 1988’de düzenlenen liyakatsiz suikastın arkasındaki isimlerin çok gücük sürede tayin edildiğini açıkladı.

Ahmet Özal, “Babam devlet karışmasın diye niteleyerek bu isimleri açıklamadı. Bunlardan biri bile dönemin MGK Umumi Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu’ydu. Bu isimlerin bütünü Inanma ve MIT’in arşivlerinde var. Arşivler açılsın” dedi.

Amcası Korkut Özal’ın Turgut Özal’ın ölümüyle ilişkin Ergenekon’u işaret etmesine dahi değinen Ahmet Özal, “Ölümüyle ilişkin değil ama eğer arşivler açılırsa babama suikast olayı ile Ergenekon bağlantıları görülecektir. Ölümüyle suikastın birlikte araştırılması gerekir. Zira Kartal Demirağ diye benzeri adamı çıkıyor ve 2 sene dam yiyor, kayboluyor. Babam öldüğü aktarılma Kartal Demirağ gelip yakarış edip ağladı” diyerek konuştu.

Röportajdan öne çıkan sorular ve yanıtları şöyle:

Suikast girişimi ferdî değidi yani diyorsunuz?
Arkası çok cıvıl cıvıl bire bir olaydı. Hatta araştırıldı, babam bunu afişe etmek istemedi. “Bu arşivlerde var, bunun zamanı değil. Türkiye’nin karışmasını istemiyorum. Benim suikastımdan elan kebir olan Türkiye’dir. Türkiye’nin kalkınması henüz şanlı” dedi.

Bazı isimlere mi ulaştı?

Bağımlı canım, ulaştı hepsine. Başkaca İsviçre’birlikte servet hareketlerine kadar buldular, kimden nerelere gelmiş.

Kimmiş onlar?

Bilmiyorum, tavzih etmek istemedi.

Ama size isimleri söylemiş?

Ben beş altı adam biliyorum, hepsini biliyorum.

Neye dayanarak Ergenekon olduğunu düşünüyorsunuz?

Kendilerinde kanuncu olarak okkalı vehmeden gâh ordu mensuplarının o devir da aktif olduğunu biliyorum. Yani TSK’nın içre bahsedilen JİTEM, koyu cesamet hikayeleri o ahit yoğundu.

Kimdi onlar?

Ordunun ortamında kendini bilmezler. bugün Ergenekon dediğimiz hadisat o antlaşma dahi vardı. Bunlar TSK’yı kumar etmez, bu adamlardan etraf TSK’nın yıpratılmasına, elem almasına karşıyım.

Ergenekon parmağı olduğunu söylüyorsunuz. Tamam sizce babanızı bozukluk vurmak istediler?

Yıllardır şurası söylemeye çalışıyorum. Özal’ın suikast araştırnmasının sonuçları isimlerle beraber devletin arşivlerinde var. Eğer birisi bu arişvleri açıp oradaki isimleri çıkarırsa bunların kâffesi birbiriyle örtüşecek. Amma nedense hiçbir hükümet o arşivleri açmıyor.

Tespit edilen adlar ortada Yirmibeşoğlu var mı?

Evet, Sabri Yirmibeşoğlu birlikte o isimlerden biri. Arşivlerin açılması geçişsiz. Açılınca adlar yarar ortaya. MGK Genel sekreteri, sakat JİTEM Başkanı’dır bir zamanda.

Sormaca bittabi sonuçlandı?

O devir müddeiumumi Misyon Tönük, soruşturmayı yaptı. Yıllar geçmiş savcıyla görüştüm. Bana suikast soruşturmasıyla ilişkin Milli Düzenlilik Kurulu Genel Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu’nun kendisine bu konunun üzerine aşkın gitme dediğini söyledi.

Peki savcı sebep böyle benzeri molekül istiyorsunuz dememiş mi ona?

O zamanki orduyu temaşa fail insanların gücü bugünden haddinden fazla farklıydı. 1980’li yıllarda elan Milli Asayiş Konseyi gelişim başındaydı. Kenan Âlem Reisicumhur’ydı. Kurul orada 4 paşayla oturuyordu. Bugünkü Türkiye değil o günkü Türkiye, aradan önceki 30 sene.

Savcı pekâlâ anlatım etti?

Soruşturma bittikten sonra söyledi, dosya kapandıktan sonraları. Demirağ ceza yedi ve dosya kapandı.

Dosya kapandıysa arşivlerde ne bulunacak?

Murafaa dosyası kapandı amma MIT ve Emniyet’in yaptığı dosya ayrı tıpkısı dosya. Onlar ayrı bir araştırı yaptılar ve 5-6 ayda çözdüler. Ama babam açıklama ayırmak istemedi.

Babanız size kaç insan söyledi?

İiki üç lime, fazla değil. Koca birkaç adam söyledi, sersemlik ifadeleriyle. Bunlar Inanma ve MIT dosyalarında var. Enteresandır, suikast olayından sonradan benzeri gazete patronu gazetesini satıp Türkiye’den gitti. Babamın suikastıyla ilişkin mümkün, arşivler açılırsa bu isimler ortaya yarar.

Yirmibeşoğlu hakkında ne yapıldı?

Sabri Yirmibeşoğlu o dönemden bilahare zahmetli edildi.

SABRİ YİRMİBEŞOĞLU KİMDİR?

Ayrımsız dönemin ‘karakutusu’ kendisine birlikte aşina çarkıt Milli Güvenlik Müesses Umumi Sekreteri ve çarkıt Hususi Harp Dairesi Başkanı tekaüt Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, 6-7 Eylül 1955’te yaşanan olaylarda da adı geçti. Gazeteci Fatih Güllapoğlu, “Tanksız Topsuz Harekat” ünlü kitabında, Özel Harp’çi Yirmibeşoğlu’nun görüşlerine üstelik meydan verdi. Kitapta’üstelik röportajın tıpkı yerinde Yirmibeşoğlu’nun “6-7 Ilkgüz üstelik tıpkısı Hususi Savaş işidir ve yüce bir örgütlenmeydi. Amacına dahi ulaştı. Sorarım size, bu cesim tıpkı teşkilatlanma değil miydi?” sözleri balaban yankı uyandırdı. Fakat Yirmibeşoğlu, kitapta kendisine ilişkin olduğu yazılan sözleri inkar etti.

Bir Cevap Yazın